Bayern ga nije volio

Bundesliga 22. svi 201913:55 > 13:58
Getty Images/Matthias Hangst

Što bi trebao Niko Kovač napraviti da ostane na klupi Bayerna? Možda da se ne zove - Niko Kovač

Na kraju, ali tek nakon posljednje utakmice Bayernovi navijači su počeli skandirati Niki Kovaču. Tek kada su svi bili sigurni da ‘tanjur’ ostaje u Allianz areni. Da se kojim slučajem to nije dogodilo, već bi na ovom mjestu pisali o novom treneru slavnog bavarskog diva, a navijači bi u stilu sam ti rekel, pričali o treneru koji je plesao samo jedno ljeto. Ostao je Leipzig u subotu, DFB Pokal kojeg je upravo Kovač osvojio lani. I to pred nosom je Bayernu uzeo trofej. Jedini pehar koji se dijeli u njemačkom nogometu. Je li taj pokal boje zlata dovoljan da Niko Kovač ostane ne klupi Bayerna? Iskreno, nisam siguran.

Adam Pretty/Bongarts/Getty Images)

Niko Kovač je u Bayern stigao s osvojenim DFB Pokalom, statusom kapetana reprezentacije Hrvatske i nekoć vodonošom u prvoj postavi Bayerna. Naravno, za nas Hrvate je Niko više bio Nijemac, za Nijemce je  – samo osoba koja u prezimenu ima – tvrdo č. Hrvat koje neobično dobro govori njemački jezik.

Što trebate znati o Niki Kovaču? Ponajprije da je štreberski tip. Kod njega nema balkanske improvizacije, on je odmalena prihvatio njemački mentalitet. Iako ga nogometni talent nije ‘poljubio’ da bi postao fantazista ili igrač zbog kojeg će netko otići na blagajnu i kupiti ulaznicu, njegov je odnos prema svakoj zadaći bio – profesionalan. Takav je bio kao nogometaš, takav je i kao nogometni trener. Koji svaki dan mjeri glukozu, koji igrače drži u internatu i koji do besvjesti brusi – taktiku. Dugi treninzi, duge analize njegov su forte. I to je funkcioniralo u Eintrachtu, malom klubu u kojem igrači slijede svog trenera kako bi se izborili za neku unosniju nogometnu gažu. Bayern, e to je druga priča.

Hrvatsku nogometnu reprezentaciju intezivno sam pratio od 1994. godine. U tom razdoblju sam s Nikom Kovačem izmijenio par rečenica. I to samo zato što smo se znali sresti u hodnicima hotela Terme u Čatežu, pa bi bilo nepristojno ne pozdraviti se. Prodefiliralo je nekoliko glasnogovornika reprezentacije, a Niko uglavnom nije bio dostupan za razgovor. Prema medjima iznimno suzdržan, minimalno dostupan i ekstremno hladan. Spominjem sve to kao mogući uteg u njegovoj novoj karijeri.

Bayern je poseban klub. Jedan od najvećih u povijesti nogometa, što se Nijemaca tiče nedvojebno je broj 1. Klub prepun imperativa. Kako su se mediji i društvene mreže množili tako je i znatiželja za svim što se događa u Bayernu sve veća. A sve je to u suprotnosti s onim što traži, štuje i voli Niko Kovač. I to je još jedan od njegovih problema koje njemački novinari znaju. Svi znamo da je Bayern prozvan i FC Hollywood, zbog brojnih skandala i tračeva koji su otkriveni unutar Bayernova četiri zida. Posebno je interesantno kada momčad nije suverena u domaćem prvenstvu, baš kao što je to slučaj bio ove sezone. Imao je ‘infracrveni laser na čelu’ od prvog dana kada je zatvorio vrata Bayernovog kampa i krenuo u najveću pustolovinu svog života.

Getty Images

Prvi od utega svakako je što je došao u Bayernovim očima – trener početnik. Znano je i da nije bio prvi, nego četvrti ili peti izbor. Prije njega su u opciji bili Tuchel, Nagelsmann, spominjali su se i Klopp i Löw. Prije njega u godinama uspjeha Bayern su vodili ‘macani’: Jupp Heynckes, Pep Guardiola i Carlo Ancelotti. Treneri koji su u Munchen stigi prepuni trofeja, a na taj su način samo još dodatno bildali Bayernov imidž. Iz kuta Bayernovog navijača Kovač doista nije ime koje bi ga uzbudilo, niti je ime zbog kojeg bi imao podršku i kad ne ide.

Što je Kovač zatekao u Bayernovom kampu? Momčad potpuno zasićenu domaćim trofejima, a opterećenu željom da se osvoji Liga prvaka. Riberia i Robbena u ‘posljednjem valceru’, skupinu igrača koja nije više toliko gladna uspjeha. Nakon nekoliko mjeseci rada po receptu šefa Kovača Mats Hummels, Sandro Wagner, Niklas Süle, Leon Goretzka, Serge Gnabry, Javi Martínez, Arjen Robben su se pobunili zbog Nikinih metoda. To su igrači koji su i protestirali zbog brojnih rotacija koje je volio i radio Kovač.Uz brojne napade u medijima, hrvatski je stručnjak imao najstresniju sezonu svog života.

– Ne pamtim da je ikada ranije bila ovakva medijska hajka na nekog trenera. Ne mogu je objasniti, Bayern je cijelo vrijeme bio u borbi za naslov s Borussijom, na kraju ga je i osvojio, ušao je i u finale Kupa, a u Ligi prvaka ispao je od jačeg”, rekao je Ivica Olić za Večernji list prije nekoliko dana..

Iako su tijekom sezone u jednom trenutku čelnici Bayerna upriličili vatrogasnu press konferenciju na kojoj su podržali svog trenera. koliko je tu bilo iskrensoti doznat ćemo ubrzo Očito da je na važnim pozicijama u klubu Niko stalno imao ‘krticu’. Točne informcije iza Bayernovih zidina su često plasirane u trenucima najtežih izazova za momčad. Desetabilizacija trenera Bayerna je bila svakodneva. I to je dolazilo s izvora, dakle kluba.

Niko Kovač je osvojio naslov u njemačkom superklubu. Dvije velike pobjede protiv Borussije iz Dortmunda i Eintrachta iz Frankfurta u trenucima biti ili ne biti nedvojbeno su zasluga trenera. Zaslužio je da ostane na klupi u Bayernu koji ga ne voli, niti će ga ikada voljeti. Što bi trebao Niko Kovač napraviti da ostane na klupi Bayerna? Možda da se ne zove – Niko Kovač