Što bi bilo dobro da znate o Rosenborgu

Champions League 14. kol 201912:45 > 12:52
David Ramos/Getty Images

Norvežani su najveći europski uspjeh imali u sezoni 1996/97 kada su u četvrtfinalu Lige prvaka ispali od Juventusa

Dinamo je preskočio Ferencvaroš, a suparnik koji ih čeka na posljednjoj stepenci od Lige prvaka je Rosenborg.

Rosenborg je osnovan 1917. godine i koji domaće utakmice igra u Trondheimu na stadionu Lerkendal (21.400). Bili su godinama hit momčad. Ako se u obzir uzme činjenica da su u 30 godina, od 1988. do 2018. godine momci sa stadiona Lerkendal uzeli čak 22 pehara za najbolju norvešku momčad, to govori sve.

U tom razdoblju još su četiri puta bili viceprvaci, a najveći europski uspjeh imali su u sezoni 1996/97 kada su u četvrtfinalu Lige prvaka ispali od Juventusa.

Tri protekle sezone upravo je treće pretkolo Lige prvaka bilo “plafon” za Norvežane koji već četiri godine dominiraju u domaćem prvenstvu, da bi sada konačno napravili i taj iskorak koji su čekali u Ligi prvaka,

Trenutno sljedeći Dinamov suprnik nakon sedamnaest utakmica drži šesto mjesto s osam bodova zaostatka za vodećim Moldeom, posljednjim norveškim klubom s kojim su Zagrepčani igrali u Europi i izbacili ga. Trener je Vodi ih Eirik Horneland (44) koji je došao početkom godine, a ranije je trenirao Haugesund te mlađe norveške kategorije.

Specijalizirani Transfermarkt vrijednost je procijenio na 17,4 milijuna eura, a najskuplji je lijevi branič Birger Meling (24) s milijun i pol. U ovom klubu svojedobno je igrao dinamov napadač Darijo Zahora.