Nevjerojatan gaf trenera Raptorsa vratio prvacima nadu

NBA 11. lip 20196:15 > 6:16
Vaughn Ridley / Stringer

Utakmicu je zasjenila obnovljena ozljeda Kevina Duranta koji je dvoboj trajno napustio početkom druge četvrtine.

Gregory Shamus / Staff

Iza nas je još jedna luda utakmica Raptorsa i Warriorsa, nove drame i nevjerojatan preokret Warriorsa ‘zahvaljujući’ nelogičnom potezu trenera domaće momčadi.

Krenimo redom. Kevin Durant vratio se na teren uz pregršt pompe, ubacio je 11 poena u prvoj četvrtini, kako je krenuo činilo se da će srušiti vlastiti rekord. Međutim, Durantova večer završena je početkom druge četvrtine kada je nogom ‘propao’ kroz tenisicu i ponovno obnovio istu ozljede zbog koje nije odigrao niti jednu utakmicu od petog dvoboja polufinalne serije Zapadne konferencije protiv Rocketsa. Durant je ubrzo Scotiabank Arenu napustio na štakama.

Posljednja dva dana pred petu utakmicu serije pojavile su se informacije iz Warriorsa kako neki ljudi unutar organizacije, zajedno s igračima sumnjaju u Durantove namjere, stvorio se pritisak, a KD je odlučio nastupiti što se očito pokazalo pogrešnom procjenom. Nakon utakmice generalni menadžer Warriorsa, Bob Myers u suzama je pred novinarima govorio kako je riječ o ozljedi ahilove tetive.

Claus Andersen / Stringer

Ipak, čini se kako novi incident s Durantovom ozljedom nije pretjerano utjecao na igrače Warriorsa koji su ubrzo formirali najveću prednost u prvom poluvremenu (52:39). Aktualni prvaci u sličnom su ritmu nastavili i treću dionicu, iako su se Raptorsi primakli na četiri poena zaostatka, Golden State sredinom četvrtine bježi na 77:63. Warriorsi su prednost držali sve do pet minuta i 36 sekundi prije isteka vremena u posljednjoj četvrtini kada je krenula fantastična serija Kawhija Leonarda.

Najbolji igrač Raptorsa do tada nije pogodio niti jednu tricu (0-4), a onda je pogodio dvije zaredom sam kreiravši seriju 10-2 kojom je Toronto poveo 103:97. U trenucima kada su navijači ludovali, atmosfera je bila usijana do maksimuma, činilo se kako baš ništa ne može zaustaviti Raptorse u osvajanju naslova prvaka, pojavio se ‘trojanski konj’. Njegovo ime je Nick Nurse.

Nevjerojatna odluka trenera Raptorsa da kod spomenutog vodstva i posjeda svoje momčad pozove timeout još će se dugo analizirati i prepričavati. Zašto???? Pozitivan ritam koji je Leonard sam stvorio, odveo momčad do obećavajućeg vodstva nešto više od tri minute prije kraja utakmice u potpunosti je anuliran od strane njihova trenera.

Ti su trenuci odmora smirili domaće navijače, a Warriorsima omogućili kratak odmor i konsolidaciju. Na teren su se vratili u sjajnom izdanju. Raptorsi su do kraja utakmice ubacili tek dva poena, a trima tricama (2 Thompson, 1 Curry), prvaci su preuzeli vodstvo (106:103) na ulasku u posljednju minutu. Nakon dvije uzastopne pogreške DeMarcusa Cousinsa, Raptorsi najprije preko Kylea Lowryja smanjuju na pola koša minusa da bi ubrzo dobili i posljednji napad petnaest sekundi prije konačnog kraja.

Kawhi Leonard prihvatio je odgovornost, no kada je krenuo prema košu gosti su ga vrlo brzo udvojili, lopta je u konačnici stigla do Lowryja koji je gađao tricu iz kuta, no lopta nije prošla niti blizu obruča. Warriorsi su produžili seriju koja će se sada vratiti u Oakland.

Steph Curry je predvodio Warriorse s 31 poenom, osam skokova i sedam dodavanja, Klay Thompson je pridodao 26, Cousins 14. Kod Raptorsa najbolji je bio Leonard s 26 koševa i 12 skokova, Lowry je ubacio 18, a jedan manje Marc Gasol.

Šesta utakmica serije igrat će se u noći s četvrtka na petak po hrvatskom vremenu od 3 sata.