HNS: Smanjujemo broj stranaca u hrvatskim ligama

Hrvatska 16. tra 201910:33 > 10:41
Alex Livesey/Getty Images

Hrvatski nogometni savez odlučio je smanjiti broj stranaca od sljedeće sezone.

Sanjin Strukic/PIXSELL

Sljedeće će godine u 1. HNL u momčadi umjesto osam stranaca smjeti biti šest, u 2. HNL tri, a u nižim ligama dva igrača po klubu.

Povezano

Odluka je to natjecateljske komisije HNS-a koja je razgovarala i o 2. HNL, odnosno o situaciji iz nedjeljne utakmice između Dinama II i Varaždina u kojoj su gosti pobijedili rezultatom 2-1, ali su za ‘modre’ igrala četiri Bjeličina prvotimca.

U fazi razmatranja je situacija drugih momčadi prvoligaša u nižim rangovima. Treća liga nije dovoljno kompetitivna za druge momčadi, a u drugoj ligi postoje neki drugi problemi. Za Dinamo su u nedjelju zaigrali Moro, Majer, Moharrami i Komnen Andrić što je blago rečeno razljutilo Varaždince koji su u lovu na 1. HNL.

Nisu se prestali žaliti ni nakon pobjede jer ovakvo ‘naprasno’ priključivanje igrača u drugu momčad i nema nekog smisla. U španjolskoj ligi druge momčadi klubova moraju dostaviti popis igrača koji će nastupati u toj sezoni i ne postoji mogućnost ovakvog priključivanja. Ako neki od igrača druge momčadi više puta zaigra za prvu momčad, ni on više nema pravo nastupa za ‘rezerve’.

Tu je i problem bodovanja drugih momčadi koje nemaju pravo ulaska u 1. HNL, a glavnim pretendentima nerijetko ‘otkidaju’ bodove. Zato bi se mogli natjecati izvan konkurencije, odnosno utakmice s njima bi bile poput prijateljskih ili će komisija pronaći neko novo rješenje, prenosi 24 sata.