Rijeka ispala, promašila veliku priliku u 91. za ET

Europa League 29. kol 201922:10 > 22:11

Nogometaši Rijeke nisu se uspjeli plasirati u Europsku ligu nakon što su u u uzvratnom susretu play-offa na Rujevici odigrali 1-1 protiv Genta i tako nisu uspjeli nadoknadili poraz 1-2 iz prve utakmice.

Rijeka je prije sedam dana izgubila sa 1-2, ali nažalost na Rujevici nije uspjela upisati pobjedu. Momčad Igora Bišćana vodila je 1-0 i imala rezultat koji je vodi dalje, ali radost je kratko trajala.

Rijeka je do sada tri puta igrala u Europskoj ligi, no nažalost posljednje dvije sezone svoj europski put završava u kvalifikacijama. Lani je ispala u 3. pretkolu od Sarpsporga, a ovoga puta u završnoj rundi kvalifikacija od Genta.

Rijeka je povela u 32. minuti golom Jakova Puljića, no samo dvije minute kasnije izjednačio je Igor Plastun, a do kraja susreta više nije bilo golova.

Igor Bišćan je imao dosta problema u slaganju momčadi, zbog ozljeda, a u 19. minuti ozlijedio se i prvi napadač Antonio Čolak.

Prvu priliku Rijeka je imala u 12. minuti. Acosty je prošao po desnoj strani i odlično ubacio u kazneni prostor, no Lončar je pucao pored gola. U 32. minuti Rujevica je ‘eksplodirala’. Lončar je s lijeve strane ubacio na drugu stativu, gdje je Acosty vratio do Puljića, a on sa 7-8 metara zabio pod vratnicu za vodstvo domaćina.

Nažalost, radost je kratko trajala. Samo dvije minute kasnije stoper Plastun je zabio iz gužve za 1-1.

Prvu opasnost u nastavku susret vidjeli smo pred vratima belgijskog sastava, strijelac prvog gola Puljić pokušao je u 58. minuti izvana, ali vratar Kaminski je obranio. Šest minuta kasnije zaprijetio je Halilović, ali je bio neprecizan.

Možda i najbolju priliku za pogodak koji bi domaćine odveo u produžetak, Rijeka je imala u 90. minuti kada je belgijska obrana odbila jednu loptu, a Puljić natrčao na odbijanac i prebacio gol.

Riječani su prijašnje nastupe u EL izborili u sezonama 2013./14., 2014./15. i 2017./18., a u sva tri navrata momčad je vodio današnji slovenski izbornik Matjaž Kek.

Prije šest godina Rijeka je prvi put izborila nastup u Europskoj ligi izbacivši tada favorizirani Stuttgart s ukupnih 4-3 u dvije utakmice. U grupnoj fazi Riječani su osvojili četiri boda igrajući neodlučeno kod kuće protiv Lyona, Betisa i Vitorije Guimaraes, a bod su osvojili i na gostovanju u Sevilli, ali to je bilo dovoljno samo za posljednje mjesto u skupini.

U sljedećoj sezoni Rijeka je u doigravanju izbacila Šerif iz Tiraspolja pobjedama 1-0 na Kantridi i 3-0 u uzvratu u Moldaviji. U skupini s Feyenoordom, Sevillom i Standardom iz Liegea. Riječani su bili treći sa sedam bodova.

Prije dvije godine plasman u grupnu fazu Europske lige ostvarili kroz kvalifikacije za Ligu prvaka, u kojima su stigli do zadnje faze i u dvije utakmice izgubili od Olympiacosa (3-1). Nakon 2-1 u Pireju, gosti su slavili i na Rujevici sa 1-0.

Rijeka je u grupnoj fazi bila u skupini s Milanom, atenskim AEK-om i bečkom Austrijom. Riječani su slavili u Beču (3-1) i od kuće svladali Milan (2-0), a odigrali 2-2 u Ateni. No, domaći porazi od AEK-a (1-2) i Austrije (1-4) ostavili su riječku momčad na sedam bodova i trećem mjestu u skupini.

Ždrijeb skupina Europske lige bit će u petak u Monacu u 13 sati.

RIJEKA – GENT 1-1
RIJEKA. Stadion Rujevica – 7.800 gledatelja, Sudac: Francois Letexier (Francuska)
Strijelci: 1-0 Puljić (32), 1-1 Plastun (34)
Žuti kartoni: Puljić, Capan / Asare
Crveni kartoni: –
RIJEKA: Prskalo – Raspopović, Punčec, Župarić, Tomečak – Lepinjica, Halilović (od 77. Gorgon), Capan (od 70. Murić) – Lončar, Acosty, Čolak (od 19. Puljić)
GENT: Kaminski – Lustig, Plastun, Ngadjui, Asare – Dejagere, Owusu, Kums (od 77. Castro), Odjidja – David, Depitre