Neobična priča Paca Alcacera, instant hit Westfalena

Bundesliga 11. stu 20188:59 > 9:28
Lars Baron/Bongarts/Getty Images

Malo je tko mislio da bi karijera Paca Alcacera mogla imati toliki uzlet nakon odlaska iz Barcelone u Borussiju Dortmund. U subotnjem derbiju taj je igrač ponovno zabio gol, i to za pobjedu protiv Bayerna, a pogled na njegovu statistiku je impozantan.

Kada bi jedna riječ, jedna slika ili jedna faca mogla opisati karijeru Paca Alcacera u Barceloni, teško da bi našli adekvatniju od gornje. Nogomet piše nekada prekrasne priče, a njegov dolazak u Budesligu je jedna od takvih, nakon 2 godine patnje u Kataloniji.

Ne može se reći da Paco nije bio dobar igrač. Dapače, i prije dolaska u Barcelonu, dok je igrao u Valenciji, bio je u krugu reprezentativaca. Dolazak u Barcelonu, koliko god se činio tada pravim potezom, ukazao je svima nama na glomaznost sjene koju stvaraju tamošnje zvijezde, prije svih Leo Messi i Neymar. Iako je Alcacer tu i tamo dobio neku priliku zaigrati od prve minute, nastupi su se uglavnom svodili na omalovažvanja razmaženih Barceloninih navijača, koji su u potpunosti izgubili strpljenje za bilo koga osim Messija. Skupio je ukupno 37 utakmica kroz dvije sezone, zabio 10 golova u Primeri, još 4 u kupu Kralja i 1 u Ligi prvaka. Nakon dolaska Neymara došao je Coutinho, za ovu sezonu i Dembele, pa i Malcom, te je Paco shvatio da svoju sreću mora tražiti negdje drugdje. I našao ju je u Njemačkoj, u Dortmundu i, premda se tamo također mora zadovoljiti (trenutno) da je joker s klupe, ta mu uloga očito silno odgovara.

Alcacer je u Bundesligi odigrao 236 minuta ove sezone, samo 2 puta je bio starter, a zabio je 8 golova. U prijevodu, garantira gol svakih pola sata, što je senzacionalna statistika za jednog odbačenog igrača. Jedan od tih golova jučer je donio veliko slavlje u derbiju protiv Bayerna, zabio je za konačnih 3-2.  To nije sve. Dobre igre u žuto-crnom dresu donijele su poziv novog izbornika reprezentacije Španjolske Luisa Enriquea, a tamo je podjednako frekventno strijelac. U dvije utakmice (Wales i Engleska) zabio je 3 gola, a proveo je ukupno 106 minuta na travnjaku. No Enrique je pomalo čudan, budući ga za utakmice s Hrvatskom i BiH nije zvao. E da, ne zaboravimo, zabio je i u Ligi prvaka, igrao dvije utakmcie, a pogodio mrežu u pobjedi 3-0 protiv Monaca.

Kada znamo da je riječ u momku koji ma samo 25 godina, počinjemo shvaćati koliko okrutan može biti navijački puk, koji ti srušni snove dok si rekao keks, a u takvim situacijama mnoge karijere postaju zaboravne, a igrači duhovi svoje prošlosti. Velika je sportska pravda da Paco Alcacer neće doživjeti takvu sudbinu, bila bi velika šteta za ovakvog golgetera.