(ANKETA) NAJ MOMČAD HNL-a: Tko je najbolji desni bek?

Hrvatska 23. svi 20209:37 > 9:38
Alex Livesey /Allsport

Nakon što smo prošli put tražili od vas da izaberete najboljeg vratara, sada je došao red i na desne bekove

Vraćamo se našoj anketi, ako slučajno niste glasali za najboljeg vratara od samostalnosti u HNL-u, možete to napraviti OVDJE. Za podsjetnik biramo najboljih 11 od vremena kada je osnovana Prva hrvatska nogometna liga (1992.), a takvu momčad ćemo zaokružiti i najboljim trenerom.

Danas su na redu desni bekovi, kojih je u domaćoj ligi bilo pregršt, a neki od njih su zaista ostavili značajan utjecaj.

1. ETTO

Oeilton Araujo dos Santos, poznatiji pod imenom Etto. 171 nastup i 10 pogodaka za Dinamo. Kao i Eduardo, oženio je Hrvaticu, bio je jedan od miljenika zagrebačke publike. Kružile su priče da je i on trebao Arsenal, navodno se svidio tadašnjem treneru Arseneu Wengeru. No, umjesto Londona uslijedio je put za Solun, gdje je potpisao za tamošnji PAOK u kojem je proveo tri sezone. Posljednji klub mu je bio azerbajdžanski Baku.

(Photo by Friedemann Vogel/Bongarts/Getty Images)

2. DARKO MILADIN

Rođeni Dubrovčanin je u Hajduku igrao u dva navrata, prvo od 1998. do 2005., da bi prvo otišao u švicarsk Schauffhausen, ali vrlo je brzo shvatio da mu treba povratak u Split, gdje je bio do 2007. Sezone 1998./1999. dobio je nagradu Torcide za najborbenijeg igrača tzv. Hajdučko srce.

3. DARKO BUTOROVIĆ

Butorović je karijeru započeo u mlađim kategorijama RNK Splita, a onda je otišao na Poljud gdje se zadržao pet godina, posebno je to bilo izraženo u sezoni 1994./1995. kada su Splićani igrali Ligu prvaka. Nakon toga je ostvario transfer u Porto, pa zatim u Vitesse, ali na koncu se opet vratio u Portugal, Farense. Na kraju se ipak vratio u Split, drugi put u  Hajduk gdje je i okončao svoju karijeru.

4. DANIEL ŠARIĆ

Još jedno izuzetno ime u HNL-u. Karijeru je počeo u rodnoj Rijeci, a onda je potpisao za španjolski Gijon. Nakon epizode u Gijonu, potpisuje za Dinamo s kojim je osvojio pet naslova prvaka te tri hrvatska Kupa. Nagrada za sve bio je potpis za grčkog velikana Panathinaikosa s kojim je igrao Ligu prvaka, a na kraju je sve to zaokružio ponovno  u Rijeci.

5. ŠIME VRSALJKO

Zasigurno omiljena osoba, ako ne i najomiljenija u hrvatskoj reprezentaciji tijekom svjetske smotre u Rusiji. No, da se malo podsjetimo, Vrsaljko se kalio u omladinskom pogonu Dinama. Prvo je otišao na posudbu u Lokomotivu, zatim se vratio među Modre. Uslijedile su epizode u talijanskim klubovima, Genoi i Sassuolu, a onda transfer karijere u Atletico Madrid. Opet vraćanje na posudbu u Inter, ali malo ga ozljede ‘zezaju’ nakon Rusije, nadamo se da će opet biti onaj pravi.

Kevin C. Cox/Getty Images

6. IVAN TOMEČAK

Miran i tih, nije previše sebe stavljao u prvi plan ovaj Zagrepčanin. Igrao je sjajno u Dinamu, pa potom u Rijeci u koju se vraćao nakon ne baš uspješnih epizoda u Belgiji, Club Bruggeu i Mechelenu. Dojmljivi su trofeji koje je Tomečak osvojio  uHrvatskoj, njih čak 11, od čega devet s Dinamom i dva naslova s Riječanima.

Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

7. STEFAN RISTOVSKI

Ovaj Makedonac iz Skoplja je možda bio samo tri sezone u HNL-u, ali je pokazao dosta toga. U Rijeci je stvarno bio pravi, u 86 nastupa zabio je dva pogotka, ali je svoj status dokazao. Naravno da mu je pomoglo iskustvo igranja u Italiji, a njegove igre u riječkom dresu prepoznao je i portugalski Sporting za koji nastupa od 2017.

(Photo by Alex Livesey/Getty Images)

8. DARIJO SRNA

Srna je svoj put započeo u GOŠK-u i Neretvi iz Metkovića. Sve je to nastavio graditi u Hajduku za koji je nastupao od 1999. do 2003., a kao igrač se u potpunosti dokazao u ukrajinskom Šahtaru gdje je, malo reći legenda. No i ne samo to, Srna je među Vatrenima upisao 134 nastupa gdje je postao igrač s najviše nastupa za hrvatsku reprezentaciju, a vrlo brzo bi ga mogao dostići Modrić (127).

Getty Image/ Handout

9. MARIJAN BULJAT

Zadranin koji je imao pomalo čudan put jer je nastupao u dresu Rijeke, Osijeka, Hajduka i Dinama što ga čini jedinim igračem koji u svojem nogometnom opusu ima takvo nešto, dok je u inozemstvu igrao samo za njemački Greuther Fürth. Karijeru mu je obilježila strašna ozljeda fibule lijeve noge od strane suigrača u Dinamu, Eduarda. Igrom sudbine, nešto slično je doživio i sam Eduardo kada je potpisao za Arsenal.

Photo by Stuart Franklin/Getty Images

10. TOMISLAV RUKAVINA

Listu najboljih desnih bekova završavamo s ovim Osječaninom, koji je nastupio i pet puta za hrvatsku reprezentaciju. Karijeru je počeo u momčad iz Gradskog vrta, da bi potom otišao u Zagreb. Nakon epizode u Kranjčevićevoj seli par kilometara dalje u Maksimir gdje se u potpunosti isprofilirao što mu je omogućilo transfer u Veneziju. Nakon Italije odlazi u Hajduk gdje i završava karijeru. Danas radi kao izbornik kadetske reprezentacije.

Alex Livesey /Allsport

U PONEDJELJAK NOVA ANKETA, BIRAMO LIJEVOG BEKA!