Dinamovi snovi srušeni bez ispaljenog metka

Europa League 14. ožu 201919:19 > 19:22
Carlos Rodrigues/Getty Images

Do 71. minuti čuvao je Dinamo nulu na Luzu, a onda ih je sjajnim golom probio Jonas. Otišlo se u produžetke gdje je Benfica potpuno slomila plave.

Dinamovi snovi o prvom europskom četvrtfinalu nakon 49 godina srušeni su na Luzu! Benfica je u uzvratu nakon produžetaka slavila s 3:0 te zaustavila plave. No, sigurno će ostati žal jer imali su plavi preko Gojaka sjajnu priliku kod 0:2.

Veliko iznenađenje uoči same utakmice napravio je trener domaćina Bruno Lage koji je na Dinamo krenuo bez čak sedam igrača iz prve postave, a na klupi je između ostalih ostavio napadače Jonasa i Joaoa Felixa.

Dinamo očito nije bio atraktivan ni portugalskim navijači, pa je momčadi dočekao poluprazan Luz.  U takvoj atmosferi plavi su prvi zaprijetili, i to u 8. minuti kada je Kadzior ubacio u šesnaesterac, gdje se nije baš najbolje snašao Oršić. Benfica je imala blagu inicijativu, no momčad Nenad Bjelice dobro je stajala na terenu te domaćini nisu mogli ozbiljnije zaprijetiti Livakoviću.

U 21. minuti Petković je u jednom duelu s Gabrielom pokušao doći do lopte u šesnaestercu, nakon čega je i pao, no sudac Aytekin je pokazao da je prekršaj napravio napadač Dinama. Odgovorili su Portugalci odmah na drugoj strani preko Živkovića čiji udarac odlazi visoko iznad gola.

Imali su igrači Benfice potpunu dominaciju na terenu, a Livakoviću su ozbiljnije prvi put zaprijetili u 38. minuti kada s 10-ak metara puca Pizzi, no ravno u golmana plavih. U 42. minuti ponovno je Livaković na razini zadatka, ovog puta nakon dalekometnog pokušaja Rafe Silve.

Odmah na početku nastavka Lage je u vatru gurnuo Grimalda i Jonasa umjesto Ribeira i Živkovića, nastavila je Benfica s dominacijom, no prvu priliku imali su plavi u 52. minuti kada je s 20-ak metara opalio Olmo, a golman domaćina uz male poteškoće to zaustavlja. U 59. minuti iz daljine je pokušao i Gojak, no bilo je to slabo.

Benfica je dominiciju okrunila u 71. minuti kada je sjajnim udarcem s ruba šesnaesterca u nebranjeni dio gola pogodio Jonas. Samo četiri minute kasnije Rafa Silva povukao je kontru Benfice i ušao u peterac plavih, a u posljednji trenutak zaustavlja ga Rrahmani. U 77. minuti opet je opasan Jonas, ali sjajno ovog puta brani Livaković. Samo minutu kasnije Brazilac opet prijeti, ovog puta čak dvaput, prvi put mu obrana blokira udarac, a drugi put ga zaustavlja golman Dinama.

Kako u 90 minuta nije više bilo golova, otišlo se u produžetke. Odmah na početku produžetka plavi su imali sjajnu priliku preko Gavranovića čiji udarac s desetak metara zaustavlja Vlachodimos. Odgovorila je Benfica preko Pizzija koji puca u Livakovića. U 94. minuti više ni Livaković nije mogao spasiti, i to kada je Ferro opalio s 25 metara te sjajno pogodio za 2:0. Samo dvije minute kasnije nevjerojatnu priliku za Dinamo imao je Gojak, koji s tri, četiri metra puca pokraj gola.

Nevjerojatnu glupost u 104. minuti napravio je Stojanović koji je u razmaku od nekoliko minuta zbog prigovora dobio dva žuta kartona i put u svlačionicu. Samo minutu kasnije Benfica je zabila i za 3:0 preko Grimalda čiji je udarac iskosa s lijeve strane s 25 metara odsjeo u suprotnom kutu Livakovićeva gola.

U 111. novi nevjerojatan promašaj igrača Dinama, Atiemwen je izašao sam pred vratara Benfice, no puca pokraj gola. Benfica je u 118. mogla i do 4:0, ali udarac Rafe fantastično skida Livaković.