ZM: Javnost je uvijek kontra nas, ne pišete objektivno

Hrvatska 16. lis 202012:07 > 12:08
Foto: sportklub

Dinamov trener i sportski direktor Zoran Mamić, te član uprave Krešimir Antolić izašli su pred novinare povodom presice zagrebačkog kluba.

sportklub

Krešimir Antolić je prvi govorio pred novinarima.

“Povod ove presice je taj što smo završili jedno razdoblje u životu kluba. Ideja je osvrnuti se na sve aspekte kluba u tom razdoblju. O prijelaznom roku će govoriti Zoran Mamić, a ja poslovanju Dinama. Naravno da je zbog pandemije i naš život drugačiji, pogotovo u gospodarskom. Kao i potres koji je ugrozio najvitalnije dio Dinama, a to je stadion. Ciljevi su uvijek isti, dvostruka kruna u Hrvatskoj i kompetitivnost u europskim natjecanjima. Željeli smo biti u Ligi prvaka, ali u tome nismo uspjeli. Zadovoljni smo što smo napravili jedan stabilan sustav i da smo zaštitili svako radno mjesto u klubu. Nitko nije dobio otkaz, prosjek plaće radnicima nam je 7 i pol tisuća kuna. Hvala svima koji su se zbog krize odrekli dijela primanja. Prije dva mjeseca smo vratili sve dogovorene zaostatke igračima i trenerima. Od idućeg mjeseca ćemo u punom iznosu isplaćivati plaće igračima i trenerima, oni su to zaslužili.”

Antolić je dobio pitanje o reakciji javnosti na postavljanje Mamića na mjesto trenera.

“Mi smo doista bili pred dogovorom s gospodinom Kekom, no on je u zadnji trenutak od toga odustao. U specifičnoj situaciji zbog korone odlučili smo se na Zorana Mamića koji zna što je Dinamo. Stavili smo čovjeka koji je kao igrač i sportski direktor osvojio 27 naslova u Dinamu. U Emiratima je igrao finale klupskog SP-a. Zoran je jedini Dinamov trener koji je osvojio naslov prvaka bez poraza. Bili smo svjesni negativne reakcije, ali gledali smo nogometni dio. Što se tiče onih koji su došli prosvjedovati zbog toga, svatko ima pravo na svoje mišljenje. No Dinamo nije klub u kojem će 500 ljudi na parkiralištu ispred stadiona odlučivati tko je trener. Na to nikada nećemo pristati”, rekao je Antolić.

Stadion Maksimir, na kojem je spomenuo i izbornik Dalić da više ne želi igrati?

“Dinamo zaslužuje imati normalan dom. Potres je još više oštetio Maksimir, a mi smo krenuli u sanaciju. Ipak, ljudi moraju znati da Dinamo ne može sam izgraditi stadion. Ne zbog financija, mi bi mogli zatvoriti dio financijske konstrukcije, ali zemljište Maksimira nije u vlasništvu Dinama. Naš jedini partner koji postoji u tom poslu je Grad Zagreb. U gradu postoji parlament u kojem su sve političke opcije predstavljene u njemu. Nijedan predstavnik nije postavio pitanje stadiona. Znači da pitanje Maksimira nije pitanje Dinama, već ljudi iz grada. Mi smo već imali skice za novi stadion, ali treba nam 44 tisuće kvadrata za novi stadion od 25 tisuća ljudi. U Zagrebu za to jedino ima mjesta na Maksimiru. Pitanje je gdje bi i Dinamo živio i radio dok traje gradnja. Ne želimo otići i nikad se ne vratiti, biti čargari po Zagrebu.”

Trener Dinama Zoran Mamić je prvo govorio o transfer politici kluba.

“Što se tiče prijelaznog roka, vratio bih se u ljeto gdje smo doveli Jakića i Kastratija, a nedavno i novog stopera. Bili smo aktivni i htjeli smo pojačati momčad. Ozljedio se i Dino Perić, a on je jedan od najvažnijih naših igrača. Nitko ga ne spominje, a jednako je važan kao i Olmo. Mi živimo od Europe i transfera. Napravili smo fantastične transfere, ali ne možemo uložiti 18 milijuna od Olma u jednog igrača. Potreban je neki proces. Nažalost, zbog ove situacije je jako teško dogovarati transfere jer se sve dogovara preko transfera. Nije lagano. Poslali smo višemilijunske ponude za Alana Franca i Jens Peter Haugea koji je došao u Milan. Za njega smo nudili tri milijuna eura. Sada radimo na dolascima još trojice igrača, Marqinhos je otpao nažalost sinoć, želimo Camacha, radimo na tome, Sporting ga je platio pet milijuna eura, i još jedno pojačanje želimo. Oko Jaira smo se raspitivali, no nikada tu nije bilo nečeg konkretno. Ne želim i njemu napraviti problem, znamo koliko je dolje naelektrizirana atmosfera. Razmišljali smo i Halilovića, no odlučio sam ipak vratiti Izeta Hajrovića u prvu momčad jer on i agent nisu našli rješenje. O Lovriću nismo razmišljali”, rekao je Mamić.

Odnos s igračima?

“Nemam nikakvih problema s igračima, ali to je možda bolje pitanje za njih. Simbioza igrača i navijača dolazi iz rezultata. Vidimo to na primjeru Hrvatske prije Rusije i nakon Rusije. Ista stvar je u Dinamu, u sportu rezultat sve vuće i to je tako. Ne pratim medije jer se želim izolirati od silne negative, osim što mi kažu. No siguran sam da nema problema između mene i svlačionice”, kaže Mamić.

Onda je trener i sportski direktor Dinama pričao o percepciji u javnosti.

“Čini mi se da sve što Dinamo napravi da je javnost protiv toga. Ako imamo previše stranaca, pričaju gdje su domaći dečki, ako stavimo domaće dečke, onda je to najslabiji Dinamo. Dobro, Dinamo je postavio visoku ljestvicu, no piše se sa simpatijama i bez simpatija. Piše se o rasprodaji, a nitko od vitalnih igrača nije otišao. Priznajem da smo imali neplanirane probleme, kao u Cluju gdje je Theophil dobio crveni karton. Mogli smo bolje, uvijek sam za kritiku, ali Dinamo očito nema simpatiju. Što god mi napravimo, trebali smo napraviti suprotno. Mi imamo svoj cilj, ali volio bih više objektivnosti u izvještavanju oko Dinama. Spomenuo sam Olma i Perića, da makneš najbolje igrače Liverpoola i Barcelone, imat će probleme. Tako da imamo proces i gradnju, treba nam više objetkivnosti oko toga”, zaključuje Mamić.

Povezano