LP: Mbappe za veliko slavlje PSG-a!

Getty Images/Harold Cunningham

Luka Modrić s Realom sanja četvrti uzastopni naslov u Ligi prvaka, a lovu na trofej još je šest Hrvata. Sportklub Vam donosi što trebate znati uoči prvih utakmica osmine finala.

Večeras se vraća Liga prvaka! Nakon dva mjeseca pauze u utorak su pred nama prve dvije utakmice osmine finala u kojima će snage odmjeriti Manchester United i PSG te Roma i Porto.

U srijedu nas očekuju dvoboji Tottenham – Borussia Dortmund te Ajax – Real Madrid. Idućeg tjedna u utorak će Igrati Liverpool i Bayern, te Lyon i Barcelona, a u srijedu Atletico Madrid i Juventus te Schalke i Manchester City.

Iz Uefe su danas poručili kako će sve utakmice Lige prvaka i Europske lige početi minutom šutnje za Emiliana Salu.

VAR već od osmine finala

Iako se VAR tehnologija trebala u Ligi prvaka koristiti tek od prošle sezone, čelnici Uefe odlučili su kako će to biti već od osmine finala ove sezone.

Povezano

Sedam Hrvata u lovu na ‘uhati’ trofej

Luka Modrić s Real Madridom brani naslov u Ligi prvaka, a s trona će ga pokušati srušiti Ivan Rakitić (Barcelona), Mario Mandžukić (Juventus), Nikola Kalinić (Atletico Madrid), Dejan Lovren (Liverpool, Ante Ćorić (Roma), te Niko Kovač (Bayern).

‘Povratak kući’

Osim što nam osmina finala Lige prvaka donosi neke spektakularne utakmice, bit će zanimljivo i pratiti nastupe igrača koje čekaju dvoboji protiv bivših klubova. Angel Di Maria s PSG-om tako se vraća na Old Trafford, Leroy Sane s Manchester Cityjem igra protiv Schalkea, Klass-Jan Huntelaar i njegov Ajax će na Real, a Barcelonin Samuel Umtiti čeka Lyon.

Messi rekorder

Lionel Messi apsolutni je rekorder po broju golova u ovoj fazi natjecanja. U 26 nastupa ima 24 gola. Rekord ove faze je i njegovih pet golova u jednoj utakmici koje je utrpao Bayeru iz Leverkusena 2012. godine.

Alex Caparros Getty Images Sport

Najveći ‘luzer’ Arsenal

Real je klub s najviše nastupa u osmini finala, njih 16, no čak su sedam puta ispadali u ovoj fazi natjecanja. Najuspješnija u ovoj fazi je Barcelona, koja je 12 puta dohvatila četvrtfinale.

Najveći luzeri ove faze su nogometaši Arsenala koji su izgubili čak 13 utakmica, te su se od Lige prvaka u osmini finala opraštali čak devet puta.

Najveća pobjeda

Najveća pobjeda u ovoj fazi Lige prvaka je 7:0, a u dva navrata tim je rezultatom slavio Bayern, protiv Basela 2012., te Šahtara 2015. Bavarci su i autori najuvjerljivijeg prolaska u četvrtfinaler jer su Sporting 2009. izbacili s ukupnih 12:1.

Najveći preokret

Teško da pravi ljubitelji nogometa mogu zaboraviti 2017. godinu i veliki preokret Barcelone protiv PSG-a. Katalonci su izgubili prvu utakmicu 0:4, da bi u uzvratu slavili sa 6:1.