Kinezi su napredniji od nas, a sve su shvatili ozbiljno

Hrvatska 23. ožu 202019:31 > 19:53
Foto: NK Lokomotiva Zagreb

Goran Tomić, aktualni trener najvećeg hita ovosezoneke Prve HNL, Lokomotive, za Sport Klub govori o situaciji u Kini, u kojoj je kao trener proveo pune četiri godine

Stavimo li na stranu koronavirus i situaciju u kojoj se sport nalazi, možemo zaključiti da je HNL u ovo proljetno doba, već pomalo standardno – riješena priča. Dinamo bježi 18 bodova prvim pratiteljima, no zanimljivo je najveće iznenađenje dosadašnjeg dijela sezone, a taj epitet definitivno pripada Lokomotivi.

NK Lokomotiva Zagreb

Trenutno su treći sastav lige, a za drugoplasiranom Rijekom zaostaju jedan jedini bod. Kreator tog uspjeha je 42-godišnji Goran Tomić. U Hrvatskoj je odrastao, a Kina ga je nogometno odgojila, barem u onom trenerskom smislu – tako bismo mogli postaviti rezime ovog stručnjaka koji je privukao pažnju sportskih analitičara i novinara ove sezone.U kineskoj drugoj ligi je 2014. godine proglašen za trenera lige, četiri godine kasnije na klupi Šibenika zaradio je nominaciju za istu nagradu u Prvoj HNL.

S obzirom da se u Kini zadržao pune četiri godine i u tom razdoblju promijenio četiri kluba, a boravio je i u Wuhanu, gradu iz kojeg je krenula pandemija zloglasnog virusa, bio je idealan sugovornik za trenutni moment.

“Ovo je svima veliko i neugodno iznenađenje, nitko se nikad nije susreo s ovakvom situacijom. Ali šta je, tu je. Moji igrači su trenutno svi u Zagrebu, ja sam se vratio u Šibenik. Trenutno je na snazi jedan ‘status quo’ i teško je nešto prognozirati. Srećmo, svi igrači su nam zdravi, pokušavaju održati formu, dobivaju individualne programe na dnevnoj bazi i oni sve to izvršavaju, ali teško je pričati o daljnjim planovima.”

Živjeli ste u kini, bile ste i u toliko spominjanom Wuhanu odakle je krenula korona? Kakvo je ondje stanje, sigurno ste u kontaktu s nekime?

“Da, od 2013. do 2017. godine sam boravio u Kini. Bio sam i u Wuhanu, tako je. Moji prijatelji koji su u Kini govore da situacija nekako ide prema normali, iako su svi vrlo oprezni i svi nose maske na licima, ali kažu kako stvari izgledaju dosta pozitivnije.”

NK Lokomotiva Zagreb

S obzirom na vaš period proveden ondje, možete li procijeniti koji je ključ kineske učinkovitosti u rješavanju ovog problema?

“Pa rekao bih da su Kinezi sve to puno ozbiljnije shvatili od nas Europljana i zbog toga su uspjeli relativno brzo suzbiti tu pandemiju. Puno je uhodaniji sistem u Kini, veće su osobne kontrole, primjerice kod ulaska u službeni objekt, u dućan, morate izmjeriti temperaturu. Mislim da su oni mnogo rigorozniji, ali očajna vremena zahtijevaju očajne mjere i Kinezi su u tome jednostavno najbolji.”

Znamo da su po pitanju tehnolgije vrlo napredni, ima li to ulogu u ovakvim situacijama?

“Apsolutno, oni su toliko razvili tu tehnologiju i na tom pitanju su korak ispred svih u svijetu. Naravno kako se tehnologija uvukla u sve pore života, ona je bila od velike pomoći u ovakvoj situaciji pa su Kinezi to na svoj način uspjeli suzbiti na vrijeme.”

NK Lokomotiva Zagreb

Malo o Lokomotivi – izgledate fenomenalno u prvenstvu, kakav je vaš komentar na dosadašnji tijek sezone?

“Sezona je iznad svih očekivanja. Na trećem smo mjestu, samo s bodom zaostatka za drugom momčadi, a predsezonska projekcija je bila da ćemo se boriti za 5. mjesto s Goricom, tako da nemam što negativno reći.”

Jesu li vaši rezultati iznjedrili kakve ponude?

“Moram priznati da je bilo dosta ponuda za igrače, ali ne bih sad ulazio u to, nogomet je sad u drugom planu i nitko o tome ne razmišlja, svi se nadamo povratku u novu kolotečinu. Želim poručiti našim stanovnicima da ostanu doma i da slijede upute, držimo se karantene i onda će sve proći kako treba.”