Prelec za SK: Nisam htio ostaviti Istru na cjedilu

Hrvatska 21. svi 202012:48 > 13:45
nk istra

Mladi trener Istre Ivan Prelec razgovarao je s našim novinarom o jučerašnjoj prijateljskoj utakmici protiv Gorice, o cjelokupnoj situaciji i borbi za opstanak u HNL-u, ali i o pozivu Dinama da bude trener druge momčadi.

Polako, ali sigurno klubovi iz prve HNL dolaze u optimalno stanje prije nastavka prvenstva koje će uslijediti za nešto više od dva tjedna. Nakon što su prije dva dana na Rujevici prijateljski susret odigrali Rijeka i Inter, jučer su također na Rujevici, ali na pomoćnom terenu snage odmjerili Inter i Gorica. Dvoboj je završio 2:2, prvi dio dvoboja pripap je Gorici koja je pogotcima N’Diayea i Ćelića vodila 2:0, ali su se Istrijani u završnici vratili pogocima Guzine i Gržana te izbjegli poraz.

Trenera Istre Ivana Preleca uhvatili smo nakon lakšeg jutarnjeg treninga.

SPORTKLUB: Kakvi su vaši dojmovi nakon prve odigrane utakmice poslije više od dva mjeseca?

PRELEC: Prezadovoljan sam ponajprije jer nije bilo nikakvih ozljeda s obzirom da je ovo prva prava utakmica nakon dugo vremena i nikad ne znate kako će igrači reagirati. Što se tiče samog susreta mogu reći da je bilo uspona i padova, bilo je dosta individualnih grešaka i nekih nerezonskih poteza, ali to je normalno s obzirom na situaciju. Vrijeme je bilo dosta izazovno s obzirom da je puhao jak vjetar i malo padala kiša, ali moram pohvaliti teren na Rujevici koji je bio u savršenom stanju.

SPORTKLUB: U kakvom se se fizičkom stanju igrači pojavili nakon dugačke pauze?

PRELEC: Dečki su radili iz svojih domova po programu koji smo im zadali i moram reći da su se na treningu pojavili u jako dobrom stanju. Onaj prvi dio kada smo morali raditi u manjim grupama pomogao nam je da dobiju osjećaj s loptom, dok je ovaj sada dio daleko najbitniji jer napokon imamo taj nogometni podražaj. Morao sam čak i smirivati igrače na prvim treninzima punim intenzitetom jer su se zaista zaželjeli nogometa nakon duge pauze.

SPORTKLUB: Koliko vas mjere koje pripisuje Civilni stožer sputavaju u radu?

PRELEC: Na početku je bilo malo problematično moram priznati. Bilo je to psihološko opterećenje za igrače, ali što dulje treniramo to se mijenja. I dalje se pridržavamo svih mjera i pokušavamo se držati svih mogućih uputa i vidim da su igrači prihvatili situaciju kakva je i fokusirali se na nogomet što je za trenera najbitnije. Rekao bih još da vidimo zaista čudne stvari zbog pandemije, od svih tih mjera, do igranja bez gledatelja pa i do toga da će se u Hrvatskoj završiti sezona samo u prvoj HNL.

SPORTKLUB: Istra u nastavak prvenstva ulazi s tri domaće utakmice u nizu protiv Rijeke, Hajduka i Intera. Koliko će vam činjenica da neće biti gledatelja stvarno odmoći s obzirom da Istra na Aldo Drosinu ne privlači velik broj gledatelja?

PRELEC: Istina je da nama to neće biti toliki problem kao nekim drugim klubovima poput Hajduka, Rijeke, Varaždina, ali nedostajat će ta prava nogometna atmosfera na na našem stadionu koja uvijek bude prisutna kada nam u goste dolazi Rijeka ili Hajduk. Njihovi navijači dođu u velikom broju i bude gušt igrati takve utakmice. Moram biti iskren i reći da nogomet bez navijača za mene nema smisla, gubi se ona strast i emocija koja bude prisutna kada su navijači na tribinama, ali nadam se da će se stvari brzo vratiti u normalu i da će se navijači brzo vratiti na tribine.

SPORTKLUB: U nastavku sezone predstoji vam velika borba za opstanak sa Interom i Varaždinom. Osmo mjesto osigurava ostanak u ligi, ali i deveto daje vrlo veliku šansu za opstanak jer bi u tom slučaju igrali protiv Orijenta u kvalifikacijama, a oni pet mjeseci neće imati službenu utakmicu. Kako gledate na tu situaciju?

PRELEC: Prvo bih htio reći da sam siguran da ćemo ostati u ligi. Sad, hoće li to biti u kvalifikacijama ili bez njih to ne mogu sa sigurnošću tvrditi. Za nas je svaka utakmica u prvenstvu kvalifikacijska jer se nalazimo u takvoj situaciji, ali istina je da će biti vrlo čudno u tom doigravanju jer će Orijent nakon jako duge pauze igrati dvije najbitnije utakmice u sezoni. Klubovima iz prve lige je s jedne strane to prednost jer će biti u tom kontinuitetu naspram Orijenta, ali bit će i mana jer će igrači biti maksimalno istrošeni kada dođe to tih kvalifikacija. Zato bih htio da budemo osmi i izbjegnemo te kvalifikacije bez obzira što bi bili veliki favoriti protiv Orijenta.

Povezano

SPORTKLUB: Prije mjesec dana odbili ste ponudu Dinama da postanete trener druge momčadi, kako to da ste se odlučili odbiti najveći klub u Hrvatskoj?

PRELEC: Da je Dinamo veliki klub mogu reći iz prve ruke jer sam tamo već radio čak pet godina kao trener u mlađim kategorijama. Ne mogu reći da mi nije laskalo kada su me zvali, ali nisam htio ostaviti Istru na cjedilu u jednoj vrlo nezgodnoj situaciji za klub. Pružili su mi šansu kao mladom treneru i ne želim ih iznevjeriti. Jednostavno sam osjećao da želim završiti posao ove sezone u Istri, ostati u ligi, a onda ćemo vidjeti što dalje.

SPORTKLUB: Vrlo ste mlad trener, tek su vam 32 godine. Koji su vaši planovi za sljedeću sezonu? Hoćete li ostati u Istri ili slijedi neki novi izazov?

PRELEC: Otvoren sam za sve opcije. Istina je da situacija u Istri nije idealna i ako bi ostao i sljedeće sezone, naravno uz pretpostavku da ćemo ostati u ligi, volio bi da se napravi neki plan rada za nekoliko godina. Istra kao regija zaslužuje jednog stabilnog prvoligaša i siguran sam da uz dobar plan NK Istra to može biti jer i ako se to ostvari ne vidim razlog zašto i sljedeće sezone ne bi bio na klupi.