Nova runda europskog "El Clasica"

Matthias Hangst, Getty Images Sport

Real Madrid je dobio Bayern u prvoj utakmici u Munchenu 2:1, ali nitko na Santiago Bernabeuu ni ne pomišlja da je posao protiv jedne od najvećih momčadi svijeta završen. Jer ipak, radi se o, možda i najvećem suparništvu u povijesti eurokupova.

Revanš u Madridu bit će ukupno 24. između dva protivnika u eurokupovima, a 22. u eliminacijskoj fazi. I svi su odigrani u elitnom natjecanju. Suparništvo je posebno intenzivno od sezone 1999/2000. nakon što su od tada odigrali 17 susreta.

Prva utakmica odigrana je u sezoni 1975/76 u polufinalu. Tada je Bayern bio u pohodu na treću vezanu krunu, dok je najtrofejniji klub u natjecanju, Real već 10 godina čekao na novu, sedmu krunu. U Madridu je bilo 1:1, a Bavarci su u revanšu golovima Gerda Müllera, koji je bio strijelac na Bernabeuu i u finalu kasnije savladali St.Etiennne 1:0 za treću uzastopnu titulu. Pored njih, to je pošlo za rukom još samo Realu i Ajaxu.

Čekalo se 11 sezona na novi njihovu utakmicu, a ždrijeb ih je spojio ponovo u polufinalu. I ponovo je bio uspešniji Bayern. Sve je praktično bilo rješeno u prvoj utakmici kada su Bavarci slavili uvjerljivom pobjedom 4:1, uz dva gola Lothara Matthäusa. U revanšu Real je uspio samo doći do minimalne pobjede i, koliko toliko časnog oproštaja. U finalu, Bayern je izgubio od Porta 2:1.

Prva pobeda za Real uslijedila je sezonu kasnije. Ovog puta su se sastali u četvrtfinalu. Bayern je dobio prvu utakmicu u Munchenu 3:2, iako je do 84. minuta imao 3:0, kraljevski klub je u revanšu nadoknadio taj deficit i osigurao plasman u polufinale. Tamo ga je zaustavio, kasniji prvak PSV Eindhoven.

Uslijedila je nešto duža pauza, do sezone 1999/2000. a od tada su završnice elitnog natjecanja teško zamislive bez ova dva protivnika, a nerijetko i bez njihovog međusobnog okršaja. U spomenutoj sezoni igrali su dva puta u grupnoj fazi i Bayern je slavio u obje utakmice uvjerljivo, 4:2 i 4:1. Ipak, dug je iste sezone naplaćen u polufinalu. Real je slavio 2:0 a u revanšu je bilo 2:1 za Bayern, što je bilo nedovoljno za finale. Madriđani su se u finalu sastali sa Valencijom i uvjerljivo slavili 3:0 za osmu europsku krunu.

Revanš je uslijedio naredne sezone u četvrtfinalu. Bayern je zabilježio dvostruku pobjedu 1:0 i 2:1 i kasnije došao do titule prvaka Europe, prve nakon 35 godina. Već naredne sezone, ponovo su se dva velikana našla u eliminacijskoj fazi, ponovo u četvrtfinalu. Tada je Real imao težak zadatak. U prvoj utakmici u Munchenu izgubili su 2:1, ali su u Madridu anulirali i došli do pobjede 2:0. Put ih je kasnije odveo do finala i nove, devete titule, ali nakon toga je uslijedio post dug 12 godina.

Real je bio u naletu i dvije sezone kasnije. U osmini finala ponovo je na putu bio Bayern i ponovo je Real bio uspješniji. U Munchenu je bilo 1:1, a u revanšu 1:0. Međutim, uslijedio je šok u četvrtfinalu, jer je Monaco izbacio najvećeg favorita za titulu.

Uslijedila je ozbiljna kriza kraljevskog kluba u europskim natjecanjima. Čak šest uzastopnih sezona završavali su u prvoj eliminacijskoj fazi. Tako je bilo i u sezoni 2006/7. a koban je bio upravo Bayern. Bilo je 3:2 za Real u Madridu, a 2:1 za Bavarce u Munchenu, koji su zbog gola u gostima otišli dalje.

Jedna od najzanimljivijih epizoda velikog suparništva uslijedila je pet sezona kasnije u polufinalu. Bayern je prvu utakmicu u Munchenu dobio 2:1, a u Madridu je bilo 2:1 za Real. Uslijedili su penali. Za Madriđane su udarce sa bijele točke promašivali Cristiano Ronaldo, Kaka, i Sergio Ramos, čiji je šut otišao nebu pod oblake i mnoge šale su se godinama zbijale na njegov račun. Schweinsteiger je pogodio i doneo Bayernu posljednju pobjedu protiv velikog protivnika. Ipak u finalu, u Munchenu, nije se došlo do titule, nakon što je Chelsea slavio, opet nakon boljeg izvođenja penala.

Neuspješna serija Madriđana u Ligi prvaka doživjela je kraj u sezoni 2013/14. kada je osvojena 10. titula nakon 12 godina, a na tom putu u polufinalu je doslovno deklasiran Bayern. U Munchenu je bilo 4:0 za Ronalda i ekipu, a u Madridu 1:0 za Real.

Došlo se do nove runde, vjerojatno najvećeg suparništva u eurokupovima. Real ima sjajnu poziciju, posebno jer Bayern nikada nije slavio na Bernabeuu u eliminacijama. Ali ljepota velikih suparništva je upravo ta da, iako je tradicija važan igrač u njima, ipak postoje trenuci kada se ona upravo ruši i tada nastaju nove priče. Hoće li izabranici Carla Ancelottija biti sposobni to učiniti, saznat ćemo večeras od 20:45.