Otto Barić za SK: Jovičević će se teško snaći u Dinamu

Hrvatska 23. tra 202013:45 > 13:56
Martin Rose/Bongarts/Getty Images)

Igor Jovičević je jučer službeno postao trener Dinama. Mnogo je mišljenja kako će se on snaći na klupi Modrih, a svoje dojmove su za Sportklub podijelili legendarni Dinamovi treneri i bivši izbornici hrvatske nogometne reprezentacije Otto Barić i Branko Ivanković.

Otto Barić je u svojoj dugotrajnoj trenerskoj karijeri u dva navrata vodio Dinamo i dobro zna kako tamo stvari funkcioniraju. Iskusni stručnjak ima zanimljivo mišljenje o postavljanju Igora Jovičevića kao trenera Dinama.

Povezano

SPORTKLUB: Je li postavljanje Jovičevića za trenera dobar potez Dinama?

Barić: Mislim bi to bio dobar potez da je situacija drugačija. Sada je vrlo teško jednom mladom i neiskusnom treneru poput njega napraviti ono što se od njega traži, a to je pomlađivanje momčadi. Bez obzira što on poznaje većinu mladih igrača nisam siguran da će naći onaj pravi balans između iskusnijih i mlađih te bi se vrlo brzo mogao naći u problemima. U Hrvatskoj ima puno iskusnijih trenera koji bi taj posao napravili puno bolje od njega.

SPORTKLUB: Hoće li on imati glavnu riječ kada se radi o odabiru igrača?

Barić: Nisam siguran da hoće jer su oko njega ljudi sa puno više iskustva i boljim statusom u klubu. Nemojte me krivo shvatiti, ja mu želim svu sreću, odličan je dečko, ali znate da u Dinamu nemaju baš razumijevanja sa trenerima tako da mislim da on neće biti iznimka.

GNK Dinamo

SPORTKLUB: Kada kažete da ima trenera koji su bili bolja opcija, na koga točno mislite?

Barić: Ne bih o imenima, ali rekao bih da će Jovičeviću biti jako teško uspostaviti autoritet igračima od 25 godina i starijima jer je u Dinamu vodio mlade dečke. Nema veliko iskustvo u vođenju seniorskih ekipa, nedostaje mu 200tinjak utakmica da bi mogao reći: Jovičević će znati voditi jednu veliku momčad kao što je Dinamo. Mislim da će mu to biti najveći izazov na klupi modrih.

SPORTKLUB: Kako ste vi vidjeli Bjeličin odlazak?

Barić: Mislim da je klub tu pretjerano reagirao, kao što to često biva u Dinamu. Moje mišljenje je da su mu prerano dali onaj novi bogati ugovor, te su shvatili da je to jako puno novaca za trenera bez obzira što on radi odličan posao. Bjelicu su shvaćali jako ozbiljno, dali su mu praktički otvorene ruke i svejedno nije trajao duže od dvije godine upravo zbog tog velikog ugovora koji je imao.

Branko Ivanković je čovjek koji je također u dva navrata vodio Dinamo, ali oba puta u vrijeme kada je prvi čovjek kluba bio Zdravko Mamić. Popularni ‘Tanac’ sigurno dobro zna situaciju u Dinamu i njegovo mišljenje je ipak nešto drugačije od onog Otte Barića.

Amin M. Jamali/Getty Images

SPORTKLUB: Koliko poznajete Igora Jovičevića?

Ivanković: Ne poznajem ga osobno, ali s njegovim pokojnim ocem sam bio vrlo dobar. Znam da je Igor bio odličan nogometaš, ali da su ga ozljede spriječile u tome da napravi veliku nogometnu karijeru. Kao trener je dosad pokazao dobre rezultate gdje god da je bio, posljednje na poziciji glavnog čovjeka mlade momčadi Dinama.

SPORTKLUB: Je li to dovoljno da bi se postalo trener Dinama?

Ivanković: Svaki trener treba dobiti šansu prije ili kasnije, Jovičević je to dobio vrlo brzo i ne vidim zašto je ne bi iskoristio. U klubu je već tri godine i čelni ljudi Dinama su očito vidjeli nešto dobro u njemu kada su ga odlučili imenovati za glavnog trenera. Novi trener je uvijek rizik za klub, ali uprava ima veliko povjerenje u njega i siguran sam da znaju što rade.

SPORTKLUB: Hoće li Jovičević imati glavnu riječ kada je riječ o ekipi?

Ivanković: U selekciji igrača, dovođenju novih u klubu će glavnu riječ imati Zoran Mamić. Ali u većini klubova je slučaj da sportski direktor ima glavnu riječ oko toga, tako da tu ne vidim problem. Jovičević će u jednom drugom segmentu imati glavnu riječ, a to je slaganje momčadi. Siguran sam da će tu imati potpunu slobodu i uz pomoć svojih pomoćnika će odlučivati tko bi trebao igrati. Klub je na prvom mjestu, to je zajednički projekt i sve bi trebalo tako funkcionirati.

SPORTKLUB: Priča se o pomlađivanju momčadi, koliko je realno da će se Dinamo odlučiti na drastično pomlađivanje jer ipak moraju razmišljati o plasmanu u Europu koji im donosi puno novaca?

Ivanković: Dinamo živi od prodaje igrača i od novaca od igranja u Europi. Uvijek je najteže naći balans između prodaje igrača i slaganja jake ekipe za Ligu prvaka ili Europsku ligu tako da će to biti najveći izazov za Jovičevića. Ne poznajem ga dovoljno dobro kao trenera da bih mogao reći hoće li on taj balans pronaći, ali sam siguran da neće ići u drastično pomlađivanje jer će onda patiti rezultat u Europi.

SPORTKLUB: Mogu li Hajduk, Rijeka i možda Osijek sljedeće sezone iskoristiti ovu situaciju u Dinamu i ‘napasti’ naslov prvaka?

Ivanković: Puno toga će ovisiti o tome kako će izgledati momčadi sljedeće sezone zbog situacije nakon koronavirusa. Momčadi će imati financijskih problema i bit će zanimljivo vidjeti tko će uspjeti složiti dobru momčad s malo novaca. Hajduk ima odličnog trenera, imaju dosta dobru ekipu i mislim da bi oni mogli izazvati Dinamo sljedeće sezone ako ne rasprodaju momčad i dovedu još kojeg kvalitetnog igrača.