Finale za pamćenje: Chelsea i Arsenal u borbi za trofej

Al Bello, Getty Images

U finalu ovogodišnje Europske lige igrat će dva londonska kluba Arsenal i Chelsea, a bit će to prvo od dva velika engleska finala ove godine u europskim natjecanjima.

Navijači “Bluesa” i “Topnika” okupirali su ovih dana glavni grad Azerbajdžana, a u barovima teku litre i litre piva. Danas će biti sve prepuno engleskih navijača koji dolaze na ovaj povijesni dvoboj za ove dvije momčadi, jedna od najvećih međusobnih utakmica u bogatoj povijesti ova dva londonska kluba.

Povezano

Za Arsenal bismo rekli sigurno najveći dvoboj u Europi nakon onog poraza u finalu Lige prvaka 2006. godine, kada su “Topnici” došli u vodstvo golom Sola Campbella, ali nakon isključenja Jensa Lehmanna, Barcelona dolazi do preokreta golovima Samuela Eto*a i Juliana Bellettija (2:1).

Mike Hewitt – FIFA/FIFA via Getty Images

Klub iz sjevernog dijela Londona ne zna za trofej u Europi još od 1970. godine kada su osvojili Kup velesajmskih gradova. Zapravo, nakon tog osvojenog naslova pamte još samo dva finala, uz ono Lige prvaka, igrali su još finale Kupa UEFE 2000. godine kada su poraženi od Galatasaraya na jedanaesterce.

U toj utakmici je jedan Hrvat bio jedan od tragičara, ovaj puta je u pitanju bio Davor Šuker koji je promašio s bijele točke.

Ipak, ako je netko stručnjak za trofeje u Europskoj ligi onda je to menadžer Unai Emery, koji je sa Sevillom tri puta osvajao ovo natjecanje i to zaredom. Pod vodstvom legendarnog Arsenea Wengera, Arsenal nije uspio doći do trofeja u Europi, hoće li uspjeti pod vodstvom stručnjaka iz Baskije ostaje nam vidjeti.

Dean Mouhtaropoulos, Getty Images

S druge strane Chelsea je osvojio u svojoj povijesti šest europskih trofeja, a upravo trofej u Europskoj ligi 2013. godine je bio posljednji u Europi, samo godinu dana nakon najvećeg uspjeha u povijesti i osvajanja Lige prvaka pobjedom nad Bayernom.

U toj utakmici je bavarski klub poveo u 83. minuti golom Thomasa Mullera, ali je čudesni Didier Drogba letećim skokom donio izjednačenje “Plavcima” samo dvije minute prije kraja. Na kraju pobjednici su odlučeni boljim izvođenjem jedanaesteraca, a jedan od tragičara Bayerna bio je i Ivica Olić, koji je jedini promašio s bijele točke uz Bastiana Schweinsteigera.

Shaun Botterill /Allsport

Pokušat će Chelsea večeras u Bakuu doći do svog sedmog trofeja u Europi, a naslov u Europskoj ligi bi definitivno ovu turbulentnu sezonu učinio uspješnom.

Utakmica protiv Arsenala je vjerojatno i posljednja utakmica Edena Hazarda u dresu “Bluesa”, a igrač koji je stekao status legende odlazi u Real Madrid.

Hazard je najavio kako mu je želja oprostiti se trofejom, upravo onako kako je i započeo svoj boravak u Chelseaju.

Marc Atkins/Getty Images

Ovo će biti ukupno 198 međusobni dvoboj dva londonska rivala. Arsenal je uspješniji sa 77 pobjeda, dok je Chelsea slavio u 63 navrata, a 57 utakmica je završeno neriješenim rezultatom.

#related-news_0

Iako je ovo velika utakmica za obje momčadi, treba napomenuti kako Arsenal ima i dodatni motiv, a to je plasman u Ligu prvaka. Chelsea je trećim mjestom u prvenstvu osigurao nastup u najelitnijem europskom natjecanju, a Arsenal može jedino do Lige prvaka ako večeras dođe do pobjede.

Ovo će biti prvo finale Europske lige u povijesti između dva kluba koja dolaze iz istog grada.

Veliko finale između Arsenala i Chelsea igra se večeras u 21:00 sat.