UEFA računa: Dinamo nikad bliže Ligi prvaka

Clive Brunskill/Getty Images

Završnice europskih nogometnih natjecanja već dva mjeseca čekaju na nastavak, a ono se ne nazire u skoroj budućnosti.

Sve više glasina govori kako će se završnica Lige prvaka kao i Europa lige odigrati u kolovozu što dodatno komplicira mogućnost početka nove sezone europskog nogometa.

UEFA mora računati na domaća natjecanja diljem Europe tako da je odluka vrlo delikatna. Jedina poznata odluka jest da će nova sezona Lige prvaka početi tek 20. listopada, otprilike mjesec dana kasnije u odnosu na uobičajeni početak.

U krovnoj nogometnoj organizaciji Europe razmišljaju kako bi odigrali kvalifikacije za dva nogometna natjecanja, a ozbiljno se razmatra o mogućnosti ukidanja svih pretkola, odnosno ostalo bi samo jedno, ono glavno gdje bi razigravalo dvanaest predstavnika europskih liga koje nemaju garantirano mjesto u LP. Naravno, tu spada Hrvatska koja se nalazi na 15. mjestu UEFA-ine ljestvice koeficijenata što je HNL-u omogućilo čak dva predstavnika u kvalifikacijama za novu sezonu.

Hoće li drugo mjesto iza Dinama osvojiti Rijeka, Hajduk ili netko treći u ovom trenutku je nejasno, međutim moglo bi se dogoditi da je i nebitno. Naime, ukoliko bi se ispunio zacrtani, ranije spomenuti plan, drugoplasirana momčad hrvatske lige ipak ne bi dobila priliku zaigrati kvalifikacije Lige prvaka. U ovakvom slučaju, dobre vijesti su za Dinamo koji bi bio nositelj u jedinom pretkolu i izbjegao bi klubove iz Nizozemske, Austrije, Grčke i Danske od zemalja s poznatijim i kvalitetnim klubovima.

Što će se na kraju dogoditi saznat ćemo 27. svibnja kada će UEFA donijeti konačnu odluku.