OSVRT Kako je Barca na Messijev pogon izbacila Chelsea

Alex Caparros Getty Images Sport

Momčad Barcelone izbacila je Engleskog prvaka Chelsea iz Lige prvaka nakon ne baš vrhunske igre u obje utakmice, no još jednom se pokazalo da je omaleni Argentinac najbolji kad je najpotrebnije. PIŠE: JOSIP PAJVOT

Nakon prve utakmice ovih dvaju protivnika u Londonu prije tri tjedna većinsko mišljenje je bilo da je Chelsea odradio taktički odličnu utakmicu, no malo nesreće kod dva Willianova pokušaja koja su završila na okviru Ter Stegenova gola, te greška mladog stopera Christiansena koju je Barca objeručke prihvatila dovele su do toga da gosti nose pozitivan rezultat na uzvrat u Španjolsku. Conte se nadao sličnom izdanju svoje momčadi u uzvratu, no s malo više sreće.

Hladan tuš za goste iz Londona na samom početku

Utakmica praktički još nije ni počela a domaćini su preko koga drugog nego Messija bili u vodstvu. Na desnoj strani Barcinog napada Messi i Dembele pokušali su odigrati dupli pas, no lopta se od Alonsa odbila Suarezu u noge koji je produžio do Messija koji je iz jako teške situacije poentirao kroz noge nemoćnog Courtoisa. Moramo reći da je Belgijski vratar mogao bolje reagirati jer je Messi bio praktički u ravnini s gol linijom i pravo je čudo kako je tu loptu uspio pospremiti u mrežu.

Nakon tog šoka na početku utakmice gosti su se brzo pribrali i zaigrali sa jednom velikom dozom energije i odlučnosti na prepunom Camp Nou. U više navrata Hazard i Willian odlično su iznosili loptu skroz do protivničkog šesnaesterca i sa mantinelom Giroudom pokušali zaprijetiti Ter Stegenu, no u najbitnijim trenucima su odigrali jedan pas više ili su upućivali mlake udarce s kojima vratar Barce nije imao problema. U jeku napada gostiju Barca je iskoristila jedno poigravanje Fabregasa na sredini terena i preko mladog Dembelea došla do vodstva od 2:0, pogađate da je najzaslužniji za taj pogodak još jednom bio argentinski čarobnjak Leo Messi. Ukrao je Fabregasu loptu, navukao pažnju cijele obrane gostiju na sebe te u pravom trenutku savršenom loptom poslužio mladog Francuza koji je dotrčavao iz drugog plana te lijepim udarcem probio Courtoisa.

David Ramos / Staff/Getty images

Chelsea je igrao a Barca zabijala

Gosti su i nakon drugog primljenog gola nastavili dobro igrati te preko Kantea i Alonsa opasno prijetili golu domaćina, no na poluvrijeme se otišlo sa rezultatom od 2:0. Conteovi izabranici bili su najbliže golu u sudačkoj nadoknadi prvog dijela kada je Marcos Alonso izveo odličan slobodnjak koji je pogodio okvir Ter Stegenovog gola. Barca je mogla biti kudikamo zadovoljnija nakon prvog dijela, nisu odigrali vrhunsko poluvrijeme ali su slično kao i u prvoj utakmici, greškama protivnika i genijalnošću Lea Messija kaznili goste i imali veliku prednost.

U prvih 15 minuta nastavka slična priča, Chelsea je napadao, stiskao te najviše prijetio preko odličnog Marcosa Alonsa koji se često nalazio u opasnim prigodama ispred Barcinog gola. Možda i prijelomni trenutak utakmice dogodio se u 49. minuti kada je Willian odličnom okomitom loptom pronašao Alonsa u šesnaestercu kojeg je za ruku povlačio Pique, no sudac utakmice Skomina odmahuje rukom i pokazuje da se igra nastavlja. Nakon te u najmanju ruku dvojbene situacije skočila je cijela klupa gostiju tražeći jedanaesterac, ali za Skominu nije bilo govora o najstrožoj kazni i igra se nastavila. Bilo je još nekoliko opasnosti ispred gola domaćina no Conteove trupe nisu bile dovoljno smirene ispred Ter Stegena.

Čavao u lijes gostiju

Igrala se 63. minuta kada je Suarez povukao loptu duboko u protivničku polovicu te pravovremeno poslužio Messija, koji se u svom stilu riješio dvojice igrača Chelsea i još jednom pospremio loptu u mrežu kroz noge golmana gostiju Courtoisa. Messiju je ovo bio 100-ti pogodak u 123. nastupu, te je postao jedini igrač uz Cristiana Ronalda koji je zabio 100 ili više golova u Ligi prvaka, s tim da je Argentincu bilo potrebno 14 utakmica manje. Nakon sat vremena igre Barcelona je rješila pitanje prolaska u četvrfinale Lige prvaka na krilima neponovljivog Lea Messija. Ostatak utakmice bila je samo formalnost jer su žilavi gosti, koji su se pokazali kao dostojan protivnik u obje utakmice shvatili da više ne mogu nadoknaditi ovaj rezultatski minus u kojem su se našli, te su igrači Barcelone mirno priveli ovaj susret kraju.

Nogometaši Chelsea su mogli uzdignute glave napustiti kultni Camp Nou jer su u 180 minuta igre dali sve od sebe, ali to nije bilo dovoljno da se izbaci Barcelona na čelu sa genijalnim Argentincem Leom Messijem. Conte i njegovi igrači bi iz ove dvije utakmice trebali izvući sve dobro što su napravili, probati to primijeniti u domaćem prvenstvu gdje se bore za mjesto koje vodi u Ligu prvaka iduće godine. Osim prvenstva, Chelsea je u četvrtfinalu FA kupa, ovaj vikend igraju protiv Leicestera i ako će odigrati ovako kao protiv Barcelone mogu se s pravom nadati da će ostati u igri za jedini trofej ove sezone.

Pragmatičnost trenera Valverdea i genijalnost Lea Messija odličan recept za uspjeh

Barcelona ove sezone igra dosta drukčije nego prijašnjih sezona, Ernesto Valverde našao je zlatnu sredinu između lepršavosti i lijepog nogometa, te pametne i čvrste igre u obrani koja Barceloni donosi pobjede i kada nisu toliko efikasni i razigrani kao što je bio slučaj u dvije utakmice protiv Chelsea. Naravno ima i Lea Messija koji je praktički sam izbacio Chelsea iz Lige prvaka, koliko god to nepravedno zvučalo prema ostatku momčadi. Pragmatični pristup igri Ernesta Valverdea pridonio je tome da je sasvim realna opcija da Barcelona osvoji sva tri trofeja ove sezone, u prvenstvu su pobjedom protiv najbližeg pratitelja Atletica iz Madrida došli na korak do osvajanja naslova, u Kupu Kralja im samo Sevilla stoji na putu do titule, te Liga prvaka gdje će će se morati najviše namučiti kako bi otišli do kraja. No sve dok Leo Messi igra na ovakvom nivou, Barca je favorit u svakom natjecanju u kojem se natječu.