Gledajte jedan od najstarijih derbija: Austria – Rapid!

Samuel Kubani/EuroFootball/Getty Images

Od 16.30 sati na Sportklubu 4 možete pratiti derbi glavnog grada Austrije. Komentirat će ga Vedran Ljubej.

Dieter Nagl/EuroFootball/Getty Images

U vikendu derbija, jedan će se isticati među ostalima. Wiener Derby, naime, drugi je najstariji u Europi, ako možda niste znali! Odmah iza Old Firma po trajnosti i brojnosti utakmica, a neki kažu da se između ugurao i “vječiti” okršaj Heartsa i Hiberniana, no manje je važno.

Na stadionu Franza Horra, danas u 16.30 sati, 326. put u povijesti snage će odmjeriti dva najveća bečka kluba, Austrija i Rapid!

Iako potječu iz istog, 13. gradskog okruga, tijekom povijesti ipak su se odlučili malo separirati i sada ih dijeli nekoliko četvrti i velike razlike po drugim kriterijima. Prije svega, različiti sociološki profil ljudi okuplja se oko ovih dvaju klubova.

Rapid je prije 119 (!) godina osnovan kod imenom Prvi radnički klub Beča, dok je za pristup Amaterskom bečkom sportskom društvu postavljen – intelektualni cenzus!

Dan-danas pristaše “zelenih” potječu većinom iz redova radničke klase, dok Austriju bodre oni koji se vole smatrati srednjim-višim slojem.
Razlike postoje i u stilu igre, od igrača Rapida uvijek se traže dvije stvari: požrtvovnost i tjelesna nadmoć, dok se njihovi najveći suparnici ponose “šmekerskim” profilom nogometa, atraktivnijom i oku ljepšom igrom koja se više zasniva na tehničkim predispozicijama igrača.

Osim toga, Rapid je jedan od dvaju austrijskih nogometnih klubova koji se nalazi u vlasništvu svojih navijača, što je ustrojstvo na koje s gnušanjem njihovi veliki suparnici, koji su ipak i mnogo pitomiji, na tribinama, ali i izvan njih.

Dobar primjer jest pretposljednji ligaški susret ovih klubova, odigran u listopadu, prije kojega su najvatreniji pripadnici gostujućeg kluba u današnjem derbiju izvjesili vrlo prijeteću poruku suparničkom stožeru – s poznatog bečkog kotača na Prateru, Riesenrada, visilo je ogromno platno s natpisom:

“Smrt i mržnja za FAK”

Da su navijači Rapida zaista dio Ultras subkulture, potvrdili su nekoliko puta tijekom posljednjih desetak godina, a najpoznatiji primjer dolazi iz 2011. godine kada je njihov klub u ranoj fazi utakmice gubio 0:2 od ljutog rivala… na domaćem terenu! Nisu to mogli trpiti, utrčali su na teren kako bi igračima održali bukvicu i malo im prijetili pa je utakmica prekinuta.

Ima toga i u “kulturnoj” Austriji, o itekako ima. Pale se i baklje, bude i ozlijeđenih navijača te čuvara reda i svega što ide uz velike gradske derbije, u koju kategoriju ovaj definitivno spada…

Što se tiče specifičnosti trenutka, nije mnogo susreta Rapida i Austrije odigrano tijekom njihove bogate povijesti u kojima je njihova kumulativna pozicija bila toliko loša kao što je sada.

Naime, Rapid je tek četvrti dok su Viole još i dva mjesta slabije plasirane i morat će pošteno zapeti kako bi u preostalih 7 ligaških utakmica dohvatile četvrto mjesto koje vodi u Europa ligu. Trenutno im bježi ogromnih deset bodova, a zauzima ga – baš Rapid!

Zeleni ne mogu do prve dvije pozicije, koje vode u kvalifikacije za Ligu prvaka, ali neće im nedostajati motiva, to je sigurno. Tijekom sezone dvaput su već pobjeđivali momčad iz Favoritena, dok je treći (i kronološki) ogled završio remijem.

Metodologija bodrenja njihovih navijača znatno se razlikuje od one Rapidovih Ultrasa, ne galame i ne pjevaju baš tijekom cijelog susreta, nevezano za događaje na terenu, nego svoj vokalni fokus usmjeravaju kako bi posao olakšali svojima, a otežali suparnicima.

U tome će danas morati biti izuzetno uspješni, jer još uvijek svježem Letschu, treneru njihova kluba, za ovaj susret nedostajat će dva važna igrača sredine terena, Serbest i Holzhauser.

“Za mene je ovo šesta utakmica na klupi, ali kao da je finalna!”, objasnio je trener koji je 2015. na dvije utakmice vodio Slazburg i tijekom tog kratkog vremena uspio zabilježiti pobjedu nad Rapidom (2:0), što bi moglo biti važno iskustvo za današnji izazov.

Otkad je preuzeo FAK, Letsch je zabilježio 4 pobjede i jedan poraz, ali kakav: 0:5 u gostima kod Salzburga, koji je ipak svijet za sebe.

S druge strane, Rapid kojeg već dulje vrijeme vodi Goran Đuričin i smiješi mu se produljenje ugovora, ima samo jedan poraz u posljednjih sedam nastupa, također od Salzburga, a u tom periodu ostvario je i pet pobjeda.