Bišćan: Uživam u Rijeci! Klub je fantastično uređen

Hrvatska 11. pro 20189:48 > 9:58
Zak Kaczmarek - Liverpool FC/Liverpool FC via Getty Images

Igor Bišćan (40) na riječku je klupu sjeo 10. listopada. Rijeka je bila peta, dva boda iza Gorice, pet iza Lokomotive, šest iza Osijeka i deset iza Dinama.

Armada je javno negodovala, a predsjednik Mišković ponavljao: “Ova momčad vrijedi! Imamo novog mladog trenera, pustimo ga da radi u pozitivnoj atmosferi”.

Dva mjeseca, devet utakmica i osam pobjeda kasnije Armada nije zadovoljna, a Rijeka je druga. Dinamo je izgubio u derbiju.

U Osijeku i prošlog vikenda s Lokomotivom momčad koja je prije manje od dva mjeseca izgledala limitirano i ispuhano igrala je europski. Napadač Lokomotive Radonjić izjavio je: “Stalno mi se činilo da Rijeka ima tri igrača više”.

Matjaž Kek najuspješniji je trener u povijesti kluba, ali u svojoj šestoj sezoni on i momčad izgubili su zajedničku frekvenciju.

Što je Bišćan nakon dolaska na Rujevicu prvo morao korigirati?

“Vratiti pozitivnu energiju. Prvi efekt bio je šok promjene trenera, a igrači su odlično respondirali na svaku ideju i zahtjev nas iz stožera. Ostalo su napravili rezultati, pobjede. Način na koji smo odigrali neke utakmice nisam očekivao ni u najluđim snovima.”

Svaka čast igračima, priča nam Bišćan u miru praznog press-centra Rujevice.

Kako ste ih toliko i fizički digli usred sezone?

“Radili smo na ‘fizici’ od prvog dana. Između ostalog, zbog toga smo i odigrali onako, baš loše u Splitu. ‘Ubili’ smo igrače na treningu i bili su teški. Za taj remi, uz osam pobjeda, jedini smo krivci mi iz stožera.”

Čuli ste se s Kekom?

“Nisam. O njemu sve govore fenomenalni rezultati koje je ostvario. Ozbiljnost momčadi, disciplina… To su stvari na koje ja nisam potrošio ni sekundu.”

Kakav je predsjednik Damir Mišković?

NK Rijeka

“Pozitivna energija, jednostavnost… Predsjednik je nevjerojatan. Sve govore rezultati koje je polučio s Rijekom.”

Odmah vam je rekao da već na zimskome “mercatu” možete ostati bez pokojeg, možda i ključnog igrača?

Predsjednik je tsunami optimizma. ‘Ako ode Heber, imamo Acostyja; ako ode Župarić, oporavlja se Velkovski’. A ako vam momčad ostane na okupu, možda možete probati uloviti Dinamo?

“Ne, naš je cilj lov na Europu, drugo, treće, četvrto mjesto. Idemo vrlo dobro. Imamo još mnogo rezervi, ali ne može se stalno pobjeđivati, a i mislim da ovaj Dinamo neće tek tako gubiti bodove.”

Ima li u školi igrača za prvu momčad?

“Počeo sam ih snimati i neke ćemo voditi na pripreme u Portugal.”

Oduševljena Rujevica skandirala je vaše ime, a vjerojatno je, s obzirom na situaciju na sjeveru stadiona, bilo trenutaka u kojima ste zažalili što niste prihvatili ponudu s Cipra.

NK Rijeka

“Ni u jednoj-jedinoj sekundi.”

Što radite kad niste na stadionu?

“U hotelu sam. Eventualno izađem na ručak, večeru. A ako mogu, zaletim se do Zagreba da vidim obitelj. Ujutro odvezem klince u školu pa nazad u Rijeku.”

Jeste li imali neugodnosti u Rijeci, tj. Opatiji?

“Ma kakvi?! Upravo suprotno. Jedno je slika koju neupućeni mogu steći kroz medije, ali stvarni život, moj život na Kvarneru, je ovakav: igrači, ljudi u klubu, navijači… Sve je fenomenalno!”

Dojma smo da izbjegavate medije.

“Dobrog ste dojma. Na stadion se dolazi gledati igrače. Nije dobro da sam često u medijima, ali svjestan sam da je to dio posla, da ljude zanima što trener Rijeke ima reći.”

Ionako su mu najbolje “izjave” rezultati: U devet utakmica 8-1-0, gol-razlika 20:7, prolazak dva kola u Kupu, HNL-učinak 90,5%, bez poraza, preporođena momčad, forma je u strelovitom usponu, skandiranje Rujevice. To je Igor Bišćan. Još jedan pun pogodak sjajne Miškovićeve Rijeke.

Danijel Vukušić, 24 sata