Draft 2019: Fantastičan uspjeh Luke Šamanića

NBA 21. lip 20195:09 > 5:12
Sarah Stier / Stringer

NBA draft nije ponudio iznenađenje u vidu glavnog izbora večeri, emotivan Zion Williamson prvi je pick i karijeru košarkaškog profesionalca započinje u New Orleansu. No, što se tiče hrvatskih igrača, sjajan uspjeh ostvario je Luka Šamanić.

Mladi hrvatski igrač koji je proteklih mjesec dana proveo u SAD-u pokušavajući se dokazati pred brojnim NBA skautima i njihovim šefovima, u tome je i uspio. Naime, Šamanić karijeru započinje u San Antonio Spursima. Teksaški gigant NBA košarke, u prvom krugu imao je dva picka, mnogi su očekivali kako će onaj na 29. mjestu iskoristiti za Šamanića, međutim očito su u Spursima strahovali kako bi 19-godišnjeg Zagrepčanina netko mogao preoteti pa su ga brže-bolje odabrali kao 19. pick!

Hoće li Šamanić, koji je trenutno član slovenske Olimpije, ili po novo formiranom klubu, KK Cedevita Olimpija, zaista već u novoj sezoni zaigrati u dresu Spursa tek će se vidjeti. No, obzirom koliko je utrošio vremena kako bi u SAD-u izborio status među draft izabranicama, vrlo lako moguće jest da je zadržao ambiciju odmah krenuti put NBA lige.

Prije Šamanića biran je Goga Bitadze, mladi Gruzijac će karijeru u Americi započeti u Indiana Pacersima.

Povijesni izbor dočekao je Japan, talentirani Rui Hachimura sa Sveučilišta Gonzaga biran je kao deveti od strane Washington Wizardsa. Sveučilište Duke ostvarilo je izvrstan uspjeh, čak tri igrača birana su u prvih deset, prvo mjesto očekivano pripalo je fenomenu Zionu Williamsonu, treći je biran Kanađanin RJ Barrett koji će ponuditi novu nadu New York Knicksima, dok je na desetoj poziciji ostao Cam Reddish koji će u narednoj sezoni zaigrati u dresu Atlante. Inače, Hawksi su imali fantastičan draft, ranije u danu putem razmjene igrača sa New Orleans Pelicansima, dobili su i četvrti pick koji su iskoristili na De’Andre Hunteru, članu NCAA prvaka Virginije.

Inače veliko razočaranje nastupilo je pri odabiru 19-godišnjeg Bola Bola, sina legendarnog Manute Bola koji je proveo jedanaest godina u NBA ligi. Mladi Bol Bol visok je 218 cm, jedinu sveučilišnu sezonu odigrao je na Oregonu, u devet utakmica prosječno je ubacivao 21 poen uz deset skokova te šut za tricu od čak 53 posto. Tjednima prije drafta smatran je sigurnim pickom u top 15 drafta, a posljednjih dana čak se spominjao i kao mogući top deset pick. Međutim, zbog iracionalnog straha kako je sklon ozljedama klubovi su ga ignorirali, sve do 44. picka kada je na scenu stupio Pat Riley i njegov Miami. Ipak, Bol neće zaigrati za Miami koji ga je odmah putem tradea poslao prema Denveru.

Spomenimo i drugi pick, niti ovdje nije bilo iznenađenja, Memphis je birao Ja Moranta.

Osvrnimo se još jednom na Luku Šamanića. Naime, Zagrepčanin je postao četvrti najviše birani hrvatski igrač u povijesti NBA drafta, brže su birani samo Dragan Bender (4), Mario Hezonja (5) te Dario Šarić (12). Šamanić će također postati prvi hrvatski igrač koji će zaigrati u San Antonio Spursima, pod paskom legendarnog Gregga Popovicha.

NBA Draft 2019:

1. Zion Williamson – New Orleans Pelicans