Topnici i Milan već prošli, ludilo u Dortmundu

Europa League 15. velj 201820:51 > 20:54
Catherine Ivill Getty Images Sport

Nogometaši Arsenala pobijedili su iznenađenje natjecanja na njegovom terenu u Švedskoj. Bilo je 3:0 u prvoj utakmici 1/16 finala Europa lige i tako je londonski klub praktički osigurao plasman u sljedeću fazu, a identičnu stvar napravio je i Milan...

Topnici su opravdali ulogu favorita u Švedskoj i već nakon 24 minuta stekli dvostruku prednost. Najprije je u 13. minuti gol zabio Monreal, koji se najbolje snašao u šesnaestercu Östersunda, da bi u 24. nakon oštre lopte Mkhitaryana, obrambeni igrač Papagianopoulos postigao autogol.

Konačan rezultat postavio je Ozil u 58. minuti kada je iskoristio dodavanje Mkhitaryana i rutinski svladao Keitu.

Do kraja utakmice, domaći su imali priliku ublažiti poraz, ali je u nadoknadi vremena Ospina obranio penal Petersona.

Veći dio posla oko prolaska dalje riješio je i Milan, u Bugarskoj je pobijedio Ludogorets 3:0. Klub sa San Sira je u vodstvo došao u samoj završnici prvog poluvremena preko Cutronea, koji je nakon uigrane akcije iz kornera iskoristio ubačaj Calhanoglua i glavom pogodio mrežu. Drugi gol za Rossonere djelo je Rodrigueza iz penala u 64. minuti. Jedanaestercu je prethodio prekršaj nad Cutroneom, a konačnih 3:0 postavio je Borini u 91. minuti.

Trijumf na strani ostvario je i Athletic Bilbao. Baski su pomalo neočekivano bili uvjerljivi protiv prvaka Rusije Spartaka 3:1 i oni su jednom nogom već u osmini finala. Do poluvremena je bilo 3:0 za goste iz Španjolske, a golove su postizali Aduritz u 22. i 39. i Kupetov, koji je dao autogol u 45.
Počasni pogodak za domaće dao je Luiz Adriano u 60. minuti.

Sjajna utakmica viđena je u Dortmundu između Borussije i Atalante, a pobjednik je riješen u 91. minuti kada je domaćin zabio za 3:2. Borussija je imala vodstvo nakon 30 minuta kad je strijelac bio Schürrle. Talijani su na početku drugog poluvremena za pet minuta preokrenuli golovima Josipa Iličića u 51. i 56. minuti, da bi u nastavku u centru pažnje bio Michy Batshuayi.

Belgijanac na posudbi iz Chelseaja je najprije u 65. minuti poravnao fantastičnim golom s dvadesetak metara, da bi se u spomenutoj 91. minuti sjajno snašao u šesnaestercu i rutinski svladao Berishu.

Uzbudljivo je bilo i u Francuskoj između Nice i Lokomotiva iz Moskve. Domaći su nakon 28 minuta imali 2:0, a strijelac je bio Mario Balotelli. U 45. Fernandes je smanjio na 2:1 i najavio ono što će se dogoditi nastavku, kad je Portugalac golovima u 69. i 77. preokrenuo rezultat i donio veliki trijumf Moskovljanima.
U međuvremenu, Nica je ostala s igračem kada Coly dobio izravni crveni karton.

Uvjerljiv kod kuće je bio Marseille. Klub sa Velodromea pobijedio je Bragu 3:0, golovima Germaina u četvrtoj i 69. te Tovana u 74. minuti. Francuzi se nakon ovog slavlja korak od sljedećeg kola.

Jedina utakmica od 19 sati koja je završena bez pobjednika viđena je u San Sebastianu gdje su Real Sociedad i Salzburg odigrali 2:2 uz puno akcije u završnim minutama. Gosti su poraz izbjegli golom Minamina u 94. minuti. Prije toga, Austrijanci su do vodstva stigli nakon gola Ćalete-Cara u 27. minuti. U drugom poluvremenu uslijedio je odgovor domaćih, koji su preko Odriozole i Januazaja preokrenuli, ali su na kraju, ipak, ostali bez prednosti pred uzvrat.

U ranijoj utakmici Sporting je u gostima pobijedio Astanu 3:1, a sve svoje pogotke postigao je u razdoblju od 48. do 56. minute! Kazahstanski klub vodio je od 8. minute čitavih četrdeset minuta, a pogodak je zabio naš Marin Tomasov.

Uzvratne utakmice igraju se 22. veljače.