HNS izbacio Cibaliu u treću ligu, Istri licenca!

Hrvatska 25. svi 201816:03 > 16:06
prva-hnl.hr

Hrvatski je nogometni savez završio proces licenciranja za novu sezonu i prema njegovoj odluci Cibalia će od sljedeće godine igrati u Trećoj HNL jer nije dobila licencu za Drugu HNL, dok su Rudeš i istra dobili licence za Prvu HNL.

HNS-ova Komisija za licenciranje sastala se 21. svibnja i u žalbenom postupku izdala licence za natjecanja UEFA-e, Prvu i Drugu HNL. UEFA-inu licencu su dobili Dinamo, Hajduk, Inter, Lokomotiva, koja je prijavila stadion u Kranjčevićevoj kao svoj, Osijek, Rijeka i Slaven Belupo.

– Za dobivanje licence za UEFA-ina klupska natjecanja, natjecanja u Prvoj i Drugoj Hrvatskoj nogometnoj ligi tražitelj licence mora ispunjavati kriterije koji nose oznaku A i B iz pet skupina kriterija, a to su: sportski, infrastrukturni, administracije i stručnog osoblja, pravni i financijski – stoji u dokumentu koji je objavljen na službenim stranicama hrvatskog nogometnog saveza.

Cibalia je ovu sezonu Prve HNL završila na posljednjem mjestu koje ih vodi u drugu ligu, ali s obzirom na nepodmirena dugovanja prema bivšim igračima i trenerima, klub iz Vinkovaca će iduću sezonu provesti u 3. ligi Istok.

Svi su ostali prvoligaši, kao i Gorica i Varaždin, koji možda postane prvoligaš, dobili su licencu. Gorica je prijavila Maksimir kao domaći stadion. Također ni RNK Split nije dobio licencu za Drugu HNL u koju su mogli ući preko dodatnih kvalifikacija pa ostaje u trećoj ligi. Dragovoljac, s kojim RNK Split trebao igrati te kvalifikacije, ostaje drugoligaš, a u Drugoj HNL igrat će i Zadar.

Rudeš, koji je ipak dobio licencu za Prvu HNL, bio je upitan zbog problema sa stadionom.

CIstra je u posljednjem trenutku osiguralalicencu za drugu HNL nakon što je s privatnim kapitalom u klub ušao Danko Končar.

Duga i teška sezona za Istru 1961 se polako bliži kraju, a osim sportskog djela koji se pokazao turbulentnim, isto toliko turbulentan je bio i onaj koji se odvijao daleko od zelenog travnjaka, a koji je srećom za klub dobio pozitivni epilog.

Naime, prema službenom priopćenju Hrvatskog nogometnog saveza Istra 1961 dobila je licencu za Prvu ligu i za sljedeću sezonu. Sada pak slijedi onaj sportski dio, odnosno zadržavanje prvoligaškog statusa u dvije utakmice protiv momčadi Varaždina.

– Dobili smo prvo poluvrijeme ove odlučujuće bitke, ali ne i utakmicu. Vjerujem da ćemo i nju dobiti nakon dva dvoboja protiv Varaždina – rekao je u izjavi za Hinu izvršni direktor kluba Darko Podnar koji je oduvijek bio optimist po pitanju dobivanja licence.

Ovime je uprava kluba odradila značajan dio posla po pitanju opstanka kluba, a sad je na igračima i treneru Darku Raiću Sudaru da izbore ostanak kroz dvije kvalifikacijske utakmice s Varaždinom.

A sve je po Istri 1961 krenulo dobro prije tjedan dana, odnosno posljednjeg dana za podnošenje konkretnih dokaza u žalbenom postupku za dobivanje licence, kada su zahvaljujući financijskoj pomoći  tvrtke Kermas Istra, u vlasništvu hrvatskog poduzetnika Danka Končara, stvoreni preduvjeti da se podmire najhitnije obveze, najprije po pitanju deblokade klupskog računa, a onda i dugova prema igračima i trenerima.

– Dugo smo živjeli u neizvjesnosti koja je vladala po pitanju opstanka kluba. Spas je stigao u pet do podne i vjerujem da su sada turbulentni dani iza nas i da nam predstoji bolji dani – poručio je Podnar.

Da bi ovosezonska priča pulskog prvoligaša imala u konačnici sretan završetak potrebno je još “preskočiti” prepreku zvanu Varaždin u dodatnim kvalifikacijama za Prvu HNL. Prvi susret na rasporedu je u srijedu u Puli, a koliko je podrška s tribina igračima važna potvrđuje i podatak da su u NK Istri 1961 odlučili da cijena ulaznice bude jedna kuna.

– Time želimo poslati jasnu poruku navijačima da dođu bodriti našu momčad u što većem broju te ih ujedno nagraditi što su bili uz nas u teškim trenucima tijekom ove polusezone – zaključio je izvršni direktor kluba Darko Podnar.

(Hina)