Početak kvalifikacija za EP: Novi kiks je nedopustiv

Reprezentacija 20. velj 202014:46 > 14:50
Marin Sušić/HKS

Ovakav sustav kvalifikacija u kojem tri od četiri repreprentacije idu na EuroBasket, dok je Kina još uvijek u gorkim mislima, postavlja pred Mršića i društvo neizbježan imperativ uspjeha. PIŠE: Ivan Blažević

Skupina je idealna – Turska će biti konkurent za osvajanje skupine, iako blaga prednost ipak odlazi košarkašima iz Erdoganove domovine. Na Nizozemcima smo se opekli u prošlim kvalifikacijama, a Švedska je jednostavno must-win protivnik, iako se ni njih ne smije svrstati u kategoriju neozbiljnih reprezentacija.

Nekako lakše dišemo kad znamo da će u kadru ponovno biti Roko Ukić, kapetan i vođa momčadi na terenu. Nije ga bilo od 2017. godine, nekako je uvijek bio osporavan od strane javnosti, ali njegovo iskustvo biti će neprocjenjivo.

Mislim da reprezentaciji mogu pomoći na neki drugi način, možda svojim iskustvom i pokojim savjetom mogu donijeti mirnoću momčadi, jer smatram da im je u prošlim kvalifikacijama nedostajala baš ta psihološka mirnoća. Ne odemo li na EuroBasket, bit će to neviđeni debakl“, rekao je bez ustručavanja Ukić pred početak kvalifikacija.

Povezano

Sve reprezentacije, pa tako i naša, borit će se protiv besmislenog sistema kvalifikacija. FIBA I ULEB u konstantnom su ratu, svaka se želi nametnuti kao kolovođa europske košarke, i kao da termini u veljači, studenom, pa opet veljači nisu dovoljni, prve utakmice igraju se eto, u četvrtak i petak, iste dane kad je na rasporedu Euroliga. Zbog toga i ovog puta možemo očekivati kako će reprezentacije u nemalom broj slučaja biti lišene svojih najvećih zvijezda koje će igrati za klub. Tako je već sad gotovo sigurno kako je Efes uskratio pravo nastupa Kruni Simonu za ovo okupljanje, a jednako je ogromna mogućnost da za Tursku neće nastupati Shane Larkin.

To postaje sve veći problem koji je u prošlom ciklusu primjerice, bio glavni uzrok tomu da Svjetsko prvenstvo u košarci prođe bez velesila kao što su Slovenija i Latvija.

sportklub

Ipak, to je činjenica na koju se osvrtati ne smijemo, u kvalifikacijama za Kinu smo u završnim kvalifikacijama imali na raspolaganju i NBA igrače, pa nam nije pomoglo.

Turska će, sa ili bez igrača iz euroligaških klubova u Istanbulu svakako biti favorit, na domaćem terenu se ne smijemo dati. Nizozemce vodi jedan ozbiljan talijanski trener Maurizio Buscaglia i definitivno će s velikom ambicijom ući u ove kvalifikacije. Momčad s brojnim igračima iz Italije i Turske, koju krasi borbenost i radnički mentalitet, definitivno će svoju prednost imati u obrambenom segmentu i na to se treba dobro pripremiti.

Šveđani sve više igrača imaju u ACB ligi i u Italiji i to dovoljno govori o činjenici kako ih ne smijemo shvatiti olako. Ludvig Hakanson, član Tabakovog Stelmeta vodit će njihovu igru, a Tobias Borg, član Betisa, bit će mu najveća podrška. Sve s klupe vodi još jedan ugledni španjolski trener Hugo Lopez Munoz.

Bilo kako bilo, izboriti nadolazeći EuroBasket imperativ je od kojeg nitko ne može pobjeći, s najvećim zvijezdama ili bez njih.