Nije mudro (ot)pustiti Niku pred ovako važno razdoblje!

Bundesliga 4. svi 201916:45 > 16:45
Alex Grimm/Getty Images

Niko Kovač vjerojatno će osvojiti naslov prvaka s Bayernom, nakon pobjede 3-1 protiv Hannovera opet je pobjegao Borussiji na pet bodova prednosti, koja još mora gostovati kod Werdera.

Alex Grimm/Getty Images

Osim toga, hrvatski trener u igri je i za Kup, izborio je finale protiv Leipziga pa će Kovač biti u prilici već u prvoj sezoni dohvatiti dvostruku krunu na klupi bavarskog giganta.

Međutim, unatoč izgledno uspješnom završetku turbulentne sezone, Bayern je možda već pronašao zamjenu na klupi za sljedeću sezonu. Prije nekoliko dana njemački Bild pustio je informaciju da je sadašnji trener Ajaxa, Erik Ten Hag, vrlo izgledna opcija da preuzme kormilo nakon Nike…

Ta se informacija danas raširila medijskim prostorom. Naravno da ćemo je uzeti s puno soli, jer Kovač je već bezbroj puta ove sezone “izgubio posao”, no svrha ovog teksta nije ponavljanje onog što već znate. Mi nismo kao konkurencija, mi pokušavamo uz prenošenje vijesti otići i korak dalje.

A u tom koraku pokušat ćemo vam na kratak i jasan način dati do znanja zašto smatramo da Bayernova uprava ne bi smjela otpustiti Niku Kovača na kraju ove sezone i da bi im to mogla biti velika pogreška.

Naime, baš u kontekstu – čini se lažne – vijesti o prelasku Eintrachtova Jovića u Real Madrid, fantastičan posao kojeg je Kovač radio u protekle dvije sezone u Frankfurtu dobiva još više na značaju.

Ne samo da je od ovog mladog srpskog nogometaša za samo 2 milijuna eura praktički sam napravio igrača koji sada vrijedi, tvrdi Transfermarkt, 55 milijuna, već je velike zasluge našem treneru koji je rođen u Berlinu iskazao i sam Jović:

– Rekao je mom ocu da ću napraviti od njega najboljeg nogometaša na svijetu prije nego sam trebao odlučiti doći u Eintracht – otkrio je nedavno 21-godišnji igrač rodom iz Bijeljine.

Ne samo da se mladić razvija na tragu tog obećanja, već je Kovač sjajne stvari napravio i s karijerama Sebastiena Hallera (došao za 8 milijuna, sad vrijedi 40), Ante Rebića (došao za 10, sad vrijedi 35) i Mijata Gaćinovića, kojeg je Niko ‘izmislio’ iz Vojvodine, a sada se razvio u jednog od najvažnijih nogometaša ove sezone vrlo odlične frankfurtske momčadi.

Svi ti nogometaši stasali su baš pod palicom bivšeg hrvatskog izbornika i to se ne libe isticati svakom prilikom.

Niko se tijekom frankfurtske epizode nametnuo na tržištu trenera, tako je kao mladi i nadareni potencijal dobio priliku u jednom od najvećih klubova svijeta, a isti bi mogao napraviti veliku grešku ako bi ga se odlučio sada riješiti.

Jer, Bayernu predstoji jedno od najvažnijih razdoblja u ovom desetljeću – neizbježno veliko preslagivanje momčadi zbog brojnih starih zvijezda koje više ne mogu igrati na potrebnoj razini.

Poznati nogometni portal 90min uostalom napisao je to vrlo precizno:

“Niko nije doveden kako bi replicirao kratkotrajne uspjehe Guardiole i Heynckesa. Doveden je kako bi postavio temelje nove generacije igrača Bayerna uz pomoć kojih bi ovaj klub trebao dominirati Europom”, stoji u tekstu.

Ako je nešto pokazao, to je da zna prepoznati potencijal i višestruko mu uvećati vrijednost. A sada je razdoblje kada će za Bayern ta vještina biti od enormnog značaja.