Osvrt na utakmicu Hrvatska-Italija

Erhan Elaldi/Anadolu Agency/Getty Images

Hrvatska košarkaška reprezentacija večeras u Trstu i u nedjelju u Cluju traži priliku za ostanak u utrci za plasman na Mundobasket u Kini 2019. godine. Kolike su šanse za to?

Lennart Preiss, Bongarts

Velike, ali isto tako s godinama smo naučili da je kada je Hrvatska košarka u pitanju sve moguće. S Bogdanovićem i Šarićem prvenstveno, te sa Zubcem koji je ostavio odličan dojam protiv BIH u prijateljskom susretu u Opatiji, naši košarkaši su favoriti protiv Italije i svakako Rumunjske.

Uz sve to Talijanima nema Belinellija, Gallinarija, Mellija,Datomea, a od ajmo reći zvijezda tu je tek combo guard Daniel Hackett. Što se Rumunja tiče i dan danas je neshvatljiv poraz od njih u Zadru, a Italija ih je u Cluju razbila s čak 51 razlike. U Cluju moramo dobiti kako god znamo I umijemo. Hrvatska ima tek jednu pobjedu u četiri utakmice,a dvije su ostale do kraja prvog dijela kvalifikacija. S eventualnih 3-3 bili bi   konačnici prezadovoljni,ali da se dogodi i jedan poraz problemi će postati ogromni i Svjetsko prvenstvo ćemo gledati samo pored malih ekrana. Što očekivati u Trstu ? Tešku utakmicu jer Talijani su s omjerom 4-0 opušteni, a tada su opasni. Izbornik Sacchetti daje potpunu slobodu igračima, jaki su na otvorenom terenu,a Aradori, Della Valle pa i Hackett svakome mogu utrpati 15-20 koševa. Oprez mora postojati. Najvažnije pitanje je u kakvom su stanju Bogdanović i Šarić. Obojici je nedavno završila iscrpljujuća NBA sezona i utakmice u ovom terminima im svakako ne odgovaraju, iako je pravo pitanje kome uopće odgovoraju.

FIBA je s ovakvim sistemom kvalifikacija po tko zna koji put s pobrkala lončiće. Babo i Šiši su glavne uzadnice izbornika Dražena Anzulovića i da se ne lažemo sve će ovisiti o njima. Ako oni budu pravi vjerojatno ćemo dobiti Italiju, svakako Ruminjsku. Zbog propisa NBA lige spomenuti dvojac i Zubac nisu imali previše vremena za pripreme,ali što je tu je. Valja se uhvatiti u koštac s problemima jer ulog je veliki, Mundobasket. Ne želim ni razmišljati da Hrvatske neće biti tamo,pa ni na Olimpijskim igrama u Tokiju. Teško je ovo bilo napisati ali to je trenutna situacija.  U ovim kvalifikacijama Hrvatska je možda i najviše oštećena s obzirom na šestoricu igrača u NBA ligi. Nema Hezonje, Žižića i Bendera,a hoće li ih biti u rujnu ako se plasiramo dalje, sam Bog zna. Reprezentacija odavno nije svetinja, ma koliko se u HKS-u trudili to popraviti ili ispraviti. Izbornik Dražen Anzulović je dobio vrući krumpir u ruke, pred njim i igračima je težak zadatak. Izbornik je za Trst i Cluj odabrao 12 igrača.O popisu se naravno da raspravlajti, čudno je da nekih imena nema ali Anzulović i njegov stožer su birali i odgovorni su za sve. Gospodin Rezultat je mjerilo svega. Želimo našim košarkašima pobjede protiv Italije i Rumunjske,a onda će i put u daleku Kinu biti znatno lakši. Budite uz Sportklub, utakmice izravno prenosimo.