UŽIVO: Barcelona uništena, Bayern joj zabio OSAM!!

Sebastian Widmann/Getty Images

Barcelona i Bayern su jedina dva prethodna osvajača Lige prvaka koja su ostala u ovogodišnjoj konkurenciji. Obje momčadi su pet puta osvajale najjače kontinentalno klupsko natjecanje te će večeras u Lisabonu na stadionu Luz igrati u četvrtfinalu Lige prvaka.

89′ COUTINHO OPET ZABIJA! S lijeve strane Hernandez dodaje glavom, Coutinho iz neposredne blizine zabija.

85′ GOOL! COUTINHO JE ZABIO BARCELONI! Kroz noge Piquea ulazi ovo u mrežu, Brazilac zabija klubu iz kojeg je na posudbi u Bayernu.svom klubu

82′ GOL! LEWANDOWSKI JE STRIJELAC! Poljak je zabio 14. gol ove sezone u Ligi prvaka, zabio je glavom nakon ubačaja s lijeve strane. VAR je provjeravao gol, no sve je u redu, nema ofsajda.

69′ Skoro je Bayern zabio i šesti, na povratnu loptu Lewandowskog pucao je Gnabry, ali njegovom šutu se u posljednji trenutak ispriječio Alba

63′ GOOOOOOOOOOL! BAYERN IMA 5:2! Alphonso Davies probio je lijevu stranu, prešao Semeda i lijepo namjestio Kimmicha koji nije imao težak posao

60′ Perišić se namjesio na šut i poslao loptu preko gola s 20-ak metara.

57′ Barcelona je smanjila! Suarez je u naletu lažnjakom izbacio Jeromea Boatenga i lijepo matirao Neuera

52′ Bayern je opet zabio preko Lewandowskog, ali prethodno je Muller bio u zaleđu pa je pogodak poništen

49′ Udarac Perišića poslije kontre Bayerna, ravno u Ter Stegena. Bayern ne staje s napadima.

46′ Počelo je drugo poluvrijeme

45′ Kraj prvog poluvremena

45′ Zadnju šansu imala je Barcelona, Suarez je pucao sa 16 metara, Neuer je to bez problema ukrotio

38′ Perišić je opet pokušao s ruba šesneasterca, jak udarac, ali neprecizan

34′ Evo još jedan!! Kimmich je ubacio s desne strane, Muller krasno utrčao ispred Lengleta i zabio svoj drugi i Bayernov četvrti pogodak!

32′ Lewandowski je imao 100-postotnu šansu, ali Ter Stegen je čudom obranio tu šansu!

31′ Bayern vodi 3:1, prekrasno je loptu preko stopera Barcelone prebacio Goretzka, Gnabry se ubacio i zabio novi pogodak!

27′ Kakva šansa opet, šut Lewandoskog Ter Stegen odbija na crti!

23′ GOOOL! Bayern ponovno vodi, a strijelac drugog pogotka za Bavarce je Ivan Perišić, Gnabry ga je krasno proigrao, Pique je ispao, a šut Ivana je na putu do mreže dirao Lengleta i Ter Stegena, ali je ipak odsjeo u mreži!

21′ Messi je sada pokušao, Neuer brani njegov sjajni pokušaj

9′ Semedo je proigrao Luisa Suareza, ovaj izašao sam na Neuera koji to brani. Već u sljedećoj akciji šansu je imao i Busquets, ali njegov udarac je odsjeo na vratnici

7′ Brzo se vratila Barcelona, jedan oštar centaršut s lijeve strane Alaba je skrenuo u vlastitu mrežu

4′ Bayern dolazi u rano vodstvo, Perišić je ubacio s lijeve strane, lopta je došla do Mullera a ovaj lijevom nogom svladao Ter Stegena

1′ POČELA JE UTAKMICA

Treneri Quique Setien i Hansi Flick su sat vremena prije početka susreta objavili prve sastave – evo koja će 22 igrača istrčati na travnjak u Lisabonu:

BAYERN: Neuer- Kimmich, Boateng, Alaba, Davies – Goretzka, Thiago – Gnabry, Müller, Perišić  Lewandowski.

BARCELONA: Ter Stegen – Semedo, Pique, Lenglet, Jordi Alba – Busquets, De Jong, Sergi Roberto, Arturo Vidal – Messi, Luis Suárez.

Barcelona je u tekućoj sezoni Lige prvaka igrala jako dobro, bili su prvi u zahtjevnoj grupi, u kojoj su osim njih igrali Borussia Dortmund, Inter Milan i Slavia Prag, a Katalonci su grupni dio završili bez poraza. Međutim, malo lošiji nastupi u španjolskom prvenstvu doveli su do toga da je klub otpustio glavnog trenera Ernesta Valverdea u siječnju, usprkos osvajanju dva naslova prvaka Španjolske.

Novi trener Quique Setien trebao je usaditi fluidniji stil igre, ali njegov trenerski staž će nažalost biti upamćen po razočaravajućem porazu od Osasune u srpnju čime je najveći rival katalonskog ponosa Real Madrid okrunjen španjolskim prvakom. Ono što je tada moglo biti zabrinjavajuće za Setiena jest činjenica da je glavna zvijezda i motor momčadi Lionel Messi u intervjuu nakon utakmice kritizirao momčad te ih počastio epitetima “nedosljedna” i “slaba”. Kapetan kluba rekao je da su nastupi od siječnja bili izuzetno loši, što su mnogi shvatili kao kritiku upućenu Setienu koji nikada prije nije vodio momčad u Ligi prvaka.

