Nova Liga prvaka: Više utakmica, šest momčadi u grupi?!

Champions League 17. sij 202012:14 > 12:15
Getty Images/Laurence Griffiths

UEFA razmatra prijedlog ECA-e, udruženja europskih klubova, u vezi proširenja Lige prvaka u kojemu bi klubovi igrali 17 utakmica u sezoni, za razliku od sadašnjeg maksimuma od 13.

Reuters

Na nedavnom sastanku u parizu, europski najveći klubovi dogovorili su da postoji prostor za dodavanje utakmica u kalendar, čime bi se povećao financijski potencijal tog natjecanja sa četiri nove utakmice. Po njihovoj računici, svaki sudionik bi tako zaradio više novaca od nagrada, ulaznica i TV prava.

Ta ideaj mogla bi odgovarati i Uefi, jer bi prihvaćanjem tog prijedloga djelomično ili privremeno ugušila sve glasnije porive najmoćnijih klubova za formiranjem europske superlige. Prema The Timesu, već se ulažu napori za dodavanjem četiri utakmice u kalendar, međutim počevši tek od sezone 2024/25.

Povrata druge faze po skupinama, šest grupa po šest?
Čini se da su dva moguća način da se ovo izvede. Jedno rješenj bilo bi ponovno uvođenje druge grupne faze, koja je u Ligi prvaka korištena između 1999 i 2003. Umjesto osmine finala na dvije utakmice, klubovi bi igrači šest utakmica po skupinama u toj fazi natjecanja, a nokaut faza bi započela od četvrtfinala.

Druga, revolucionarnija opcija bilabi povećanje početne grupne faze na format šest puta šest. Tako nešto nikada nije viđeno u Ligi prvaka, iako je bilo grupa od pet momčadi u Uefa kupu odmah prije rebrandiranja istog kao Europa liga 2009. Po tom rješenju klubovi bi igrali 10 utakmica u skupinama, a dvije prvoplasirane i četiri najbolje trećeplasirane bi ušle u osminu finala.

Domaća natjecanja gube prestiž?
Proširenje Lige prvaka, međutim, imali bi ozbiljne posljedice na raspored utakmica mnogih europskih nacionalnih prvenstava, što bi pod znak upitnika dovelo manja domaća natjecanja kao što su engleski Carabao (liga) kup, koji bi imao manje prostora u kalendaru da se odigra. Postoje prijedlozi da se turnamt promijeni tako da uključuje samo klubove koji se ne natječu u Europi, čime bi dodatno izgubio na ionako narušenom prestižu.

U Španjolskoj bi novo preuređenje Kupa kralja moglo biti u skladu s novim planovima za Ligu prvaka. Svako kolo španjolskog kupa, osim polufinala, sada se održava u formatu jedne utakmice na ispadanje, čime je oslobođen prostor u kalendaru za neke dodatne europske izazove.