BBB zbog kojih smo postali – Dinamo!

Hrvatska 9. stu 201812:54 > 12:58
sportklub

- Mi smo bili najbolja momčad. Ali Ćiri svaka čast za 1982. No, ipak nije Ćiro bio bolji trener od Zebeca. Ipak je Branko bio najveći - rekao je u nastavku Rora.

Dinamo će ipak brati visibabe u proljeće 2018. Je li time skinuto i Dinamovo prokletstvo? Hoće li sada sve biti ljepše, sretnije i bolje. U ovom trenutku koga briga, u trenucima slavlja i ushita napisat ćemo nešto o BBB! Ali ne o zločestim plavim dečkima, oni su jedna druga tema. Dinamo ne može bez BBB-a. Martin Bukovi, Branko Zebec i Miroslav Blažević. Neka mi oprosti Milan Antolković, to su tri trenera zbog kojih je Dinamo postao veliki klub. Marton Bukovi, Mađar, kojeg su u Zagrebu zvali Martin, koji je živio nedaleko Glavnog kolodvora, vodio je Grđanski od 1935. i 1847. godine, te 1960./61. Osvojio je s plavima jedno prvenstvo Hrvatske, te dva Jugosalvije.Stvarao je Građanski, koji je nakon Drugog svjetskog rata postao Dinamo. Bio je strog, čvrst, ali i imao viziju modernog nogometa. Za zagrebački nogomet bio je Luka Kaliterna. I stvorio je prvu generciju velikih Dinamovih igrača, s Građanskim je osvojio naslov prvaka 1940. Kasnije su iz te momčadi za Dinamo igrali: Jazbinšek, Cimermančić, Lešnik, Antolković, Matekalo, Kokotović.. Branko Zebec, rođeni Zagrepčanin, koji je u ratnim godinama bio igrač Građanskog odlazi u Partizan. Nije mogao prežaliti što nije igrao za modre, a bio je član, po mnogima najveće reprezentacije u povijesti bivše države. Zebec je bio sjajan igrač, a kao trener je napravio veliku karijeru. Koja je počela upravo stvaranjem generacije koja će posljednja izboriti eurpsko proljeće prije Bjeličinih nogometaša 8. studenoga 2018.

sportklub

– Branko je bio strog, uporan do tvrdoglavosti. Bio je isključiv, ali je znao nogomet. Na primjeru Stjepana Lamze se mogao iščitati njegov karakter. Znao je da je Štef najbolji, dao mu je svu slobodu u igri, ali je kažnjavao svaki njegov neposluh. I sada kada čitam o Guardioli i tika-taka nogometu. Zebec je to uveo u Maksimir prije pola stoljeća. Stalno je govorio: lopta mora biti u našem posjedu, tada suparnik ne može ništa – ispričao je Krasnodar Rora, jedan od dvojice strijelaca u prvoj finalnoj utakmici Kupa Velesajamskih gradova protiv Leedsa.

Zebec je nakon toga osvajao naslove prvaka Njemačke, postao slavan i cijenjen. I uvijek će se voditi bitka mišljenja: je li veći Branko Zebec ili Tomislav Ivić? Miroslav Blažević, jedan solidan igrač, kasnije se ispostavilo vjerojatno najveći trener u povijesti našeg nogometa vratio Dinamo u orbitu. Jednu silno talentiranu generaciju je 1982. godine vratio na vrh Jugo nogometa, nakon 24 godine je uspio ono što nisu ni dečki iz vjerojatno najveće momčadi iz 1967.

Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

– Mi smo bili najbolja momčad. Ali Ćiri svaka čast za 1982. No, ipak nije Ćiro bio bolji trener od Zebeca. Ipak je Branko bio najveći – rekao je u nastavku Rora.

Ćiro je pak po mnogo čemu ostavio trag u Maksimiru. nije bio veliki taktičar i teoretičar, ali imao je nešto što nije imao nitko. Imao je intuiciju kao nitko prije ni nakon njega.Njegov presing u proljeće 1982. godine je nešto što nikada nitko nije nadmašio. Ćiro je bio i u prvoj pretvorbi kluba, stvorio je Zdravka Mamića, a znamo kako je to završilo. I tako ćemo pamtiti taj BBB, kao podsjetnik na klub koji je morao četiti desetljeća čekati na nokaut fauzu europskih kupova. I eto simbolike u tom slovu B! Nenad Bjelica je u samo pola sezone spletom okolnosti stvorio momčad koja je uspjela!