Konačno pobjeda, ali ne dovoljno dobra!

Reprezentacija 26. velj 201821:47 > 21:50
Marin Sušić/HKS

Hrvatska košarkaška reprezentacija konačno je nekoga pobijedila. U Zadru je pala Nizozemska, no konačan rezultat 82:78 ne zadovoljava, s obzirom da je pola minute prije kraja bilo potrebnih 10 razlike...

Kako se utakmica kretala i u odnosu na sve dosad viđeno u ovim kvalifikacijama, najgorima u povijesti za hrvatsku košarku, možda ne bismo uopće trebali prigovarati bilo kakvoj pobjedi, ali teško je biti zadovoljan na kraju kada je samo 36 sekundi prije isteka vremena na semaforu stajalo 82:72!

Prvi cilj ove utakmice bio je, naravno, prva pobjeda u skupini D. Drugi cilj – da ona bude po mogućnosti veća od 7 razlike. I to su hrvatski košarkaši imali, situacija je izgledala potpuno pod kontrolom, a onda se dogodila situacija kakve se hrvatskom basketu događaju već predugo.

Kloof je prihvatio loptu u samom kutu, uz aut crtu, praktički iz kontakta je skočio i opalio tricu. Ne samo da je lopta prošla kroz mrežicu, nego je pritom i suđen prekršaj Hrvoja Perića! Dakle, Nizozemska je dobila dodatno bacanje, ali ni tu nije bio kraj burleski na hrvatski način. Naime, gospodin Kloof promašio je dodatno bacanje, a lopta u skoku otišla je – zar ste sumnjali – gostima!

Iz odbijanca Van der Mars je smanjio na samo pet razlike, nedostajalo je samo da pritom bude i on fauliran pa da dojam bude u potpunosti zaokružen.

Nakon toga, s 31 sekundom na semaforu do kraja ipak je ostalo premalo vremena da se upropasti makar pobjeda, ali ostat će teška gorčina u ustima jer malo više koncentracije i kvalitete moglo je Hrvatskoj reprezentaciji donijeti ubojstvo dvije muhe jednim udarcem.

U slučaju pobjede od 8+, bili bi naši košarkaši bolji u međusobnom omjeru s Nizozemcima, s kojima su već sada poravnati po omjeru pobjeda i poraza (1-3).

Tijek utakmice bio je vrlo sličan onome s Rumunjskom. Naši su sjajno krenuli, krajem prve četvrtine bilo je 22:7, pri kraju druge bili som na 40:26 i činilo se da je utakmica potpuno pod kontrolom.

No, problem treće četvrtine još jednom se demonstrirao. Neobično je da hrvatski košarkaški kolektivi najveće propade u “koncentraciji” doživljavaju baš u onim dijelovima utakmica koji dolaze izravno nakon stanke tijekom koje treneri i ostali članovi stručnog stožera imaju najviše vremena (i prostora) utjecati na rasplet utakmice…

I tako je Nizozemska, mic po mic, početkom posljednje četvrtine preuzela vodstvo. Vodila je 62:59 i imala napad i u tim trenucima pobjeda od 8 razlike bio je samo “sanak pusti”.

Tako je završen “drugi prozor” prvog kruga kvalifikacija za Svjetski kup 2019. godine, a sljedeći je na rasporedu krajem lipnja, kada će Hrvatska u goste Italiji (28.6.) i Rumunjskoj (1.7.).

Ako se ne dogodi neko veliko iznenađenje pa Indiana Pacersi i Philadelphija Sixersi doguraju do velikog NBA finala, reprezentacija bi trebala imati pomoć najboljih košarkaša da se dohvate pobjede.

U vrlo jakom sastavu mogli bi igrati i Talijani, ne samo sa svojim NBA-evcima, nego i sa euroligašima. Pobjeda u toj utakmici bit će također bitna, bez obzira što više ne možemo do prvog mjesta u skupini.

Ono što je najbitnije, uz prolaz u sljedeću fazu, je prenijeti čim veći broj pobjeda.

Najbolji pojedinac Hrvatske na večerašnjoj utakmici, koju ste mogli pratiti na Sportklubu, bio je Željko Šakić s 22 koša (4/4) trice. Pred kraj utakmice, svaka lopta išla je preko njega, a važnu rolu odradio je i Luka Žorić (8 koševa) koji je nekoliko puta u završnici rutinerski, leđnom tehnikom, ulazio pod obruč i donosio lake poene za Hrvatsku.

FIBA

Izabranici Ivice Skelina danas su imali u potpunosti drukčiju izvedbu iza crte 6,75 u odnosu na poraz protiv Rumunja – pogodili su 13 od 23 pokušaja za tri, ali dojam je da je u drugom poluvremenu upućen prevelik broj trica, više iz nemoći nego iz taktičke nadmoći.

Najbolji Nizozemac bio je Van der Mars koji je zabio 20 koševa, ali nijednom nije promašio iz igre (9/9)!