Rijeka senzacionalno slavila u Danskoj i izborila EL!

Momčad Simona Rožmana napravila je povijesni uspjeh, slavili su u Kopenhagenu minimalnim rezultatom

Nogometaši Rijeke izborili su nastup u natjecanju po skupinama Europske lige zahvaljujući 1-0 (1-0) pobjedi na gostovanju protiv danskog Kopenhagena u susretu posljednjeg pretkola. Rijeka je do pobjede stigla autogolom Ankersena u 20. minuti.

Hrvatski je predstavnik uspio izdržati pritisak domaćih u prvih 15-ak minuta, a onda iz prve napadačke akcije doći i do prednosti koju je zadržao do kraja.

Iako se igralo na polovici terena koja je pripadala Rijeci igrači Kopenhagena tim pritiskom nisu uspjeli stvoriti niti jednu izglednu priliku za pogodak.

Kako je vrijeme odmicalo, tako je Rijeka postajala sve sigurnija na travnjaku, a u 20. minuti je uz veliku dozu sreće stigla i do prednosti. Andrijašević se izborio za loptu na svojoj polovici terena i krenuo u sprint prema domaćem golu praćem domaćim stoperom Nelssonom. Kada su stigli na 20-ak metara od vrata u akciju se umiješao i drugi domaći stoper Sigurdsson koji se u odsudnom trenutku poskliznuo i sapleo Nelssona pa je Andrijašević neometan ušao u kazneni prostor. Kapetan Rijeke odlučio se lobati istrčalog vratara Johnssona, njegov je pokušaj odsjeo na gredi, ali se od nje odbio ravno u noge Ankersena koji se našao na pola metra od gol-linije i nije imao nikakvih izgleda reagirati te se lopta od njega odbila u mrežu.

Do kraja prvoga dijela Rijeka je mirno držala prednost, domaći su rijetko prijetili, a i iz tih svojih pokušaja niti jednom nisu bili precizni, da bi početkom nastavka prva do prilike stigla upravo Rijeka. Ponovno se u šansi našao Andrijašević, no kada je sa 15-ak metara uputio udarac već je bio u padu, pa je Johnsson uspio nogom otkloniti prijetnju.

Ulaskom hrvatskog veznjaka Mudražije u 56. minuti Kopenhagen je postao opasniji po gol Rijeke, upravo je Mudražja u 63. minuti prošao po lijevom krilu i uputio prizemni centaršut u kazneni prostor, Wind je pokušao udarcem sa 15 metara, no lopta je pogodila jednog igrača Rijeke u bloku i završila u korneru.

Vođa napada Kopenahena Wilczek imao je dvije velike prilike u razmaku od samo dvije minute, no njegov volej sa ruba kaznenog prostora u 72. minuti prohujao je preko grede, da bi u 74. imao “zicer”, ali je sa 10-ak metara glavom neometan praktički dodao loptu u naručje Nevistića.

Imala je Rijeka veliku priliku potvrditi pobjedu u 87. minuti kada je ubačaj Tomečaka nekako stigao do Escovala čiji je udarac s dva metra umalo prošao kroz noge Johnssonu, no domaći je vratar ipak uspio zadržati loptu izvan gola. Samo nekoliko sekundi potom Pep Biel je mogao poravnati, no na njegov udarac požrtvovno se u blok bacio Velkovski.

Rijeka će suparnike u natjecanju po skupinama saznati u petak od 13 sati kada je u Nyonu predviđen ždrijeb. Uz Rijeku u ždrijebu će se naći i zagrebački Dinamo koji je ranije u četvrtak na svom terenu svladao estonsku Floru sa 3-1.