Daliću prijeti drugoligaška senzacija

Hrvatska 10. lis 20189:26 > 9:37
Clive Rose/Getty Images

Englezi u riječku "kuću duhova" stižu s igračima za koje nikada niste čuli. Piše: Valentino Komušar

Engleska u sklopu drugog kola Lige nacija u petak (20:45) dolazi po osvetu u Hrvatsku za bolno polufinale Svjetskog prvenstva koje su im priuštili vatreni. Izabranici Garetha Southgatea još uvijek nisu zaboravili na taj poraz, a na praznom stadionu u Rijeci pokušat će ponoviti rezultat koji su ostvarili zadnji puta kada su gostovali u Hrvatskoj. U sklopu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Južnoj Africi, vatreni su ugostili tri lava na Maksimiru u rujnu 2008. godine.
Na hrvatskoj izborničkoj klupi sjedio je Slaven Bilić dok je na gostujućoj bio Fabio Capello. Prije 10 godina samo su dva igrača sudjelovala u tom susretu koja će ponovno istrčati na teren ovoga petka: Luka Modrić i Ivan Rakitić, dok u engleskom taboru niti jedan igrač nije ‘preživio’ desetljeće. Pred 35 000 gledatelja na Maksimirskom stadionu Engleska je uvjerljivo slavila 4:1, a hat-trick je postigao tadašnji 19-godišnji Theo Walcott, dok je četvrti pogodak za tri lava postigla još jedna tinejdžerska senzacija, Wayne Rooney. Bila je to slatka osveta Engleza za godinu dana prije kada su vatreni na Wembleyju slavili 3:2 i spriječili njihov odlazak na Europsko prvenstvo. Sličan rezultat Harry Kane i društvo namjeravaju postići još jednom.
Znamo što se dogodilo ljetos tako da će biti lijepo pokušati vratiti im za to“ rekao je napadač Tottenhama koji se osvrnuo i na novi izgled engleske reprezentacija na čijem popisu je čak sedam igrača koji nikada nisu upisali nastup za seniorsku postavu.
Želimo mlade i željne igrače pa će biti zanimljivo vidjeti kako će se snaći ovdje. Siguran sam da će biti super. Iz tjedna u tjedan igraju za svoje klubove što je dobro i što im je potrebno.

Mike Hewitt Getty Images Sport

Ozlijede su prisilile Southgatea da u reprezentaciju pozove mlade igrače kao što su Mason Mount i Jadon Sancho. Mount je trenutno na posudbi iz Chelseaja u engleskom drugoligašu Derbyju kojega vodi Frank Lampard. Ovaj 19-godišnjak nikada nije igrao u Premier ligi, a seniorsku karijeru je započeo tek prošle godine kada mu je klub sa Stamford Bridgea ponudio četverogodišnji ugovor nakon impresivnih nastupa za mlade momčadi bluesa. Prošlu je sezonu proveo na posudbi u Vitesseu, a u 39 nastupa je postigao 14 pogodaka i ostvario 10 asistencija kao vezni igrač. Čak je i osvojio nagradu za najboljeg klupskog igrača. Za Derby je ove sezone već postigao pet pogodaka, a prvi je stigao na debiju kada je njegova momčad svladala Reading 2:1.

Sancho s druge strane već dominira u jednoj od najjačih liga svijeta, Bundesligi. Iako mu je tek 18 godina, engleski veznjak impresionirao je Southgatea sa svojih šest asistencija za Borussiju Dortmund ove sezone iako je započeo samo jednu utakmicu od kada je stigao u Njemačku. Treba napomenuti kako je u Dortmund stigao nakon što je odlučio napustiti Manchester City i Pepa Guardiolu prošle sezone. Sancho je odbio ugovor vrijedan 30.000 funti tjedno jer je znao da neće biti član prve momčadi pa je odlučio riskirati odlaskom u Borussiju što mu se isplatilo.
Iako s pričuvama, Engleska je još uvijek opasna po Hrvatsku. Baš kao i vatreni traže prve bodove u Ligi nacija nakon poraza od Španjolske na Wembleyju. Dodatni motiv im je osveta za Rusiju, a zadnji puta kada su tri lava bili ‘željni krvi’, Hrvatska je platila ogromnim porazom na domaćem terenu i na kraju ne odlaskom na Svjetsko prvenstvo u Južnu Afriku. Vatreni stoga trebaju biti oprezni i spriječiti ponavljanje povijesti.