Samo u Berlinu: Sranje, ušli smo u Bundesligu!

Bundesliga 27. svi 201922:37 > 22:42
Stuart Franklin/Getty Images

Nogometaši Uniona prvi put u povijesti osigurali su nastup u prvoj njemačkoj ligi, u uzvratnoj utakmici dodatnih kvalifikacija. Prvi put od 2012. drugoligaš je nadvisio prvoligaša i tek treći put otkako se 2009. ponovno uveo ovaj sustav u borbi za Bundesligu...

Maja Hitij/Bongarts/Getty Images

Na svom terenu odigrali su 0:0 protiv Stuttgarta što im je uz 2:2 iz prvog dvoboja otprije četiri dana bilo dovoljno za povijesni uspjeh.

Union je ove sezone završio na trećem mjestu u drugoj ligi, a protiv 16-plasiranog sastava iz prve lige Stuttgarta uspio je odigrati dva neodlučena susreta uz više postignutih pogodaka u gostima.

Union je igrao u prvoj istočnonjemačkoj ligi do 1990. godine, a nakon ujedinjenja krenuo je iz posljednjeg ranga, pete odnosno Oberlige! Razdoblje u Istočnoj Njemačkoj proveli su kao drugi klub u tom dijelu grada, iza moćnog Dynamo Berlina iza kojeg je stajala prosovjetska tajna milicija Stasi.

– Tada je kružila izreka – nisu svi navijači Uniona u opoziciji, ali svi u opoziciji navijaju za Union – prisjetio se Christoph, koji je navijač UB-a od sedamdesetih godina prošlog stoljeća.

Union rezultatima nikad nije bio pravi konkurent gradskom suparniku, u najboljim slučajevima dohvatili bi sedmo mjesto u prvenstvu DDR-a, međutim, u navijačkim redovima stvaralo se sjeme onoga u što se UB pretvorio danas:

Maja Hitij/Bongarts/Getty Images

U potpunu alternativu!

Već za komunističkog režima, do pada Berlinskog zida, oko kluba su se počele okupljati osobe progresivnog, često liberalnog pogleda na svijet, a nakon ujedinjenja Njemačke taj proces se ubrzao.

Već 1995. Union je dohvatio regionalnu ligu, a do 2001. probijali su se kroz niže rangove kad su zakratko dohvatili drugu ligu. Stalni član iste su od 2009. godine uz dosad najbolji plasman 4. mjesto iz sezone 2016/17.

Upravo tada u samoj završnici sezone na tribinama s možda i najkreativnijim navijačima Njemačke zabilježen je jedan neobičan transparent. U situaciji iz koje su realno mogli gledati prema Bundesligi, pristalice Uniona su, izvjesili sljedeći natpis:

– Sranje, idemo gore (u Bundesligu, op.a. – na njemačkom: Scheisse, wir steigen auf)

Koliko šale i autoironije, toliko se u tom natpisu krilo i istine. Naime, fanovi Uniona ističu se po svom izuzetno oštrom suprotstavljanju osnovnim negativnostima modernog nogometa, a njihov stadion Stadion An der Alten Försterei ističe se činjenicom da je u potpunosti predviđen samo za – stajanje!

To je novi trend u svijetu navijača o kojemu će jednom prilikom pisati malo više, ali ovom prilikom dovoljno sugerira kakvi nogometni alternativci se okupljaju na tom zdanju.

Stuart Franklin/Getty Images

Šef za odnose s javnošću i bivši najavljivač na stadionu Christian Arbeit potvrdio da je kako taj natpis nije bio puka pošalica:

– Ne želim da klub uđe u prvu ligu, jer sam uvjeren kako bi tada, malo pomalo, odustajao od vrijednosti koje naši članovi zastupaju – kazao je za AFP.

Navijači UB-a ponose se time što na njihovim utakmicama nema narodnih veselica u poluvremenu, svjetlosnih efekata i ostalih stvari koje idu uz žestoku komercijalizaciju nogometa, kojoj se jako protive.

Na stadionu i oko kluba ima minimalna količina oglasa, a odbačena je kao mogućnost mogućnost prodaje naziva stadiona nekom sponzoru.

– Utakmica nije cirkuski događaj ili televizijska emisija – poentirao je Arbeit.

Prije svake domaće utakmice, navijači na uglavnom ispunjenom stadionu kapaciteta 22 tisuće ‘stajalica’ izvedu klupsku himnu, a posebno je upečatljiv trenutak kad se krajem prve strofe s razglasa zaori stih s upitnim klimaksom:

– Koga Zapad nikad kupiti neće? – a navijači uglas odgovore:

– Unionere!

Ipak, unatoč prilično pobunjeničkom stavu s kojim su još prije dvije sezone smatrali kako kao svojevrsni pokret nisu spremni za tako veliki iskorak kakav Bundesliga jest, ove godine prvi put u povijesti napravili su taj pothvat.

Tako će nakon dugo vremena prvi rang njemačkog nogometa u sljedećoj sezoni konačno imati glavno-gradski derbi, okršaj Herthe i Union Berlina.

S druge, trostruki prvak Bundeslige Stuttgart doživio je treću relegaciju iz BL u povijesti, posljednji put to mu se dogodilo u sezoni 2015/16.

Još ranije su plasman u prvu ligu izborili Köln i Paderborn, dok su u drugu ligu ispali Nürnberg i Hannover 96.