KOMENTAR: Dok BBB čuvaju ugled kluba, igrači ga kaljaju

Hrvatska 25. ožu 202019:53 > 20:08
sportklub

I dok vrh Dinama raznim donacijama, a Bad Blue Boysi volontiranjem i ugrožavanjem svojeg zdravlja kako bi sačuvali tuđe čuvaju ugled kluba, oni najbitniji, igrači, odlučili su ga srozati Piše: Ivan BLAŽEVIĆ

Uslijed krizne situacije s koronavirusom Vlada RH i Ministarstvo znanosti i obrazovanja donijeli su posebne financijske mjere za sve one čija je djelatnost zbog više sile ugrožena ili potpuno obustavljena u budućem periodu.

Gabriele Maltinti, Getty Images Sport

“Potpore za očuvanje radnih mjesta u djelatnostima pogođenima Koronavirusom (COVID – 19)” službeni je naziv tih mjera, a one određuju kako će svi hrvatski djelatnici u gospodarskom sektoru, odnosno u svakoj djelatnosti kod koje je došlo do privremenog pada poslovnih aktivnosti i/ili ostvarenog gubitka u poslovanju itd itd. (da ipak izbjegnemo pravni riječnik), dobiti minimalac kako bi imali od čega preživjeti kroz mjesec.

To se naravno ne odnosi na državni vrh, lokalne samouprave, raznorazna ministarstva i državne agencije. Kako bismo skratili tekst, recimo samo da sada nabrajamo – političke djelatnosti. Jedini dakle, koji u narednom periodu neće dobivati manje plaće, a da, kao ni oni prethodno opisani djelatnici, trenutno nemaju posla (osim možda gospodina Beroša i još nekolicine) jesu – političari.

Clive Brunskill/Getty Images

Narod je naravno, nezadovoljan time pa se posljednjih dana društvenim mrežama šire poruke brojnih stanovnika Lijepe naše koji kažu kako su i oni spremni smanjiti plaće na minimalac, bez obzira što trenutno rade puno radno vrijeme, ukoliko to učine i političari. Jasno je dakle što se traži – solidarnost.

U moru informacija koje bi bile prenezgodne za pretresati danas se pojavila i jedna vijest koja nas je neugodno iznenadila. Naime, Dinamo je također, ponukan nižim prihodima i nedostatkom djelatnosti, odlučio srezati plaće svojim djelatnicima – točnije svima onima koji primaju više od 7.500 kuna mjesečno. Većina je pristala, no ne i trener i prva momčad. U priopćenju iz Maksimirske 128 stoji kako klub zahvaljuje zaposlenicima kluba, B momčadi i nogometnoj školi koji su vrlo brzo prihvatili novonastalu situaciju. Prva momčad dakle, uopće nije spomenuta!

Momci koji su toliko puta oduševili svoje navijače i hrvatsku javnost fantastičnim nogometom u posljednjih godinu, dvije, ponajprije u Europi, sada su učinili jedan potez koji bi ih na dugoročne staze, itekako mogao koštati.

Srdjan Stevanovic/Getty Images

Dok njihovi navijači Bad Blue Boysi brane ugled kluba volontirajući, šećući ulicama i riskirajući svoje zdravlje kako bi sačuvali tuđe, a klupska vrhuška isto čini raznim donacijama i akcijama – igrači su isti taj ugled istovremeno odlučili narušiti, i izabrali su najgori trenutak za to! Dok blagajnice rade puno radno vrijeme i nitko ih ništa ne pita jer su ionako na minimalcu, a ostatak puka spreman je žrtvovati svoja primanja kako političari ne bi iz proračuna izvukli i zadnju kap u vrijeme poslovne i zdravstvene krize, nogometaši Dinama pretvaraju se u političare.

Ovakav je potez posebno teško shvatiti u ovo doba. Ako se plaća odriču nogometaši jedne Barcelone, ako ih se isto tako odriču svi bundesligaši, ako je čovjek iz hrvatske radničke klase spreman na oskudijevanje, onda bi to morale biti i hrvatske nogometne zvijezde, s time da one ne bi nimalo oskudijevale! I zato jedan apel dinamovcima, a ponajprije treneru Bjelici, ukoliko je naravno, informacija istinita, na promišljanje o ovoj odluci, jer u ovim trenucima nam je ipak potrebno nešto više senzibiliteta i solidarnosti. Budite sportaši, a ne političari!