Totaalvoetbal! Klub koji opet nameće trendove

Champions League 8. tra 201916:38 > 16:49
Getty Images

Do pojave Lea Messija, Van Gaalov Ajax je igrao najljepši nogomet. Prije njih je to bio Cruijffov Ajax. I to onaj s početka sedamdesetih godina prošlog stoljeća. I danas u predvečerje četvrtfinala opet nas bacaju u nogometni afan

Tko je najbolji klub u povijesti nogometa? Anketno pitanje koje bi svakako izazvalo mnogo polemike, uskovitalo bi i podosta strasti. Naime, egzaktno se može izvaditi tko je osvojio najviše titula, što domaćih što kontinentalnih. No, opet će to za mnoge biti subjektivno mišljenje. Dojam, nije egzaktan, ali ga je teško negirati. Real Madrid i Juventus prema trofeijima i moći, Liverpool po navijačima, Manchester United po jednom genijalnom treneru, Barcelona po tome što su njen dres nosila možda i dva najbolja nogometaša u povijesti – Maradona i Messi. No, meni je zanimljivije možda pokušati odgovoriti na pitanje – koji je klub svojim postojanjem bio utjecajan u povijesti svjetskog nogometa? 

Jedan od prvih koji mi pada na pamet je Ajax iz Amsterdama. Kada sam kao klinac došao na probu u Dinamo svi su spominjali neki ‘mali Ajax’. Trener je bio Zorislav Srebrić, a to je bila zapravo mlada Dinamova momčad. Sinonim za nešto što jako talentirano. Zašto Ajax? Pa upravo su tih godina (1971. 1972., 1973.) tri puta uzastopno osvojili Kup prvaka (današnja Liga prvaka), a cijela je ta pobjednička generacija rođena u Ajaxovom rodilištu. Stuy, Suurbier, Hulshoff, Krol, Neeskens, Swart, Mühren, Keizer, Blankenburg, Cruyff, Haan. Rinus Michels i Stefan Kovacs su ‘furali’ ‘Totalni nogomet’, a sinonim za nogometnu školu je bio i ostao Ajax. Pojavila se La Masia, nogometna škola Barcelone iz koje su Iniesta i Xavi krenuli u nogometni svijet. Ali tu je La Masiu stvorio Johan Cruijff.  Sjetio se svojih  dječačkih dana u omladinskoj školi Ajaxa (od 1957. do 1963.) i sve to preselio u Barcelonu.

Nekoliko puta se Ajax vraćao na vrh. Dva desetljeća iza ere ‘Totalnog nogometa’, pojaviili su se neki novi klinci iz škole. Trener je Louis Van Gaal, a ti nogometni fakinčeki su: braća De Boer, Rijkaard, Reiziger, Kluivert, Davids, Seedorf… I što se dogodilo? Osvojili su naslov prvaka Europe, ali nisu se uspjeli tada othrvati galopirajućim promjenama u nogometu. Naime, bili su primorani sve te dragulje rasprodati. Da nisu, vjerujem da bi još koja zvijezdica europskog kupa bila prišivena na Ajaxovoj zastavi. 

Stratifikacija u nogometu se posebno osjetila upravo početkom devedesetih godina prošlog stoljeća kada je i Ajax kopnio na karti najvećih klubova. Danas se nalaze na 23. mjestu Uefine ljestvice nogometnih klubova, daleko iza najboljih. I u ideji elitističke nogometne lige, ti lučonoše lucidnog, inteligentnog i nadasve atraktivnog nogometa kroz povijest nemaju mjesto. I što sad ja to pričam u trenucima najgoreg izgleda nogometne reprezentacije Nizozemske, koja je eto promašila dva posljednja najveća nogometna natjecanja. E, tko je barem dva puta pogledao Ajax koji danas vodi Erik ten Haag trebalo bi mu biti jasno da gledamo ponovno nešto što će mijenjati nogomet i njegove trendove. De Ligt, De Jong, Van de Beek, Neres i društvo su nova kopija starih uspomena. 

Getty Images

Što mogu protiv Juventusa? Sigurno će Massimiliano Allegri biti oprezniji, neće kao Solari biti prepotentan. Kompaktnija mu je momčad, do perfekcije natjecateljski ustrojena. I željna napokon tog trona Lige prvaka. “Crno-bijeli” su zbog toga i doveli Ronalda. Nadajući se u onu poslovicu: ako ga ne možeš pobijediti, onda ga dovedi.  

Do pojave Lea Messija, Van Gaalov Ajax je igrao najljepši nogomet. Bio je to Totaalvoetbal. Prije njih je to bio Cruijffov Ajax. I to onaj s početka sedamdesetih godina prošlog stoljeća. I danas u predvečerje četvrtfinala opet nas bacaju u nogometni afan