Kakva će to biti ludnica u Kanadi – Raptorsi vode 3-1!

NBA 8. lip 20197:17 > 7:20
Ezra Shaw / Staff

Toronto Raptorsi odigrali su još jednu fantastičnu utakmicu svladavši Golden State Warriorse u Oaklandu po drugi put uzastopce ostvarivši prednost od 3-1 u finalu NBA lige.

Iako Kevin Durant ponovno nije zaigrao, Golden State je mogao računati na Klaya Thompsona i Kevona Looneya unatoč tome što se potonji već oprostio od ove sezone nakon teške ozljede u drugoj utakmici serije. No, Warriorsi su manipulirali viješću o težini njegove ozljede, Looney je na koncu zaigrao kao da se ništa nije dogodilo samo nekoliko dana ranije, završio je s deset poena i šest skokova u dvadeset minuta igre.

Najvažnija vijest za Warriorse bio je povratak Thompsona koji je utrpao 28 koševa, a aktualni prvaci stvorili su prednost od jedanaest poena u prvom poluvremenu (23:12). Golden State nije ispuštao prednost niti jednog trenutka u prvom dijelu dvoboja, daleko kvalitetnija izvedba nego u prethodnoj utakmici kada nisu imali šanse uopće doći do bilo kakvog vodstva. Bila je to pozitivna priprema za ključnu treću četvrtinu, pisali smo već mnogo puta kako je upravo taj period važan za Warriorse obzirom da često protivnike ostavljaju u prašini.

Međutim, dogodila se obratna stvar. Raptorsi su bili ti koji su dominirali u trećoj dionici, od minus četiri na poluvremenu stigli su do +12 na kraju pretposljednje četvrtine (79:67). Do kraja utakmice, Warriorsi su tek u završnici uspjeli spustiti zaostatak ispod deset poena, međutim to je bio tek tračak nade, kanadska momčad vrlo brzo je potvrdila fantastičnu pobjedu koja ih ostavlja na korak od prve titule u klupskoj povijesti, 24 godine od nastanka franšize za koju danas navija čitava Kanada.

Kawhi Leonard je nezaustavljiv – 36 koševa, 12 skokova i četiri osvojene lopte, sjajan je bio Serge Ibaka s klupe za 20 poena (9-12) dok je Pascal Siakam ubacio 19. Steph Curry upisao je 27 koševa, no uz velike probleme na šutu (9-22, trica 2-9).

Kroz povijest NBA lige, samo je jedna momčad uspjela preokrenuti zaostatak 1-3 u velikom finalu, to su bili Cleveland Cavsi upravo protiv Golden Statea prije tri godine. Ukupan omjer klubova u takvim situacijama je 1-33.

Utakmica broj pet na rasporedu je u noći s ponedjeljka na utorak po hrvatskom vremenu, Raptorsi će dobiti priliku pred svojim navijačima osigurati naslov prvaka i zaključiti nevjerojatan uspjeh koji je malo tko očekivao na početku sezone.