Procurio je novi format natjecanja u Ligi prvaka

Harold Cunningham/Getty Images

UEFA bi u kolovozu trebala objaviti velike promjene u formatu i načinu igranja Lige prvaka.

Španjolske radio postaje Copa i Radio Marca preduhitrile su UEFA-u i objavile to danas rano ujutro.

Liga prvaka će biti potpuno izmijenjena i kreće u ljeto 2024. Najbogatiji klubovima se napravila velika usluga i jedino što će zadržati iz aktualnog formata je broj momčadi.

Međutim, 32 momčadi biti raspoređene kao do sada – po četiri momčadi u osam skupina, nego osam klubova u četiri grupe.

Tih osam klubova u skupini igrat će dvokružno, dakle 14 kola. Grupu će proći prve četiri momčadi i njih ukupno osam igrat će prvu nokatu rundu, osminu finala nove Lige prvaka.

Šesti i sedmi iz svake skupine igrat će play-out kako bi izbjegli ispadanje u prvi krug eliminacijske faze Europa Lige, dok će se tamo spuštati osma, posljednja momčad svake skupine.

Po novim pravilima će čak osam klubova svake sezone ispadati iz Lige prvaka u Europa Ligu.

Ovaj format osmislila je ECA (Udruženje europskih klubova) i bit će predstavljen na sastanku u kolovozu.

Španjolski novinari, koji su otkrili povijesnu promjenu Lige prvaka dodaju i da je čak sedam od devet njihovih klubova članova ECA-e glasalo protiv (Atletico Madrid, Sevilla, Valencia, Athletic, Villarreal, Real Sociedad i Malaga), dok su za samo Barcelona i Real.

Očito je da ovaj format pogoduje bogatima i to se ne sviđa tzv. “malim klubovima”.

Dodaju i da je vodstvo La Lige protiv novog formata LP-a, kao i vrh engleske Premier League.