Isto tako mu zamjeraju kako pod njegovim vodstvom nije došlo do nekog većeg napretka u odnosu na Valverdeovu Barcelonu te da je govorio kako će mladima dati veću šansu, a do čega nije došlo.

Iako se čini pomalo čudno tako nešto napisati o igraču koji je ove sezone sudjelovao prilikom postizanja 57 golova (31 gol i 26 asistencija), no vidljivo jest kako 33-godišnji Argentinac na vrhuncu svoje karijere nema podršku oko sebe koju je nekada imao. Barcelona je ove sezone izgledala posebno uzdrmano u obrani, primila je 38 golova u isto toliko utakmica La Lige, jedan više od osmoplasiranog Getafea.

Nakon neriješenog rezultata (1-1) protiv Napolija u prvoj utakmici osmine finala, Blaugrana je prošli tjedan pokazala klasu pobjedom od 3-1 u uzvratu, zahvaljujući golu i asistenciji Messija. Međutim, postoje glasine kako bi poraz od Bayerna večeras mogao biti presudan za Setiena.

S druge strane, prvi dio sezone Bayerna u Ligi prvaka slijedio je gotovo isti obrazac kao i u slučaju Barcelone. Neke lošije izvedbe i nemiri u momčadi doveli su do smjene hrvatskog trenera Nike Kovača, kojeg je naslijedio pomoćnik Hansi Flick. Ni on nikada ranije nije upravljao doista elitnom momčadi, ali Flick je ušao u novu trenersku ulogu s mnogo većim uspjehom od Setiena te je predvodio svoju momčad od četvrte do prve pozicije i k osvajanju osmog uzastopnog naslova Bundeslige, a uz to su osvojili i njemački kup nakon pobjede rezultatom 4:2 nad Bayer Leverkusenom i sada su samo tri utakmice udaljeni od tzv. three-peata (prvenstvo, kup i Liga prvaka).

Barcelona je trenutno jedini klub koji je dva puta osvojio three-peat, ali Bayern bi se mogao s njima izjednačiti ukoliko osvoje Ligu prvaka ove sezone.

Stuart Franklin/Bongarts/Getty Images

Njihov glavni adut će biti Robert Lewandowski,. Poljski napadač igra najbolji nogomet u karijeri u dobi od 31 godine i drži nevjerojatan rekord Lige prvaka. U samo 7 utakmica ove sezone postigao je 13 golova. S tri gola i četiri asistencije protiv Chelseaja u dvije utakmice osmine finala sudjelovao je u svih sedam golova Bayerna.

Zanimljivi statistički podaci o Bayernu i Barceloni

– Lewandowski je najbolji strijelac Lige prvaka u sezoni 2019./20. Postigao je 13 golova u sedam nastupa.

– Bayern je bez poraza u čak 27 natjecateljskih utakmica (26 pobjeda i jedan remi), a pobijedili su u svakoj od posljednjih 18 utakmica, što je rekord za neki njemački klub.

– Rekordni prvaci Bundeslige pobijedili su u 30 od svoje 33 natjecateljske utakmice pod vodstvom Hansi Flicka, pri čemu su postigli 104 gola, a primili samo 24.

– Bayern je povijesno gledajući bolji od Barcelone, pobijedili su u šest od 10 dosadašnjih natjecateljskih susreta (uz dva remija i dva poraza). To uključuje i pobjede od 3-0 i 4-0 u polufinalu Lige prvaka 2012./13., u sezoni u kojoj je bavarski gigant osvojio Ligu prvaka.

– I Bavarci i Katalonci su peterostruki prvaci Europe. Nijedan preostali ovogodišnji četvrtfinalist (Atalanta, Paris Saint-Germain, RB Leipzig, Atletico Madrid, Manchester City i Lyon) nikada nije osvojio Ligu prvaka.

– Bayern i Barcelona su 18. put u četvrtfinalu Lige prvaka što je rekord natjecanja. Pobjednik će se u polufinalu u srijedu, 19. kolovoza, suočiti s Manchester Cityjem ili Lyonom.

Vjerojatne postave:

Barcelona: Ter Stegen – Semedo, Pique, Lenglet, Alba – Roberto, Rakitić, De Jong – Messi (c), Suarez, Griezmann

Neće igrati: Arthur (ne uzima se u obzir), Braithwaite (nije u kadru za LP), Umtiti (koljeno)

Dvojbeno: Araujo (gležanj), Dembele (ne zna se hoće li biti spreman za utakmicu)

Trener: Quique Setien

Bayern: Neuer (c) – Kimmich, Süle, Alaba, Davies – Goretzka, Thiago – Gnabry, Müller, Perišić – Lewandowski

Neće igrati: Pavard (gležanj), Zirkzee (stopalo)

Dvojbeno: Boateng (koljeno), Coman (mišić)

Trener: Hansi Flick