POVIJEST KAŽE Real više od 30 godina ne gubi finala!

Matthias Hangst/Getty Images

Finale Lige prvaka najveća je utakmica nogometne sezone (osim u godini Svjetskog prvenstva) i prognoziranje pobjednika krajnje je nezahvalan posao. Ipak, ono što se zna u posljednja dva desetljeća jest da Real Madrid ne gubi finala.

Kraljevski klub jedini je koji ima više od 10 naslova prava Europe, čak 12. Prvi pratitelj na tom popisu je Milan sa “samo” sedam. Tajna Realova uspjeha je veliki broj nastupa u finalima, ovo u Kijevu bit će im čak šesnaesto, ali još više brutalno visok postotak pobjeđivanja u toj fazi.

Od prethodnih 15 nastupa poraženi su samo tri puta, što će reći da imaju 80% uspješnosti, što je stvarno nevjerojatan postotak za takav profil utakmica. Primjera radi, sljedeći na ljestvici uspješnosti, od klubova koji su igrali više od dva finala je Liverpool sa 71% u sedam finala, Ajax sa 66% u šest, Milan sa 64% u 11, dok Barcelona ima 62% ali u samo osam finala.

Najtrofejniji europski klub dobivao je svako (ukupno njih šest) finale od 1998. i gola Predraga Mijatovića Staroj dami. Ipak, ono što bi možda moglo zabrinuti navijače Reala, koji pridaju važnost povijesnim podacima, jest činjenica da je posljednje finale Real izgubio (doduše davne 1981.) upravo od izglednog protivnika u kijevskom finalu – Liverpoola!

Redsi su te godine na Parku Prinčeva slavili minimalnim rezultatom i na taj način okrnuli nezapamćenu englesku dominaciju, jer su njihovi klubovi osvojili do tada čak pet naslova u nizu, a kasnije još dva (od čega samo Redsi četiri) prije tragedije na Heyselu i Liverpolova poraza od Juventusa, nakon čega su suspendirati svi engleski klubovi iz elitnog natjecanja.

Prije toga Real je gubio još finala 1964. od Intera i 1962. od Benfice.