Ima li Red Bull Salzburg kompleks Lige prvaka?

Champions League 30. kol 201810:44 > 11:42
Getty Images/Laurence Griffiths

Sedmu sezonu u nizu su bikovi iz Salzburga zapeli u kvalifikacijama za Ligu prvaka. Posljednji put su igrali elitno klupsko natjecanje u sezoni 94/95 i od tada su nevjerojatnih 13 puta pokušali ponovno izboriti nastup i svaki put su bili neuspješni. OSVRT NA UTAKMICU PIŠE: JOSIP JURAJ PAJVOT

Ove godine je napokon bilo sve odlično posloženo da Salzburg napokon ponovno zaigra Ligu prvaka. Od vrlo uspješne prošle sezone kada su osvojili naslov prvaka u Austriji i igrali polufinale Europske lige ostala je gotovo cijela momčad na okupu.

Otišao je jedino naš stoper Duje Ćaleta Car koji je potpisao za francuski Marseille. Umjesto njega je u prvih 11 upao još jedan Hrvat Marin Pongračić. Bikovi su na početku nove sezone izgledali bolje nego ikada, u prvenstvo su startali sa pet pobjeda u nizu, u europskim utakmicama upisali su dvije pobjede protiv Shkendije u trećem pretkolu i remizirali bez pogodaka protiv Crvene Zvezde u Beogradu.

Sve je bilo idealno posloženo da napokon ostvare svoj cilj i uđu u skupinu Lige pvaka nakon duge 24 godine. Trebali su pobijediti na svom stadionu na kojem su imali 11 pobjeda u nizu u službenim utakmicama. Posljednji put kada nisu pobijedili je bilo 15. ožujka protiv Borussije Dortmund u osmini finala Europske lige, rezultat je bio 0:0, ali taj remi je bio poput pobjede jer su zbog slavlja u gostima izbacili veliku Borussiju i prošli dalje.

Sve sam ovo napisao da dobijete dojam koliko je sve bilo na strani Austrijanaca. Forma, kvaliteta, domaći teren.. Ali jedno je svima nama bilo u glavama: jesu li uspjeli zaboraviti što se sve prije događalo i usredotočiti na najbitnijih 90 minuta sezone? Očito nisu..

Od samog početka utakmice Salzburg je izgledao goropadno! Prijetili su sa svih strana i da stoper Zvezde Savić u 19. minuti nije blokirao mladog Zambijca Daku u situaciji kada vratara nije bilo na golu Austrijanci bi već tad poveli. Unatoč tom promašaju, Salzburg nije posustajao i posljednjoj minuti prvog dijela nakon lijepog ubačaja Ulmera, izraelski napadač Dabbur postiže pogodak za bikove. Dabbur se našao u pravo vrijeme na pravom mjestu i u najboljem mogućem trenutku doveo Salzburg u vodstvo.

Salzburg je bio nevjerojatno dominantan u prvom dijelu i trebali su voditi dva ili tri razlike, ali sigurno da im je laknulo nakon što su postigli pogodak. Drugi dio je počeo isto kao što je završio prvi – dominacijom domaćina. Vrlo brzo su okrunili tu nadmoć još jednim pogotkom, ovog puta je Dabbur iz jedanaesterca povećao vodstvo Austrijanaca i činilo se kao da će napokon Dietrich Mateschitz, bogati vlasnik Red Bulla vidjeti Salzburg u Ligi prvaka. Ali kao što to biva u najzanimljivijim trilerima, priča je bila daleko od ispričane.

Getty Images/Srđan Stevanović

Zvezda se nakon primljenog drugog pogotka malo trgnula, nisu uspijevali ozbiljnije zaprijetiti domaćinu, ali bar su pokazivali neke znake borbe. Nakon jednog naizgled bezopasnog ubačaja u šesnaesterac domaćih, veznjak Salzburga Wolf je pokupio odbijanac i trebao raščistiti tu situaciju ispucavanjem lopte daleko od svog gola, međutim on je oklijevao, Degenek mu je majstorski uzeo loptu i ubacio na drugu stativu gdje Francuz Ben neometan postigao pogodak i dao nadu Zvezdi.

Neshvatljiva pogreška mladog veznjaka Wolfa u situaciji kada je samo trebao ispucati loptu, ali to je možda i pogreška trenera Rosea jer je neiskunog Wolfa stavio u igru u ovako bitnoj utakmici.

Odmah se ponovno čula glasna podrška 10 tisuća Delija koje su došle u Salzburg dati podršku svojoj momčadi. Na krilima tog pogotka i podrške s tribina Zvezda je postigla i drugi pogodak samo minutu nakon prvog. Još jedan naizgled bezopasan centaršut s centra u šesnaesterac domaćih je završio kobno za Salzburg. Zvezda još jednom preko istog dvojca postiže pogodak. Degenek je ovog puta glavom asistirao ponovno Benu koji je gotovo na identičan način postigao i drugi pogodak, te je donio nevjerojatno veselje svojim suigračima i navijačima na tribinama.

Domaći igrači ostali su šokirani! Nisu mogli vjerovati da im se ponovno događa isto, te im je trebalo dobrih 15ak minuta da se ponovno probude i počnu prijetiti. Deset minuta prije kraja Yabo je iz slobodnjaka vrlo dobro opalio, međutim vratar Zvezde Borjan je odlično reagirao. Zvezda se odlično branila do sudačke nadoknade kada su domaćini imali dvije ogromne prilike. Prvo je Dabbur propustio postići hat-trick i odvesti Salzburg u Ligu prvaka, da bi zatim u posljednjem napadu na utakmici Borjan fenomenalno obranio udarac glavom stoperu Ramalhu i donio Crvenoj Zvezdi veliko slavlje.

Prvi puta nakon što su bili prvaci Europe 1991. Zvezda je ušla u Ligu prvaka. Navijači su nakon posljednjeg sučevog zvižduka utrčali u teren i u deliriju počeli ljubit i svlačit svoje idole koji su Zvezdi donijeli taj veliki uspjeh.

S druge strane potpuno drugačije scene, domaći navijači su bili šokirani, igrači popadali po terenu u nevjerici i jednostavno nisu mogli vjerovati da im se ponovno dogodila ista stvar.

Ovog puta su bili najbliže tom svetom cilju – plasmanu u Ligu prvaka, dvije minute dekoncetracije je bilo dovoljno da Salzburg ponovno ostane bez Lige prvaka!

Ja osobno nisam mogao vjerovati kada sam vidio kako je Zvezda uspjela postići ta dva pogotka, Salzburg je bolja momčad i to su pokazali u ove dvije utakmice, ali nogomet je igra u kojoj ne pobjeđuje uvijek bolji i upravo to smo vidjeli sinoć u Salzburgu.

Čestitke Zvezdi na plasmanu u Ligu prvaka a Salzburgu ostaje utješna Europska liga u kojoj su prošle sezone briljirali.