Pamić za SK: Dinamo je znao s novcem, Hajduk nije!

Hrvatska 8. svi 202011:14 > 11:51
sportklub

O dvoboju protiv Šahtara? Bio sam igrač Dinama, znam kroz što su prošle generacije. Ali te posljednje tri minute, pa to je nešto nestvarno. Je li to neka karma kluba ne znam, ali bio je dinamovski svršetak

Bila nam je namjera da Igor Pamić bude gost u našem podcastu. Ali, jedan je od onih koji ne vole kameru, pa je odlučio o nogometnim temama ipak putem telefona. Kao i sve pitali smo Igora kako je doživio i proživio ova dva mjeseca u pandemiji koronavirusa.

– Nažalost, meni se malo toga promijenilo. Bez posla sam godinu i pol, tako da sam veći dio vremena proveo kod kuće. Šetnja, sada odlazak iz Žminja do mora i to su zapravo sve aktivnosti – otkriva Div iz Žminja, rekao bih službeni nadimak nekadašnjeg hrvatskog nogometnog reprezentativca.

Koronavirus je kao malo što promijenila život.

– Ta neizvjesnost da se ne vidi što je iza koronavirusa je nešto što je najopasnije. Za funkcioniranje života, a ne samo sporta.

Sport, mnogi tvrde više nikad neće biti isti. Ponajprije u ekonomskom smislu.

– U nogometu je već duže vrijeme previše novca. Pričam to već godinama. Nije da svi mi ne volimo više novca, ali ti odnosi ipak nisu normalni. Ali, znate što, neće se promijeniti opet sve. Klub koji je imao proračun od 100 milijuna nečega sada će imati 70, a onaj od 70 će imati pedeset. Opet će se to sve slamati na malima. No, zanimljivo, navijačima nije smetalo što nogometaši zarađuju astronomske svote, dolazili su na stadione i trošili svoj novac.

sportklub

U vrijeme koronavirusa najuzbudljivije je bilo u Maksimirskoj 128. Naime, odlazak Bjelice je u najmanju ruku bio neočekivan.

– Definitivno je to najčudnija priča. Nisam dovoljno upućen da bih sve to komentirao, ali nema dvojbe da je na vrlo čudan način otišao jedan od najuspješnijih trenera u Dinamovoj povijesti. Vratio je energiju u klub, na pametan način napravio selekciju, a sve je podredio europskom uspjehu. U domaćem prvenstvu je kao i Vahid Halilhodžić prije njega igrao racionalno, nikoga Dinamo nije pobjeđivao 5, 6 razlike.

Pamić je oduševljen Bjelicom.

– Ne poznajemo se, ali svidjelo mi se kako razmišlja, kako se prema svima ophodi, naposljetku i najvažnije on je naš Dinamo pretvorio u ponovno respektabilan klub i u euro okvirima.

Priznaje Igor da mu utakmica protiv Šahtara iz Donjecka ni danas ne izlazi iz glave.

– Bio sam igrač Dinama, znam kroz što su prošle generacije. Mnogi su rekli da je to uklet klub. Ali te posljednje tri minute, pa to je nešto nestvarno. Je li to neka karma kluba ne znam, ali bio je dinamovski svršetak.

Kakav Dinamo očekujete nakon odlaska Bjelice?

– Moj imenjak će sigurno igrati drukčije, ja očekujem više ofenzivnije, manje kontroliranog nogometa. No, ne vidim da se nešto ozbiljnije može promijeniti u odnosima snaga unutar HNL-a. Dinamova dominacija s manjim prekidima traje od osamostaljenja. – Hajduk je na početku osvajao više trofeja. kasnije se to promijenilo.

Možete li se složiti da je Dinamo favoriziran od strane HNS-a svih ovih godina?

– Ne. Ovako ja to vidim: Dinamo je od Bandića dobio naprimjer 70 milijuna kuna, Hajduk od grada također dobru svotu. Mamić je od 70 milijuna napravio 700, a Hajduk je u minusu. Dakle, ovdje se radi o sposobnosti i nesposobnosti ljudi koji su vodili ta dva kluba. Uostalom Mišković i Kek su pokazali da se može biti ravnopravan, na kraju i bolji od Dinama. Rijeka je osvojila naslov iako je Dinamo imao bolju momčad.

Bili ste igrač, znamo da ste sanjali da bude trener modrih. Postojale su medijske špekulacije, jeste li dobili poziv Zdravka Mamića?

– Ne, nikad. To je prva istina.

Alex Livesey/Getty Images

A onda je sam nastavio:

– Kao trener Karlovca imao sam ponudu Rijeke, ali nisam to u tom trenutku prihvatio. Nikad nećemo znati da li sam dobro postupio.

Bili ste član Vatrenih, uživali u uspjesima Srebrnih. Koja je po vama bolja generacija?

– Volio bih da se to ne uspoređuje. Po meni Hrvatska bi bila prvak Europe 1996. godine da smo imali pošteno suđenje. Pa onda su nas sekunde dijelile 2008. i 2016. da prođemo dalje. Što smo tamo izgubili, vratilo nam se u Rusiji na kaznene udarce. Dakle, mislim da smo od raspada Berlinskog zida mi jedna od najvećih svjetskih nogometnih sila. Imali smo najboljeg strijelca SP-a, najboljeg igrača SP-a i vlasnika Zlatne lopte. To mogu samo nogometne sile.