Juventus u četvrtfinalu, slavlje Basela na Etihadu

Champions League 7. ožu 201822:34 > 22:39
Catherine Ivill/Getty Images

Juventus i Manchester City osigurali su plasman u četvrtfinale Lige prvaka. Šesterostruki uzastopni prvak Italije slavio je u Londonu protiv Tottenhama 2:1, dok je City i pored poraza od Basela na svom terenu prošao dalje zahvaljujući uvjerljivom trijumfu u prvom susretu.

Iako su imali 2:2 iz Torina, iako su i u uzvratu gospodarili terenom, došli do vođstva i kontrolirali igru najvećim dijelom utakmice, fudbaleri Tottenhama ipak se nisu uspjeli naći među osam najboljih. Staroj dami je bilo dovoljno samo tri minute da postignu dva gola i preokrenu rezultat, na taj način osiguraju plasman u dalju fazu.

Domaćin je krenuo agresivno, stvorio nekoliko kolosalnih prilika i to preko Sona. Korejanac je najzad zatresao mrežu u 39. minuti poslije sjajnog centaršuta Trippiera. Son je imao još jednu sjajnu priliku u drugom poluvremenu, a kazna za promašaje je uslijedila i bila je strašna za Tottenham. Prvo je Gonzalo Higuain iskoristio očajno pokrivanje obrane domaćina i odlično reagirao na dodavanje Khedire u 64. minuti. I tada je Tottenham imao rezultat za prolaz, ali tri minute kasnije argentinska veza Stare dame pobrinula se da tako ne bude. Higuain je iskoristio nesmotrenost Davinsona Sancheza, koji ga je ispustio iz vida dok se izvlačio iz zaleđa, dopustio mu da neometan primi loptu, a onda je uslijedila strašna lopta u prostor, što Paulo Dybala vješto koristi i iz situacije jedan na jedan s Llorisom izlazi kao pobjednik.

Poslije toga Juventus se, očekivano zatvorio, ali i pored toga Tottenham je imao izuzetnu priliku za potpuno poravnanje i produžetke. Harry Kane je, čini se iz zaleđa, šutirao glavom poslije centaršuta Davisa, pogodio stativu, a lopta je išla po gol liniji prije nego što ju je Barzagli izbacio. Poslije toga uskoro je odsviran kraj utakmice i Stara dama je ponovo pokazala da je najopasnija kada je otpisana, uspjela se plasirati u četvrtfinale.

Drugi četvrtfinalist dana je Manchester City, koji očekivano nije imao problema pri obrani 4:0 iz prve utakmice. U vođstvo je Građane doveo Gabrijel Jesus, kojem je to prvi gol poslije povratka od ozljede i to u prvoj utakmici u kojoj je startao. Izjednačio je Elyounoussi u 17. a Lang je u 71. minuti donio, pomalo iznenađujuću pobjedu, koja na kraju nije imala utjecaj na konačan prolaz.

Pored Juventusa i Manchester Cityja mjesto u četvrtfinalu osigurali su Liverpool i Real Madrid, a ostaju se odigrati još četiri susreta osmine finala.