Čeferin: Ne može Uefa uhititi neonacistu na tribinama

Champions League 11. pro 201918:54 > 19:00
sportklub

Nema povratka, nego daljnje razvijanje VAR-a. Mislim da će se ići na što manju upotrebu VAR-a. Suci moraju na terenu više odlučivati o konkretnim situacijama

Prvo čovjek Uefe, ugledni Slovenac Alesandar Čeferin u ekskluzivnom je razgovoru našem novinaru Antoniju Bakoviću otkrio što misli o najaktualnijim nogometnim temama. Ponajprije je pojasnio i svoj dolazak u Zagreb.

– Nema puno ljudi koji svoje osobne interese stavljaju ispred humanitarnog rada kao Zdravko Marić i njegova ekipa. Sport je sredstvo za zdravlje djece, sport je prijateljstvo, a nogomet je kralj sportova. Uefa ima svoju organizacija koja se zove Fondaciju za djecu, a mi možemo još puno pomoći – rekao je predsjednik Uefe Aleksandar Čeferin.

Prije 11 dana izvučene su skupine za Euro 2012. Bilo je dosta kritika na taj ždrijeb. I jedan Kevin De Bruijne je kritizirao taj način izvlačenja skupina?

– Zbog Lige nacija i kvalifikacija je ždrijeb bio takav. Vjerujte mi gledati ćemo fenomenalni Euro.

Getty Images/Catherine Ivill

Puno je pritužbi na tehnologiju u nogometu. Vi ste sami kritizirali VAR?

– Tehnologija može pomoći sucima na utakmicama, ali upotreba sistema VAR nije jasna, nitko ne može objasniti što je ruka za jedanaesterac, a što nije. Pozvali smo sve najveće trenere u Europi i pokazali jednu situaciju oko koje je mišljenja su različita. Druga stvar je da mi mjerimo ofsajd jedan centimetar, ali crtu crtaju subjektivno. Sustav mora biti samo za očite pogreške, a ne da se VAR tumači na različite načine.

Da li se razmišlja o tome da se VAR povuče iz nekih liga?

– Nema povratka, nego daljnje razvijanje VAR-a. Mislim da će se ići na što manju upotrebu VAR-a. Suci moraju na terenu više odlučivati o situacijama.

Rasizam? Taj je problem eskalirao, a Uefa se godinama već i te kako bori protiv toga.

– To nije problem sporta i nogometa, nego društva u cijelini. On je ekskalirao oko nas. Mi ne možemo uhititi neonacista koji dođe na utakmicu. To mora raditi policija svake zemlje – zaključio je predsjednik Uefe Aleksandar Čeferin.