Samo na SK: Kakav je Fener bez Obradovića?

Turkey TBL 26. ruj 202011:15 > 11:48
Tolga Adanali/Euroleague Basketball via Getty Images

Zaljubljenici u tursku košarku i ove će sezone moći gledati prijenose iz tamošnjeg prvenstva samo na Sport Klubu

I ove godine na programima Sportkub vrtit će se turska košarka, koja iz godine u godinu pokazuje ogroman napredak, a sve više i više košarkaša tamo dolazi zarađivati svoj kruh.Subota točno u podne Fenerbahče dočekuje Ormanspor na SK 1.

Prošlu sezonu nismo imali pobjednika zbog krize sa pandemijom koronavirusa. Sezona je suspendirana sredinom ožujka, a dva mjeseca kasnije Turski košarkaški savez odlučio je poništiti cjelokupnu sezonu te na kraju nismo dobili pobjednika.

No, zato su sve oči uprte u novu sezonu, gdje nas možemo reći očekuje poslastica kad je riječ o loptanju pod obručima. Nova sezona brojat će kao i uvijek 16 momčadi, igra se dvokružni sistem, nakon čega osam klubova ide u play-off. Ove godine tamošnji Savez rekao je kako se nada da će ove godine klubovi raditi više na promoviranju mladih turskih košarkaša.

Turkish Airlines EuroLeague

Da ne duljimo s pričom, svakako će i ove godine najveći favoriti za naslov prvaka biti Fenerbahče i Anadolu Efes. Fener u novu avanturu kreće bez Željka Obradovića, kojega je zamijenio Igor Kokoškov, trenutni izbornik košarkaške reprezentacije Srbije koji je radio kao pomoćni trener brojnih NBA klubova, a bio je i glavni trener Phoenix Sunsa. Ne treba ni zaboraviti njegov najveći uspjeh kada je sa slovenskom reprezentacijom osvojio zlato na Eurobasketu 2017. i sigurno će biti dostojan Obradovićev nasljednik.

Kad je riječ o njegovoj novoj momčadi, više manje je također zadržana ista ekipa, ali došla su neka pojačanja od kojih su zvučnija Danilo Barthel (doašo iz Bayerna), Lorenzo Brown (došao iz Zvezde) te Edgaras Ulanovas (došao iz Žalgirisa).

Christian Petersen/Getty Images

Njegov najveći rival Efes u potpunosti je zadržao istu momčad kao i prošle sezone (Larkin, Micić, Dunston, Pleiss,..), i s pravom se može reći kako će i ove godine uz Fener biti jedni od glavnih favorita. Ergin Ataman je i dalje trener, asistira mu Hrvat Tomica Mijatović, a i Krunoslav Simon će također u novoj sezoni nositi njihov dres. Kad je riječ o ostalim Hrvatima u turskoj ligi, tu je još i Marko Tomas koji nosi dres Gaziantepa.

Glavno je pitanje može li se itko približiti vodećem dvojcu, a na prvi pogled reklo bi se da će Galatasaray i Pinar Karsiyaka ove sezone biti ozbiljne prijetnje. Koliko je napredovala turska košarka, dovoljno govori podatak da praktički pola lige igra nekakvo europske natjecanje. Ono što najviše žalosti je da više u ligi nećemo gledati Bandirmu, nekadašnji Banvit koji je odustao od natjecanja.

Aykut Akici/Euroleague Basketball via Getty Images

U svakom slučaju sigurno nas očekuje vrhunska košarka koju nikako ne smijete propustiti na našim programima!

POPIS KLUBOVA: Efes, Buyukcekmece, Bahcesehir, Bešiktaš, Darušafaka, Fenerbahče, Belediyespor, Bursaspor, Galatasaray, Gaziantep, Afyon Belediye, Ormanspor, Pinar Karsiyaka, Petkim Spor, Tofaš te Turk Telekom.