Futsal – jedan od najbrže rastućih sportova na svijetu

Jordan Mansfield, Getty Images Sport

Futsal je jedan od sportova koji ima najveći rast popularnosti posljednjih godina, a evo koji su razlozi zašto je to tako.

Thomas Eisenhuth/Bongarts/Getty Images

Futsal bi bilo najbolje okarakterizirati kao jednu od sportskih disciplina dvoranskog nogometa. Ljudi često znaju pomiješati futsal s običnim malim nogometom, ali tu ima nekoliko razlika (nećemo ih sad nabrajati).

Futsal je riječ koja se i kod nas ukorijenila, iako je česti naziv i dvoranski nogomet (što je i prijevod sa španjolskog futbol de sala).

OSNOVNA PRAVILA

Futsal je jedini priznat od FIFA-e kao dvoranski nogomet te ga treba razlikovati od ostalih vrsta dvoranskog nogometa poput mali nogomet, walled soccer-a, cage ball-a.

To je igra u kojoj sudjeluju dvije momčadi s pet igrača, od kojih je jedan golman te s maksimalno do sedam zamjena. Broj izmjena je neograničen.

Igra se dva puta po 20 minuta (čiste igre)

Postoji pravilo tzv. “akumuliranih prekršaj” – u svakom poluvremenu nakon 5 prekršaja izvodi se kazneni udarac s 10 metara.

Nakon 6 prekršaja momčad ne smije postavljati živi zid.

I vratar smije loptu imati u svom posjedu 4 sekunde, osim ako nije na protivničkoj polovici.

Tom Dulat/Getty Images for UEFA

ZAŠTO JE OVAJ SPORT SVE POPULARNIJI

Futsal je izuzetno atraktivan i dinamičan sport. Brze izmjene posjeda lopte, mogućnosti većeg broja pogodaka, čini ovu igru privlačnom i zanimljivom.

Dinamika i brzina ove igre isto tako zahtjeva veliku fizičku, tehničku, motoričku spremnost igrača te uvježbanost taktike na razine cijele ekipe.

Bavljenje futsalom znatno je pomoglo razvijanju i usavršavanju tehničkih pokreta mnogih vrhunskih zvijezda poput Pelea, Ronaldhina, Zica…

Upravo zbog te razigranosti i tehničke savršenosti ovaj sport je izuzetno popularan u Brazilu, koji je najuspješnija nacija.

Aktualni svjetski prvaci su Argentinci, ali najviše naslova uvjerljivo ima Brazil koji je bio pet prvak. Još samo jedna država ima više od jednog naslova to je Španjolska koja je dva puta dizala trofej za najbolju reprezentaciju svijeta.

I najpoznatiji futsal igrač dolazi iz Brazila, a to je legendarni Falcao o kojem ćemo sada nešto napisati.

FALCAO

Definitivno najveća zvijezda ovog sporta je Brazilac Falcao. Čovjek koji nas je godinama oduševljavao svojim rabonama, lobovima, elastikom, petama….Igrač nevjerojatne tehnike, lateralne brzine koja je u ovom sportu izuzetno potrebna. Falcao je četiri puta proglašavan za najboljeg futsal igrala svijeta, a postavio je brojne rekorde u broju pogodaka, tako je i najbolji strijelac u povijesti u međunarodnim utakmicama reprezentacija. Mi ćemo vam pokazati samo jedan u nizu njegovih videa u kojima pokazuje svu raskoš svog talenta.

Jedan, jedini, neponovljivi FALCAO (VIDEO)

UEFA

FUTSAL U HRVATSKOJ

Ovaj sport je u Hrvatskoj sve popularniji, iako još nedovoljno razvijen. Ipak, od Europskog prvenstva 2012. godine kada je Hrvatska bila domaćin ovaj sport je sve popularniji među mladima, a svi se sjećamo kako su dvorane bile dobro popunjene na tom prvenstvu. Hrvatska je na kraju osvojila sjajno četvrto mjesto, a naslov je otišao u ruke Španjolskoj. Trenutno je u Hrvatskom nogometnom savezu registrirano više od 180 futsal klubova s ukupno više od 3800 igrača (brojke variraju). To nije velika brojka, ali vjeruje se da će u nadolazećem razdoblju biti i puno veća.

Hrvatska Prva futsal liga se sastoji od ukupno dvanaest klubova, a postoje i četiri druge lige raspoređene po regijama. Također, Hrvatska ima i Hrvatsku futsal reprezentaciju i mladu futsal reprezentaciju U-21 koja nastupa u sklopu FIFE, UEFA-e natjecanja te na Mediteranskom kupu.

Futsal je izuzetno zanimljiv sport za gledatelje koji vole atraktivne i dinamične sportove s loptom, gdje pravi majstori s loptom dolaze do izražaja.

Možete ovaj sport pratiti na Sportklub televiziji koja za vas ima brojna iznenađenja.