Petev za SK: Imamo plan, učinit ćemo sve za duplu krunu

Hrvatska 21. sij 201710:19 > 10:25
GNK Dinamo

Zagrebački Dinamo završio je prvi dio priprema koji je zbog vremenskih uvjeta umjesto u Međugorju odrađen u Rovinju. Tijekom kratkog zadržavanja u Zagrebu, trener Dinama Ivajlo Petev odvojio je vrijeme i za Sportklub.

Petev je Dinamo preuzeo u, za momčad, neobičnom trenutku. Nisu Modri navikli da je netko iznad njih na tablici HNL-a, a bugarski je stručnjak pri dolasku na Maksimir Dinamo nazvao “balkanskim Bayernom”. Na kraju prvog dijela prvenstva Petev je ocijenio da mu je trenutni posao najteži ispit u karijeri.

“Da, tako je zaista bilo. Rekao sam da je Dinamo balkanski Bayern Munchen zbog toga kako je klub sređen i kako se u njemu profesionalno radi. Tako mislim i sada, ali stanje u momčadi je bilo potpuno drugačije”, rekao je Petev za Sport Klub.

Dinamo je u zadnjih 11 godina osvojio isto toliko titula prvaka Hrvatske. Jasno je da Petev osjeća pritisak, posebno kada se u obzir uzme da je prvo mjesto i dalje nešto na čemu se ozbiljno mora raditi.

GNK Dinamo

“Uvijek je veliki pritisak kada dolaziš u klub koji je svake godine šampion, koji osvaja i Kup i konstantno igra u Ligi prvaka. Klub koji osvaja najviše što može. Sada sam se na to priviknuo i nastavljamo svakodnevno raditi sve što je potrebno raditi”, objašnjava Petev.

Dinamo je jesenji dio sezone završio pobjedom protiv Hajduka u Splitu u vrlo dramatičnoj utakmici, doslovce u zadnjoj minuti došao do slavlja, a Petev smatra da je ta utakmica važna za njegovu momčad iz više razloga.

“Bila nam je bitna ta utakmica s Hajdukom jer je bila posljednja pred pauzu. Mislim da je igračima dala još više samopouzdanja i da je pred pripreme stvorila vrlo pozitivnu atmosferu u momčadi. Svaka utakmica je bitna, kao i svaka tri boda, ali ova nam je bila najbitnija jer je bila zadnja u prvom dijelu prvenstva”, kaže trener Modrih.

Rijeka je lider na tablici tijekom cijele sezone. Ipak, Rijeka u nastavku prvenstva dolazi u Zagreb, na Maksimir, gdje nikada nije pobijedila u proljetnom dijelu natjecanja. Psihološka prednost je ono na što u Dinamu svakako računaju pred nastavak borbe za titulu, ali nije jedina stvar na koju se oslanjaju.

“Dinamo je zaista veliki klub u kojem se uvijek radi sve kako bi bila osvojena dupla kruna. Mi imamo plan i sve ćemo prema tom planu i raditi. Koliko je to prednost ili ne, vidjet ćemo, ne uzdam se toliko u to. Mi sami trebamo biti koncentrirani na svaku utakmicu i učiniti sve da u svakoj utakmici stignemo do pobjede”, naveo je Petev.

GNK Dinamo

Ivajlo Petev vodio je kao trener i AEL s Cipra. Ciparska liga je po godinama igrača jedna od najstarijih, dok je hrvatska najmlađa u Europi. Donose li godine i razliku na terenu?

“Tamo je u ligi jedna situacija, a ovdje sasvim druga. U ciparskim klubovima igraju uglavnom igrači na zalasku karijere, vrlo iskusni nogometaši. A u Hrvatskoj svi klubovi imaju mlade igrače s mnogo potencijala. Nekada usfali iskustva u utakmicama, ali sve su to mladi igrači koji će jednog dana biti zaista vrhunski”, objasnio je Petev.

Na kraju prvog dijela prvenstva Maksimir je napustio Jonas koji je pristojno odradio svoje zadatke u plavom dresu, a Petev nije detaljizirao o potencijalnim odlascima još nekih igrača.

“Jonas je bio na posudbi. Solidno je odigrao i dao je momčadi sve što je mogao. Bili smo zadovoljni, ali je odluka bila da ne ostane kod nas i dalje. Što se tiče prodaje igrača Dinama, uvijek postoje i takve opcije, ali za sada nemamo nikakve konkretene planove i ponude. Da ima nekih konkretnih stvari razmišljali bismo o tome, ovako na tu temu još uvijek ne mogu ništa detaljno kazati”, kaže Petev čijoj se momčadi u petak priključio Sammir, koji se u Dinamo, na veliko zadovoljstvo navijača, vratio iz Kine.

GNK Dinamo

Za ovdašnje uvjete, Dinamo ima fantastičnu financijsku situaciju i može sebi priuštiti ozbiljna pojačanja, ali Petev nije od onih trenera kojima je važno da dovede skupog igrača.

“Dobro je, naravno, da imamo financijsku stabilnost u klubu, ali to ne znači da možemo bezveze trošiti novac. Imamo u klubu mnogo velikih talenata. Svakako da uvijek brinemo o tome kakve igrače ćemo dovesti, ali to se mora raditi vrlo pametno. Prva momčad i nositelji igre moraju osjećati sigurnost i povezanost. Najlakše je potrošiti par milijuna na neko pojačanje, ali to nije garancija da ste doveli igrača koji će odmah postići 15 golova”, kaže za kraj ovog razgovora Petev.

Nakon dva dana pauze i boravka u Zagrebu, momčad je otputovala u Tursku, gdje ih osim treninga očekuju i prijateljski susreti s Rostovom, Slovanom iz Bratislave, Zoryom i Dnjiprom.