Realov krah! Čudesni Ajax posramio kraljeve

David Ramos/Getty Images

Ajax je napravio veliku senzaciju i izbacio europskog prvaka Reala već u osmini finala Lige prvaka, i nakon što su prvu utakmicu u Amsterdamu izgubili 1:2.

Ajax 22 godine nije dobio gostujuću utakmicu u nokaut fazi Lige prvaka, od 1997. i pobjede 3:2 u Madridu protiv Atletica. Sve do večeras kada su s 4:1 posramili Real Madrid na Santiago Bernabeuu.

Real Madrid – Ajax 1:4(statistiku pogledajte ovdje)

Kraljevi su prvi zaprijetili i to u trećoj minuti preko Varanea koji je pogodio okvir gola. Ajax je odgovorio u šestoj minuti i to golom! Za 1:0 pogodio je Ziyech i to nakon što mu je sjajno loptu ostavio Tadić. Real je odgovor u 11. minuti kada je udarac Kroosa završio u bloku.

U 18. minuti kopljanici su imali već 2:0. Opet je asistent bio Tadić koji ovog puta daje sjajnu loptu za Nevesa, koji je krasno prebacio Courtoisa za 2:0. Samo četiri minute kasnije Ajax je mogao zabiti i treći gol, no ovog puta lob pokušaj Nevesa odlazi pokraj gola. Nije to bio kraj lošim vijestima za kraljeve, jer u 28. minuti ozlijedio se Lucas kojeg je zamijenio Bale. Smao šest minuta kasnije opet je Solari morao mijenjati, ovog puta Asensio je ušao umjesto Viniciusa. U 42.minuti kraljevi su još jednom uzdrmali okvir gola, ovog puta preko Balea.

U nastavku su prvi zaprijetili gosti, i to nakon sjajne akciju koju je udarcem završio Van de Beek, no na mjestu je Courtois. U 58. minuti Real je zaprijetio preko Benzeme, no odlazi to pokraj gola. Novi udarac kopljanici su kraljevima zadali u 61. minuti kada je Tadić neobranjivo pogodio s 14 metara za 0:3.

Real je preko Asensija uspio smanjiti u 69. minuti na 1:3, no samo četiri minute kasnije Ajax na Bernabeuu opet ima tri gola prednosti. I to prekrasnim golom Schönea iz slobodnog udarca iskosa s lijeve strane. Kraljevi su do kraja pokušavali barem ublažiti poraz, no nisu uspjeli, te su se tako oprostili od obrane europskog naslova već u osmini finala. Potpuni raspad sistema crvenim kartonom u sudačkoj nadoknadi potvrdio je Nacho.

Borussia Dortmund – Tottenham 0:1(statistiku pogledajte ovdje)

Tottenham je slavio i uzvratnoj utakmici protiv Borussije Dortmund. Nakon 3:0 u Londonu, danas je bilo 1:0.

Žuto-crni krenuli su, kao što je bilo očekivati, a prvu priliku imali su u 11. minuti kada je lopta došla do Reusa na rubu peterca, no pravovremenom reakcijom gostujući braniči nisu mu ni dopustili udarac. Reus je opet opasan deset minuta kasnije, no ovog puta na mjestu je Lloris. Son je u 30. minuti izbjegao zaleđe i sjurio se prema golu domaćina, međutim udarac odlazi pokraj gola.

Odgovorila je odmah Borussia s tri sjajne prilike u dvije minute. Prvo je Lloris s dvije sjajne reakcije zaustavio Wiegla, a onda je maestralnom obranio i udarac Gotzea. U 44. minuti udarac s ruba šesnaesterca oprobao je i Paco Alcacer, no puca ravno u Llorisa.

Svi promašaji žuto-crnih kažnjeni su odmah na početku drugog poluvremena, u 49. minuti, kada je Sissoko dao loptu u prostor za Kanea, a ovaj lijepim udarcem stiže do petog gola ove sezone u Ligi prvaka. Borussia je nakon toga imala potpunu dominaciju, no pravih prilika bilo je malo, tek su u 76. minuti zaprijetili preko Pulisica, čiji udarac glavom odlazi iznad prečke. Najbolju priliku domaćin je za izjednačenje imao u 89. minuti kada Alcaceru zicer skida Lloris.