Petković: S 12 godina zauvijek sam prekrižio Hajduk

Hrvatska 17. ožu 201913:59 > 14:05
sportklub

Bruno Petković otkrio je zašto je prekrižio Hajduk, zašto je prekinuo školovanje, kako su ga prevarili u Italiji, ali što i očekuje u reprezentaciji.

Bruno Petković ove sezone preporodio se u dresu Dinama, a kao nagrada stigao je poziv izbornika Hrvatske Zlatka Dalića.

Ovaj 24-godišnji napadač karijeru je započeo u Neretvi, a na jednoj završnici regionalnog kupa primijetio ga je Mirko Jozić.

– Mene je gospodin Jozić tada zamijetio protiv Hajduka, preporučio me Dinamu, a iz Dinama su se izuzetno zauzeli i ponudili mi jako dobre uvjete te se potrudili da dođem u Zagreb. S druge strane, u Hajduku baš i nisu bili korektni – otkrio je u razgovoru za tportal Petković pa dodao:

– Kao dijete bio sam hajdukovac. I od toga ne bježim, otvoreno to kažem. Sve do trenutka u kojem sam čuo kako se razvija moja situacija. I kako se Hajduk ponio i prema meni i prema mojoj obitelji kad je Dinamo pokazao velik interes za mene, kad sam shvatio veličinu Dinama, cjelokupne organizacije. A ja sam kao ponosno, inatljivo i tvrdoglavo dijete samom sebi kao 12-godišnjaku rekao – ‘nikad neću otići u Hajduk’. I od tog dana prekrižio sam ga. Istina, Hajduk je veliki hrvatski klub, ali u to vrijeme možda su u njemu bili krivi ljudi. Od samog dolaska u Dinamo, a govorio sam drugačije od druge djece, bio sam izvrsno prihvaćen. Sjajno su me prihvatili, suigrači, osoblje u klubu, direktori, svi.

Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Kao 13-godišnjak stigao ga je u Zagreb gdje je završio osnovnu školu, nakon čega je upisao Treću ekonomsku školu, no zbog odlaska u Italiju prekinuo je školovanje nakon trećeg razreda.

– Iskreno, nisam davao neku pretjeranu pozornost školi u to vrijeme. Ali poznajući samog sebe, jer prilično sam marljiv, ne vjerujem da ću se jednog dana zaustaviti samo na nogometu. Bavit ću se nečim drugim, školu ću sigurno riješiti za neko vrijeme, a onda i fakultetsko obrazovanje. Iskreno, škola mi je išla jako dobro, ali nogomet mi je u jednom trenutku došao u fokus – otkrio je Petković kojem je u školi kako dobro išla matematika, a naučio je i tri strana jezika – engleski, talijanski i španjolski.

Otkrio je Petković i kako su ga u Cataniji prevarili, a sve promijenilo kada se o njegovoj karijeri počeo brinuti Ivan Cvjetković.

– On me preuzeo dok sam još imao 18 godina, nakon što sam došao u Cataniju. Debitirao sam u Serie A, a onda mi je Catania na, najblaže rečeno, sumnjiv način podvalila ugovor, prema kojem sam ispao naivan i izgubio puno novca. Potpisao sam ga na pet godina, imao sam najmanja primanja. I tek sam tada za agenta uzeo gospodina Ivana Cvjetkovića. Tražili smo izlaz iz cijele te situacije, sve te silne posudbe, različiti klubovi… S jedne strane, možda nisam bio dovoljno zreo, s druge strane, možda nisam bio dovoljno strpljiv. S treće strane, možda taj neki inat prema klubu nije mi dao da dajem 100 posto za njega jer sam znao da nisu bili korektni prema meni. Jako je tu puno faktora u ligi koja, ma neću reći da limitira kreativnost, ali se igra shematski, taktički nogomet u kojem nema previše iskakanja. Ja sam uvijek bio tip koji je unosio kreativnost, maštu, u sve što radim. Ne bježim od toga da je i moj dio krivice to što nisam uspio ostaviti dublji trag u talijanskom nogometu. Ali mogu reći da nisam dobio puno pomoći od njih.

Petković je istaknuo kako o napuštanju Dinama ne razmišlja, a ako bi već morao birati u koju ligu bi želio otići, izabrao je Premier ligu.

Osvrnuo se i na Dalićev poziv, te je istaknuo da je Mandžukića nemoguće nadomjestiti.

– Mario je odličan igrač i rolu koju je on imao ne može nadomjestit nitko. Ja ću se truditi i tražiti načina da ispunim izbronikove zadatke, a ne nadomještat nečiju ulogu.