Luzerski mentalitet još jednom koštao Topnike

Europa League 27. tra 201810:20 > 12:06
Michael Regan, Getty Images

Arsenal je još jednom pokazao da nema onaj ubilački instinkt koji je potreban da bi se srušile ovakve momčadi poput Atletica. OSVRT NA SINOĆNJU UTAKMICU PIŠE JOSIP JURAJ PAJVOT

Nakon 10. minute utakmice i dva nepromišljena prekršaja našeg reprezentativca Šime Vrsaljka utakmica je poprimila sasvim drugu notu. Istina, prije isključenja Lacazette je prvo pogodio vratnicu u 6. minuti, te mu je minutu kasnije Oblak vrhunski obranio, te je to bio pokazatelj da bi Simeonove trupe bi i sa Vrsaljkom igrale podređenu ulogu na Emiratesu, računajući na to da imaju uzvrat na svom stadionu. Međutim, nakon crvenog kartona našeg reprezentivca Arsenal je u potpunosti zavladao terenom i očekivalo se da će uspjeti napraviti kapitalnu prednost pred uzvrat. Krenuli su odlično, zbili su Atletico u njihovih 16 metara i bilo je pitanje vremena kada će postići prvi pogodak. Moram reći da su se gosti iz Madrida herojski branili sa igračem manje, nisu dopuštali previše izglednih prilika, a ono što je i došlo do vrata, Oblak je vrhunski skidao. Imao je i Atletico odličnu priliku krajem prvog dijela kada je Griezmann gađao donji lijevi kut Ospine, ali je Kolumbijac odlično obranio taj pokušaj.

Nastavak Arsenalove dominacije i u drugom dijelu

Pritiskali su Wengerovi igrači od samog početka drugog dijela, napokon im se taj trud isplatio u 61. minuti kada je Wilshere odlično prošao po lijevoj i ubacio loptu u šesnasterac, gdje je Lacazette nadskočio Lucasa Hernandeza i glavom pogodio donji lijevi kut Oblakovog gola.

Napokon je Arsenal probio taj čvrsti Atleticov blok, te se očekivalo da će pokušati zabiti još koji pogodak i sa što većom prednošću otići na uzvrat. Međutim, nakon tog pogotka Topnici su malo stali na kočnicu i nisu bili toliko opasni kao prije postignutog gola. Tu su napravili veliku pogrešku, jer rijetko kad je momčad Atletica bila toliko podređena u jednoj utakmici, jednostavno su stajali iza lopte i pokušavali što više otežati Arsenalu put do gola. Zadnji put su tako izgledali kada su poraženi od Barcelone na Camp Nou sa 1:0.

Šok na Emiratesu

U jeku napada domaćih, lopta je došla do Crnogorca Stefana Savića koji je bez razmišljanja, kao i većina njegovih kolega iz obrane u dosadašnjem tijelu utakmice poslao loptu daleko od svog gola, u duelu su se našla dva sunarodnjaka Koscielny i Griezmann i činilo se kao da će to Koscielny uspjeti raščistiti. Međutim, kada je htio izbiti tu loptu pogodio je Griezmanna u glavu i nehotice ga gurnuo u stopostotnu šansu. Ospina je obranio prvi udarac, no lopta se ponovno odbila Francuzu koji je sada ispred sebe imao drugog stopera domaćih Mustafija, međutim Nijemac se poskliznuo u najbitnijem trenutku i time uvelike olakšao posao Atleticovom napadaču koji je na kraju sretno i spretno zabio za 1:1. Neopisivo važan pogodak za goste, u situaciji kada se nisu praktički sastali s loptom u drugom poluvremenu.

Još jedna u nizu tragikomičnih reakcija Arsenalovog stoperskog para

U situaciji kada imaju povoljan rezultat, kada gost misli samo na defanzivu i kada jedva čeka kraj utakmice, Arsenal primi pogodak kakav samo oni mogu primiti. Po ko zna koji put stoperski par Arsenala pokazao je nespretnost i manjak koncetracije u presudnom trenutku, te su si uvelike otežali posao u uzvratu u Madridu. Do kraja utakmice Arsenal je imao još jednu odličnu priliku preko Ramseya, koji je odličnim udarcem glavom pokušao svladati Oblaka, no Slovenac je još jednom bravuroznom obranom spasio Atletico i stavio svoju momčad u povoljnu situaciju pred uzvrat u Madridu. Prije početka utakmice ovaj rezultat ne bi bio toliko iznenađenje,  međutim nakon odličnog ulaska u utakmicu Arsenala, te dvije nepromišljene reakcije Vrsaljka zbog kojih je dobio crveni karton dojam je bio kako Arsenal mora dobiti ovu utakmicu. Međutim, po ko zna koji put Arsenal nas je neugodno iznenadio te pokazao da je klub koji nema pobjednički mentalitet. Ostaje vidjeti mogu li Topnici na prepunom Wanda Metropolitanu iznenaditi Atletico i pogaziti ove moje riječi da su momčad koja u najbitnijim utakmicama jednostavno nema koncetraciju odigrati 90 minuta bez grešaka.