EL: Gavranovićeva "doppietta" za povijest u Beču

Europa League 19. lis 201720:23 > 20:32
hnk rijeka

U dva je navrata kroz prvo poluvrijeme napadačka osovina Riječana pronašla način za matirati domaćeg vratara. Bradarić i Acosty su asistirali, a Gavranović je zabijao za prvu pobjedu Rijeke na strani u skupinama Europske lige. Friesenbichler i Kvržić također među strijelcima.

hnk rijeka

Ratnički, tvrdo i beskompromisno igralo se na Prateru od prvog zvižduka švicarskog suca Scharera. Domaći trener Fink dobrano je ispremiješao momčad zbog silnih problema s odsutstvima igrača zbog – identičnih ozlijeda. S druge strane, Matjaž Kek je u nemogućnosti računanja na Hebera posegnuo za Matom Malešom kojeg je spario s Bradarićem na poziciji zadnjeg veznog, dok je Mišić zauzeo mjesto “desetke” iza Marija Gavranovića. Na desnom je krilu zaigrao i jedan od strijelaca sa San Sira, Maxwell Acosty. Svaka čast dvostrukom strijelcu Gavranoviću, ovoljetno pojačanje s iskustvom iz Serie A utjelovilo je ulogu igrača utakmice.

U skladu s bojom utakmice, prednost je u određenom intervalu imala ona momčad koja bi preuzela posjed i skladno stajala na sredini terena. Austria je njenim specijalitetima, dugim loptama prema dvojici isturenih napadača, posebice od strane kapetana Holzhausera pokušavala preskočiti dio igre i na brzinu zaprijetiti Slugi. Odgovor na to bio je riječki visoki pritisak na posljednju liniju, a gosti su na taj način i došli do vodstva u 21. minuti.

Još sa svoje polovice dugu je loptu na desnu stranu poslao Maleš. Prima je Acosty, a ulogu asistenta preuzeo je Bradarić. Kroz dva je tećna dodavanja u priliku izbačen Gavranović. Otprve, dok je vratar Pentz krenuo u raskorak. švicarski ga je reprezentativac matirao i riječke Bijele (danas plave) doveo u vodstvo. Već je tri minute kasnije Monschein nakon ubacivanja Kleina mogao poravnati, ali je Sluga refleksno obranio. Bila je to jedina prava prilika za domaće u prvom dijelu.

Deset minuta nakon otvaranja računa – gotovo ista scena. Ovoga puta Elez oko linije centra šalje prema Acostyju daleko na desnu stranu. Ganski nogometaš prelazi dvojicu svojih čuvara, a onda se u njegovoj putanji nalazi Gavranović i otprve po drugi puta matira Pentza. Rijekina ubojitost donijela joj je mir u preostalih sat vremena igre. Tek s nekoliko amplituda koje nisu (do kraja) utjecale na rezultat, mogao je Matjaž Kek proslaviti prvu pobjedu na klupi Rijeke na strani u sklopu Europske lige. Primljen pogodak mogao je biti stavljen pod kategoriju kozmetike. Kasnije je to potvrdio Zoran Kvržić.

I u nastavku je moglo odmah biti veselja ispred Pentza. Samo je prisebnost Westermanna u bloku sačuvala njegovu mrežu nakon nekoliko desetaka sekundi igre. Rijeka se nije previše povlačila u namjeri čuvanja rezultata, već su njeni igrači posao odradili do kraja. Bilo je tu i “standardnih” Rijekinih kriznih europskih minuta, simboliziranih ponajprije kroz Tajourijevu vratnicu u 72. minuti. Ali, izdržalo se. Kroz sve se prošlo gotovo neokrznutog nogometnog, ali još malo ukaljanog društvenog ugleda. Rijekina blagajna opet će se isprazniti nakon standardne Armadine bakljade u 60. minuti.

Mogli su gosti na koncu slaviti i uvjerljivije, ali jedna Gorgonova i dvije Kvržićeve prilike nisu bile pretvorene u treći riječki pogodak na stadionu Ernsta Happela. Do kraja će pogotke razmijeniti Friesenbichler i Kvržić za svojevrsno ponavljanje milanske završnice, ovoga puta sa sretnim završetkom za Rijeku.

Jednim se okom, valja to raščlaniti, gledalo i prema San Siru. Ondje je gostovao AEK, a trebalo je priželjkivati mahom očekivan, pozitivan rezultat za crveno-crne. Sve ostalo uglavnom bi značilo da se Rijeka (ali i Austria) uvelike udaljavaju od priželjkivanih pozicija u borbi za prolazak do europskog proljeća. Ispalo je OK, završivši bez pogodaka. Rijeka je unutra, sa sudbinom u njenim rukama.

UEFA Europska liga – skupina D, 3. kolo

Austria Beč – Rijeka 1:3

Strijelci: Friesenblichler 90/Gavranović 21, 31, Kvržić 90+3

Sudac: Sandro Scharer (Švicarska)