Pregled 16. kola HNL-a

Hrvatska 20. stu 201710:33 > 10:39
Matthew Lewis/Getty Images

Dva tjedna bez klupskog nogometa su iza nas. U međuvremenu u dodatnim kvalifikacijama, naša reprezentacija se plasirala na Svjetsko prvenstvo u Rusiji, preko Grčke. Čestitamo!

Povratak na domaće travnjake odmah je ponudio iznenađenja, produbila se kriza Rijeke koja opet nije ostvarila pobjedu protiv Intera na Rujevici, Osijek je kiksao protiv Cibalije i opet propustio priliku učvrstiti se na drugom mjestu. Slaven Belupo je nakon 103 dana ostvario pobjedu , i to prvu nakon dolaska Tomislava Ivkovića. Dinamo je iskoristio lošije rezultate pratitelja te još više pobjegao na vrhu ljestvice pobjedom nad Lokomotivom, a Hajduk sa novim tenerom Željkom Kopićem uspio ostvariti pobjedu nakon više od mjesec dana u Puli protiv, problemima zbog financijskog restrutkuriranja opterećene, Istre 1961.
Rudeš – Slaven Belupo 1:2
Nakon senzacionalne pobjede na Poljudu, Rudeš je dočekao u prvoj utakmici 16. kola Slaven Belupo. Sa momčadi iz Koprivnice imaju ove sezone vrlo dobre rezultate ( remi u Koprivnici i pobjeda u Kupu ) , ali ovoga puta je gost bio spretniji i sretniji te pogocima sve boljeg Katića i Ivanovskog došao do zaslužene pobjede nakon dugo vremena. Za domaćina je gol postigao Budimir. Kod Rudeša se opet pokazala nestalnost forme, to je momčad koja ima određeni potencijal, nekoliko sjajnih igrača ( Budimir, Entrena, Turčin), ali zbog neiskustva i velikih oscilacija ne mogu napraviti seriju za bijeg sa začelja ljestvice. Ali , generalno, nisu razočarali u dosadašnjem tijeku sezone.
Osijek – Cibalia 1:1
Osijek opet nije uspio kapitalizirati dobre rezultate sa momčadima iz vrha ljestvice. Čak sedam remija imaju Osječani ove sezone, i pokazalo se nemaju igru za ekipe iz donjeg dijela. U vrlo oštroj utakmici, uz promašeni jedenaesterac domaćina ( Barišić ), te vrhunske obrane gostujućeg vratara Šubarića, hrabrim gostima bilo je dovoljno za super vrijedan bod. Marić je zabio za Osijek , ali je njegov gol poništio Kordić. Zasluženo gosti ostaju neporaženi a Osijek u problemima sa utakmicama protiv realno slabijih suparnika. Zoran Zekić je nakon utakmice izjavio da se događanja u njegovu klubu mogu svesti pod nazivnik ” mini krize “. Srećom , puno se još treba igrati do kraja sezone.

Rijeka – Inter 0:0
Inter iz Zaprešića je na Rujevici osvojio bod bez udarca na gol prvaku! Još jedna neinventivna, rastrgana, pomalo deprimirajuća utakmica momčadi Matjaža Keka. Na svom stadionu ne znaju za pobjedu već 71 dan, a znamo koliko dugo im nitko nije mogao uzeti niti bod na njihovoj Rujevici. Opet je to bilo slabo, uz permanentni pritisak ali bez prave prilike, tako da su se gosti hrabro obranili i dokazali da Samir Toplak radi odličan posao u Zaprešiću. Bez velikih zvijezda, ali sa kompaktnim linijama i jasnim ciljem u svakoj utakmici igra Inter. To više nije slučajno , već evidentan rezultat sustavnog rada. Kod Rijeke ništa novo. Da nije bilo pobjede u Kupu protiv Gorice, bila bi potpuna katastrofa. Ovako ostaje ipak nada da Matjaž Kek može razbuditi svoju momčad jer je već upitno i četvrto mjesto. ” Neki igrači igraju privatne utakmice, a neki su već otišli u mislima otišli iz kluba” , riječi su stratega Rijeke i jasno oslikavaju stanje u momčadi. Ostaje za vidjeti do zimske pauze kako će reagirati, a nakon toga očito slijedi temeljito pospremanje svlačionice.

Dinamo – Lokomotiva 2:0
I u 27. međusobnom dvoboju Dinamo je ostvario pobjedu protiv Lokomotive. Samo jednom je završilo podjelom bodova, tako da Lokosi još ne znaju za pobjedu nad Dinamom. Već viđena utakmica gradskih takmaca, dominacija Dinama, relativno rani gol Fiolića, usmjerio je utakmicu ka novoj pobjedi modrih. Bez lakše ozljeđenog Soudanija, u relativno laganom ritmu uz prvi gol Jana Lecjaksa za Dinamo u drugom poluvremenu, Dinamo je još više pobjegao na vrhu ljestvice. Nikada do sada nisu imali takvu prednost u ovoj fazi prvenstva i nadomak su vraćanja titule u svoju riznicu. I slijedeće četiri utakmice igraju u Zagrebu, tako da do zimske stanke ta prednost može još više narasti. Spomenimo još , da su nakon dugo vremena ponovno u veznom redu igrali zajedno Antolić i Ademi koji je nosio i kapetansku vrpcu. U Lokomotivi su se opet na dobar način predstavili Majer i Ivanušec, koji sada već spadaju i u ozbiljne europske mlade nade.

Istra 1961 – Hajduk 1:3
Financijskim restrukturiranjem opterećena Istra nije uspjela zaustaviti Hajduk , koji je nakon mjesec dana upisao pobjedu i to sa debitantskim nastupom trenera Željka Kopića na klupi. Veće neizvjesnosti nije bilo jer je Hajduk već u prvom dijelu poveo sa 3:0 golovima Borje Lopeza , Ercega i povratnika u momčad Saida, tako da je drugi dio bio samo formalnost. Ipak , na kraju utakmice nakon što je Kitanovski smanjio , imali su domaći jedenaesterac koji nije realizirao Ofosu. Mogla je biti i uzbudljiva završnica nakog lagodnog vodstva Hajduka. Utakmicu je obilježila i Torcida, koja je na svoj način iskazala nezadovoljstvo radom Uprave , te javno pozvala na odstupanje predsjednika Kosa. Očito je , da je pred Hajdukom turbulentno razdoblje, kao i pred domaćinima koji moraju u najkraćem roku pronaći novog vlasnika, koji će financijski stabilizirati klub, što je osnovni preduvjet za funkcioniranje kluba. Igrači nisu dobili plaće već više od šest mjeseci, a borba za ostanak je sve neizvjesnija.

Autor: Zoran Grgić