Gračan slomio nogu, Armada istukla Sharbinija

Hrvatska 28. lis 201811:26 > 11:30
Stringer/EuroFootball/Getty Images

Jadranski derbi, Hajduk - Rijeka, nedjelja 15 sati. Bez publike na Poljudu.

Bez publike, bez dobre forme, ali opet s okusom soli i natjecateljske draži. To je nedjelji Jadranski derbi, sraz Hajduka i Rijeke. Koji ima povijest i to ozbiljnu povijest od 1945. godine pa sve do danas. Zaronili smo u ovaj sraz kroz povijest. I to međusobnih prelazaka nogometaša. I nije ih bilo malo, čak 59 nogometaša igrala su u dresu ‘bilih’ i bijelih.

sport klub

Jedan je transfer nadmašio sve. Bio je odlazak Nenada Gračana, koji je imao nadimak doktor, zbog svega što je znao s loptom. Bio je plavokosi Neno ikona Rijeke, igrao u čuvenoj utakmici protiv Reala na Kantridi. Ali u tim osamdesetim godinama Hajduk je bio div jugo lige, član velike četvorke (Dinamo, Crvena zvezda i Partizan).U ljeto 1986. godine Gračan je prešao u Hajduk za 250 tisuća njemačkih maraka, a u 1. kolu igrali su na Kantridi Rijeka i Hajduk. Nije riječka publika mogla podnijeti tu Neninu izdaju, pa je pod hridima Kantride dočekan povicima “Neno, ča te ni sram”. Bio je to jedan naelektrizirani derbi, Mladen Mladenović je čvrtsto ušao u Gračanu i noga je pukla kao grančica. I dok su kola Hitne pomoći jurila uz atletsku stazu, navijači Rijeke su bacali kamenje.

Nikada nakon te ozljede Gračan nije igrao kao u dresu Rijeke, otišao je u španjolski Oviedo, a kasnije je današnji izbornik U-21 reprezentacije Hrvatske bio trener i Rijeke i Hajduka. Sljedeći nogometaš koji je uzburkao strasti bio je dečko s Grobnika Anas Sharbini. On i brat Ahmad su također otišli iz Rijek u Hajduk, a nije to moglo proći ‘lišo’. Armada je napala Anasa, čak su ga udarali i nogama, no on je bio ustrajan. Ni braća Sharbini nisu ništa odigrala u dresu “majstora s mora”.